Od pretepov do črepinj

16 najbolj čudaških novoletnih običajev po svetu

Petra Znoj
31. 12. 2024, 06.21
Deli članek:

Novo leto je univerzalna priložnost za slavje in optimizem. A način, kako ljudje po svetu obeležujejo ta trenutek, je pogosto povezan z lokalnimi tradicijami, ki lahko segajo od duhovno bogatih do popolnoma nenavadnih in celo bizarnih.

Profimedia
V Peruju se za novo leto ljudje zberejo na trgu in razrešujejo stare zamere s fizičnimi obračuni.

Medtem ko nekateri novo leto pričakajo ob šampanjcu, si drugi silvestrovega brez krožnikov za razbijanje ali ledenih jezer sploh ne bi mogli zamisliti. Nekatere skupnosti se zanašajo na simboliko hrane, druge pa na rituale, ki vključujejo ogenj, vodo ali celo fizično obračunavanje. Te tradicije nam ponujajo vpogled v raznolikost in ustvarjalnost človeškega duha ter kažejo, kako se univerzalna želja po sreči, zdravju in blaginji izraža na presenetljivo različne načine. Izbrskali smo najbolj nenavadne novoletne običaje, ki vas bodo morda navdihnili, da letošnji prehod v novo leto obeležite nekoliko drugače.

Peru: udarci za spravo in srečo

V perujskih vasicah vsako leto ob koncu decembra priredijo festival Takanakuy, ki v prevodu pomeni »udariti drug drugega«. Ta običaj je vse prej kot igra – ljudje se zberejo na trgu in razrešujejo stare zamere s fizičnimi obračuni. Po pravilih gre za kontrolirano okolje, kjer so prisotne sodniške oči, namen pa ni povzročanje bolečine, temveč simbolično »čiščenje« pred vstopom v novo leto. Ko spor rešiš s pestmi, sledita spravna pijača in objem. Po njihovem mnenju ni boljšega načina, da vstopiš v novo leto brez zamer in starih bremen.

Danska: črepinje kot simbol sreče

Na Danskem je novoletni večer precej glasen – vendar ne zaradi ognjemetov, temveč zaradi razbijanja krožnikov. Stari krožniki in skodelice, ki so izgubili uporabno vrednost, najdejo nov namen: razbijejo jih ob vrata prijateljev in družinskih članov. Večji ko je kup črepinj, več sreče bo v novem letu. Da pa ne bi ostalo samo pri razbijanju, Danci ob polnoči skočijo s stolov – simboličen skok v novo leto naj bi prinesel srečo in uspeh.

Profimedia
Danci na novoletni večer razbijajo krožnike.

Južna Afrika: leteče pohištvo

Johannesburg je znan po svojem edinstvenem novoletnem ritualu: metanju starih predmetov skozi okna. Ta običaj ni namenjen zgolj pospravljanju stanovanja, temveč izraža simbolično ločitev od preteklosti. Stari hladilniki, stoli in celo omare letijo skozi okna, s čimer domačini ponazorijo osvoboditev od preteklih težav. Oblasti sicer opozarjajo, naj ljudje pazijo na svojo varnost, a ritual kljub temu ostaja priljubljen, predvsem v starejših predmestnih četrtih.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Japonska: zvonjenje za očiščenje in dolgi rezanci

Na Japonskem novo leto spremlja globoka simbolika. V budističnih templjih po državi ob polnoči zazvonijo točno 108-krat, kar simbolizira osvoboditev od 108 zemeljskih grehov. Japonci verjamejo, da jim to prinaša očiščenje in mir. Obenem pripravljajo posebno jed – dolge rezance soba, ki simbolizirajo dolgo življenje in prehod v novo leto. Dolžina rezancev simbolizira odpustitev starih skrbi, njihovo rezanje pa novo poglavje v življenju.

Profimedia
V budističnih templjih na Japonskem ob polnoči zazvonijo točno 108-krat, kar simbolizira osvoboditev od 108 zemeljskih grehov.

Kolumbija: krompir pod posteljo in tekači s kovčki

Kolumbijci v novo leto vstopijo z izvirnim ritualom: pod posteljo položijo tri krompirje – enega olupljenega, enega delno olupljenega in enega neolupljenega. Opolnoči izberejo enega, ki prerokuje finančno prihodnost: olupljen simbolizira težave, neolupljen bogastvo, delno olupljen pa povprečje. Poleg tega mnogi v roke vzamejo kovček in stečejo okoli hiše, da bi si v prihajajočem letu zagotovili veliko potovanj.

Drugi zanimivi običaji po svetu

Španci na silvestrovo stavijo na grozdje: ob polnoči morajo pojesti 12 grozdnih jagod, od katerih vsaka simbolizira en mesec sreče v prihajajočem letu. Medtem v Turčiji za srečo zalučajo granatna jabolka ob vrata svojih domov, saj verjamejo, da več ko je semen, več blagoslovov jih čaka v novem letu. Ekvadorci in Panamci pripravljajo lutke, ki simbolizirajo preteklo leto, ter jih opolnoči zažgejo, kar po njihovem prepričanju prinaša očiščenje in novo energijo. Na Filipinih pa obožujejo vse, kar je okroglo, od sadežev do oblačil s pikami, saj krogi simbolizirajo obilje in srečo. Na Irskem odganjajo zle duhove tako, da s kruhom tolčejo po stenah, medtem ko samska dekleta pod vzglavnik položijo belo omelo v upanju, da bodo našla pravega partnerja. Na skrajnem severu Rusije se najpogumnejši na novoletno noč podajo v ledeno mrzla sibirska jezera, kjer jih ledena kopel simbolično osvobodi starih skrbi. Belgijski in romunski kmetje ob prelomu leta voščijo srečno novo leto svojim kravicam, medtem ko Romuni v reke odmetavajo kovance za srečo. Estonci verjamejo, da obilno leto zagotavlja obilno prehranjevanje, zato na novega leta dan pojedo kar sedem obrokov. V Čilu je praznovanje še bolj čustveno – številni preživijo silvestrski večer na pokopališču, kjer pričakajo novo leto ob grobovih svojih ljubljenih, v mestece Talca pa ta tradicija vsako leto privabi več tisoč ljudi.

Letos nekoliko drugače?

Zakaj letos ne bi poskusili nečesa novega? Morda ne boste ravno metali pohištva skozi okno ali razbijali krožnikov, a vas lahko že simbolična sprememba rutine navdihne za sveže začetke. Obenem pa je to čas, ko se lahko zahvalimo za preteklost, objamemo svoje najbližje in si dovolimo sanjati velike sanje za prihodnost. Naj bo vaše novo leto polno smeha, ljubezni in nepozabnih trenutkov!