V povprečju 75 % embalaže Tetra Pak sestavlja karton, izdelan iz dolgih, močnih papirnatih vlaken, ki jih je mogoče večkrat reciklirati, iz njih pa izdelati nove, uporabne izdelke, med njimi higienski papir. – Poglavitni korak za recikliranje je, da potrošniki izpraznjeno embalažo Tetra Pak odložimo v rumene zabojnike ali vreče za odpadno embalažo. Od tam jo prepeljejo na sortiranje in v predelavo v papirnice, kjer izdelajo nove, reciklirane izdelke. – Potrošniki tako omogočimo, da embalaža zaživi novo življenje.
To je glavno sporočilo izobraževalne kampanje, v kateri so se letos ponovno združili družba Tetra Pak, Ljubljanske mlekarne, Fructal in Dana kot polnilci pijač, mleka in mlečnih izdelkov v tej embalaži. V partnerstvu z Valtexom in Lucartom, distributerjem in proizvajalcem recikliranih papirnatih higienskih izdelkov, nagovarjajo potrošnike, da se zavedajo bistvene vloge v krogotoku ravnanja s to embalažo. Da je ravnanje z izpraznjeno embalažo Tetra Pak optimalno, je pomembno, da odvihamo robove embalaže, jo sploščimo, zapremo s pokrovčkom in torej odložimo v rumeni zabojnik ali vrečo. S tem prihranimo kar 20-krat več prostora v zabojnikih in zmanjšujemo izpuste CO2 pri prevozu. Obenem kampanja spodbuja povečevanje deleža ločeno zbrane te vrste embalaže, ki v Sloveniji dosega okoli 40 %, v Belgiji pa kar 80 %.
Krožnost v rokah potrošnikov - 40.000 paketkov recikliranih higienskih robčkov
Partnerji projekta naslavljajo potrošnike, konkretno v hipermarketih Mercator, ki ob nakupu petih izdelkov Ljubljanskih mlekarn, Fructala ali Dane prejmejo paket recikliranih robčkov Lucart EcoNatural, izdelanih iz kartonskega dela odpadne embalaže Tetra Pak. Tako kupci razumejo in vidijo, kakšen recikliran izdelek lahko nastane, če to embalažo po uporabi odložijo v rumen zabojnik ali rumeno vrečo za odpadno embalažo. V sedmih letih kampanje so doslej razdelili več kot 40.000 paketov recikliranih robčkov Lucart EcoNatural.Kupce nagovarjajo in spodbujajo tudi prek drugih kanalov, družbenih omrežij.
Embalažo Tetra Pak poleg kartona sestavljajo še tanke plasti polietilena in aluminija, ki vsebino embalaže ščitita pred zunanjimi vplivi. Pri reciklaži v papirnicah se plasti v embalaži razslojijo zgolj z mešanjem v vodi, saj so plasti samo stisnjene in ne lepljene. Zato v sklopu kampanje za učitelje in učence organizirajo tudi prikaz razslojevanja in recikliranja embalaže Tetra Pak z mešanjem v t. i. mini pulperju, celo leto pa v sodelovanju s programom Ekošola v slovenskih vrtcih, osnovnih in srednjih šolah poteka ozaveščevalni projekt Eko-paket.
Snovni krog embalaže Tetra Pak - kontrolirana in usmerjena predelava v higienski papir
Snovni krog embalaže Tetra Pak in higienskega papirja je krožna praksa, v kateri komunalno zbrano embalažo Tetra Pak kontrolirano usmerijo v izdelavo recikliranih papirnatih higienskih izdelkov, ki jih uporabljajo člani tega kroga. V okviru t. i. komunalnega snovnega kroga zbrano embalažo Tetra Pak namensko pošljejo v reciklažo, da iz nje izdelajo higienski papir, ki ga zatem uporabljajo javne ustanove v isti skupnosti, kjer so embalažo zbrali. V lokalni skupnosti torej z namenskim zbiranjem in recikliranjem priskrbijo vir surovin za nove, reciklirane izdelke, ki jih uporabljajo. Komunalni snovni krog so prvi vzpostavili na območju Novega mesta, zatem v Ljubljani, Brežicah in Kranju, uvajajo ga v drugih skupnostih, širi se tudi na Slovaško in v Francijo. Krožni praksi se lahko v okviru programa Snovni krog 360 pridružujejo podjetja, javne ustanove in druge organizacije iz cele Slovenije. Z vključitvijo sooblikujejo krožno prakso, prispevajo k ohranjanju dreves oziroma lesa kot primarne surovine in dodatno prispevajo k nižjemu ogljičnemu odtisu.
V Ljubljanskih mlekarnah vzpostavili prvi interni snovni krog embalaže Tetra Pak
Ljubljanske mlekarne so prvo slovensko podjetje, ki je zaprlo interno snovno zanko odpadne embalaže Tetra Pak. V njihovem proizvodnem procesu nastaja ostanek odpadne embalaže, ki ga ločeno zberejo in posredujejo v namensko recikliranje v papirnico Lucart. Tam iz embalaže izdelajo reciklirani higienski papir, ki ga Ljubljanske mlekarne naročajo za interno uporabo.
ACE - Zavezništvo za embalažo za tekoča živila in okolje
Družba Tetra Pak je članica Zavezništva ACE - Zavezništva za tekoča živila in okolje, ki združuje proizvajalce te embalaže in njihove dobavitelje kartona. Člani ACE pridobivajo karton za izdelavo embalaže iz trajnostno upravljanih gozdov, prizadevajo si za izboljševanje preglednosti in sledljivosti verig vrednosti ter stalne izboljšave, ki zagotavljajo obnovljive, podnebju prijazne in krožne embalažne rešitve. Embalaža Tetra Pak z uporabo obnovljivih materialov iz trajnostno upravljanih gozdov, večanjem deleža drugih materialov na rastlinski osnovi ter recikliranjem ob koncu življenjske dobe zmanjšuje okoljski odtis in prispeva k nizkoogljičnemu ter krožnemu gospodarstvu.
FB akcije: ekopaketslo
Več o embalaži Tetra Pak: https://www.tetrapak.com/
Več o trajnosti družbe Tetra Pak: https://www.tetrapak.com/sustainability