Pica in kruh

Mojstri priprave kruha so se lotili še pice

Zoran Triglav
6. 11. 2024, 16.55
Posodobljeno: 14. 11. 2024, 13.58
Deli članek:

Če znate pripraviti izvrsten kruh, se splača usvojiti še nekaj dodatnih veščin, da vam bo uspela tudi krasna pica.

Jure Klobčar
Aleš Rekar svoje izkušnje in nasvete rad deli s picopekinjami in picopeki.

Priprava testa za pico je podobna pripravi testa za kruh, a vendar je razlik kar precej. Ne toliko v sestavinah, kot v razmerjih med njimi, fermentaciji, tehniki raztegovanja in seveda v peki. Pica denimo med drugim zahteva bistveno višje temperature v peči in mehkejše, bolj vlažno testo. A vendar bi bilo škoda, če mojstri priprave kruha ne bi poskusili pripraviti še odlične pice.

Shutterstock
Italijanska fokača, pri nas bi rekli pogača, je sorodnica pice.

Letošnji natečaj v peki kruha Naj Fala kruh, ki se je sklenil v soboto, 9. novembra, v CateringLabu na Kavčičevi ulici v Ljubljani, je zato uvedel novost: delavnico priprave pice. Vodil jo je legendarni mojster Aleš Rekar, predsednik Sekcije picopekov Slovenije, ki je poleg podpisanega zaslužen tudi za kampanjo Špizza – Naj picerija Slovenije. Delavnice so se lahko udeležili vsi udeleženci natečaja Naj Fala kruh 2024 in obiskovalci. Na delavnici so se udeleženci, ki so tudi aktivno sodelovali, naučili osnov priprave testa, različnih nadevov in odkrivali skrivnosti uspešne peke pice.

Tomaž Schlegl
Špizza - skoraj vse, kar se splača vedeti o pici in vsem, kar sodi zraven.

Pic, ki so nastale na delavnici, strokovna komisija seveda ni ocenjevala, je pa zato izbrala in nagradila najboljše primerke kruha v 3 kategorijah: pšenični in mešani kruh, kruh posebne vrste in fokača. Svojega favorita so izbirali tudi obiskovalci, ki so bili deležni tudi kakšnega kosa pice.