Kupljeni šamponi proti prhljaju pogosto vsebujejo umetne sestavine, ki so lahko zdravju škodljive. S pomočjo spodnjih nasvetov lahko sami pripravite učinkovit domač šampon proti prhljaju. Nežno ga vmasirajte v lasišče in ga nato dobro sperite.
Kokosovo olje
Kokosovo olje je ena najboljših naravnih rešitev proti prhljaju, saj deluje protiglivično in vlažilno. Lase najprej sperite in posušite kot običajno (ne uporabljajte balzama). Raztopite kokosovo olje in ga, ko se shladi na sobno temperaturo, nežno vmasirajte v lasišče. Olja ne spirajte, glavo ovijte z brisačo in počakajte 20 do 30 minut. Nato umijte in posušite lase kot običajno. Postopek ponavljajte enkrat tedensko.
Grško seno
Če kokosovemu olju dodate grško seno, boste dobili zelo učinkovito mešanico, ki deluje tako protiglivično kot protibakterijsko. Poleg tega vsebuje ogromno aminokislin in beljakovin ter deluje pomirjevalno. Zdrobite žlico semen grškega sena in ji dodajte pet žlic stopljenega kokosovega olja. Mešanico, ki se shladi na sobno temperaturo, nežno vmasirajte v lasišče in ga ovijte z brisačo. Po eni uri sperite in posušite lase kot običajno.
Jabolčni kis
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Jabolčni kis spremeni pH-vrednost kože in tako ustvari neugodno okolje za rast glivic. Zmešajte 2 dl jabolčnega kisa in 2 dl vode v steklenički z razpršilnikom. Mešanico razpršite po lasišču – izognite se obrazu in očem. Lasišče ovijte z brisačo in počakajte 15 minut do ene ure. Lase operite kot običajno. Postopek ponavljajte dvakrat tedensko.
Aspirin
Čisti aspirin vsebuje salicilno kislino, ki je aktivna sestavina marsikaterega šampona proti prhljaju. Deluje namreč protiglivično, protivnetno in protimikrobno. Zdrobite v prah dve tableti aspirina in ju dodajte majhni količini šampona, s katerim boste umili lase. Nežno ga vmasirajte v lasišče, pustite delovati dve minuti in sperite.
Lase umivajte z mlačno vodo in jih sušite na zraku
Najprej moramo odpraviti vzrok za porušeno ravnovesje v telesu. Prhljaj na srečo ni deden, pojavi pa se lahko tako pri odraslih kot pri mladostnikih. Z njim se borijo ženske in moški, čeprav je pri slednjih pogostejši. Vzroki za nastanek prhljaja so zunanji in notranji. Med zunanje dejavnike uvrščamo agresivne preparate, ki izsušijo kožo, vremenske razmere, prevročo vodo, praskanje lasišča in sušenje las s sušilnikom. Notranji dejavniki pa so stres, porušeno hormonsko ravnovesje, slabše delovanje imunskega sistema, bolezni, sprememba v načinu prehranjevanja, pomanjkanje vitaminov ali kombinacija vseh naštetih dejavnikov. Nadloge se je zato treba lotiti načrtno. Najprej moramo odpraviti vzrok za porušeno ravnovesje v svojem telesu. To sta najpogosteje nepravilna prehrana in nezdrav življenjski slog. Z jedilnika izključite močno začinjeno, slano in mastno hrano, ogljikove hidrate in alkohol. Poskrbite, da boste uživali veliko antioksidantov: karotenoidov, flavonoidov, vitaminov A, B, C in E ter selena, kalcija, bakra in cinka. Zlasti priporočljivo je uživanje surovega ali kislega rdečega zelja. Poskrbite pa tudi za odpravo zunanjih dejavnikov, ki povzročajo prhljaj. Izogibajte se preparatom, ki izsušijo kožo, sušenju las s sušilnikom, las ne izpirajte z vročo vodo, predvsem pa ne praskajte lasišča, saj boste stanje še poslabšali.