Čas je, da spoznate zdravilno moč pisanja
Ljudje pišemo vse manj, čeprav je vse več dokazov, da ima prav zapisana beseda za pisca zdravilno moč.

Namesto, da bi se pri soočanju s težkimi čustvi in bolečimi trenutki našega življenja odpravili k psihologu, lahko eno od tehnik zdravljenja prakticiramo kar sami doma: Brez stroškov, z malo časa, nekaj volje in veliko učinkov. Govorimo o pisanju!
Kot otroci smo veliko pisali, če ne drugje, pa v šoli. Današnje generacije in časi so drugačni. Pisanja je vse manj. Starejši kot smo, redkeje pišemo in še to pogosteje na računalnik kot na roke in običajno za službo, ne zase. A zapisane besede imajo veliko moč, še posebej, kadar so namenjene nam samim!
V življenju slehernega med nami so trenutki, ko se teža čustev zdi neznosna. Bolečina, frustracija, tesnoba nas lahko razjedajo, če jih ne obvladamo. In takrat nam prav besede lahko pomagajo. Pri pisanju namreč ne gre le za izražanje, ampak za most do notranjega ravnovesja, samozavedanja in duševnega zdravja. Ko izrazimo čustva zmanjšamo stres, ustvarjamo red in bolje razumemo sami sebe.
Ni torej presenetljivo, da tudi številne terapevtske tehnike vključujejo pisanje kot del procesa zdravljenja.
Ko pišemo o svojem življenju, se na nek način postavimo v vlogo pripovedovalca. Začnemo iskati vzorce, povezave, pomene. Dogodki, ki so se morda zdeli kaotični ali boleči, začnejo dobivati obliko zgodbe. Vse kar smo preživeli ne predstavlja le rane, ampak je nekaj, kar ima začetek, sredino in morda tudi epilog oz. katarzo.
Oblik pisanja, ki lahko nudijo zdravljenje je več vrst. Ne glede na to, ali gre za ekspresivno pisanje, pismo sebi ali dnevnik hvaležnosti - ključno je, da svoja čustva in misli prenesete na papir. Poleg tega je pisanje na roke podobno telesni vadbi in koristi možganom, saj vključuje motorične spretnosti, spomin in dobro miselno vadbo. Smo vas prepričali? Spodaj je 7 načinov, kako na pot zdravilnega pisanja lahko stopite tudi vi in to vedno, ko vam bo težko ali hudo.

Ustvarite varen in udoben prostor
Prvi korak je, da si vzamete čas in si poiščete udoben prostor brez moten, kjer boste lahko sami in se boste počutili pomirjene in varne. To vam bo pomagalo umiriti tudi vaš živčni sistem. Med tem časom ne pozabite izklopite vse moteče elemente kot so mobilni telefon ali televizija, ki bi lahko preusmerila vaše misli. Poskusite se poglobiti vase, začutite dih, dotik tal pod nogami, občutek oblačil na koži, da se poglobite v razmišljanje o težjih temah.
Čeprav pišete o bolečih izkušnjah iz preteklosti vedite, da zdaj niste več tam. Ste tukaj, v sedanjosti! Z vsakim stavkom prenašate težo s svojega telesa na papir. In ne, to ni vračanje v preteklost – to je korak k ozdravitvi.
15 minutno zdravljenje
Izgovori, da za pisanje nimate časa, so odveč. James Pennebaker, socialni psiholog, ki je razvil paradigmo izraznega pisanja za namene zdravljenja je na primerih svojih pacientov ugotovil, da za zmanjšanje čustvene stiske zadošča že 15-20 minutami izraznega pisanja na dan, in sicer štiri zaporedne dni.
Bodite namenski in specifični
Če želite s pisanjem doseči čustveno sprostitev, morate biti pri tem namenski in osredotočeni, zato si že na samem začetku postavite točno določene in jasne cilje. Pri tem se ne posvečajte zgolj temu, kar se je zgodilo med težkim dogodkom, od katerega se želite oddaljiti in se ga razbremeniti, ampak tudi podrobno opišite, kako ste se ob tem počutili in kakšne so bile takrat vaše misli.
Koristno je, če zgodbo napišete v prvi ali tretji osebi, saj vam to omogoči drugačen pogled na dogodek. Ko pišemo na ta premišljen način, lahko lažje umestimo svojo izkušnjo v širši kontekst in jo obdržimo kot del naše zgodbe, ko integriramo boleče trenutke iz preteklosti v našo sedanjost.

Pišite zase
Ko pišete za zdravljenje, pišete zgolj in samo zase. Le tako boste ob tem iskreni, ranljivi in brez skrbi, kar pomaga pri procesu zdravljenja. Svoje misli brez filtrov prelijte na papir, ne da bi se ob tem spraševali o svoji slovnici ali slogu pisanja. Prostor pustite svoji domišljiji, ki pomaga usmeriti vašo pripoved v bolj zdravilno.
Preberite tudi:
- S pozitivno psihologijo do boljšega počutja
- Kako postaviti cilje, ki vas vodijo do uspeha
- Več časa, manj stresa: Preizkušeni koraki za bolj organiziran dan
Delite z varnim zaupnikom
Če boste pripravljeni, svojo zgodbo delite z nekom, ki mu zaupate, ki je sočuten, spoštljiv in ne obsoja. Ta izkušnja vas lahko poveže z drugimi, njihovo razumevanje in podpora pa posledično pomembno vplivata tudi na vaše zdravljenje.
Posebna moč pisanja pisem
Pisanje pisma je še ena tehnika, ki nam pri zdravljenju lahko pomaga. Prav s pismom denimo najlažje nagovorimo ljubljene, ki so preminili, ko jim ne moremo več izreči svojih misli in čustev. Pa pismo hvaležnosti, odpuščanja ali sočutja ljudem, ki so še v naših življenjih, vendar menimo, da bi deljenje misli z njimi v trenutnem trenutku lahko škodilo našemu odnosu. Pismo lahko napišemo tudi sebi v preteklosti z očmi sebe v sedanjosti, in tako prinašamo zdravljenje tistim delom sebe, ki so bili nekoč ranjeni. S tovrstnim pisanjem dobimo nov zorni kot, ki odpira nove poti za rast v življenju. Tudi ustvarjalno pisanje lahko ponuja varen prostor, kamor se umaknemo, kadar je realnost pretežka.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se