Ameriški predsednik Donald Trump je konec tedna podpisal izvršni ukaz za uvedbo carin na uvoz izdelkov iz Kanade, Mehike in Kitajske, ki so njene največje trgovinske partnerice. Po mrzličnih pogajanjih zadnje dni je prvima dvema uspelo doseči dogovor o 30-dnevnem odlogu, potem ko sta kanadska in mehiška vlada obljubili, da bosta okrepili nadzor nad mejo in pošiljkami fentanila v ZDA. Prav zaradi slednjega je Trump Kitajsko obtožil, da je storila premalo, da bi ustavila izvoz fentanila in kemikalij, ki se uporabljajo za njegovo izdelavo.
S Kitajske vsako leta v ZDA za 400 milijard blaga
Ker dogovora s Kitajsko (še) ni bilo, je tako danes začela veljati uvedba dodatnih 10-odstotnih ameriških carin na uvoz iz te azijske države. Trump je namreč že v svojem prvem mandatu uvedel tudi do 25-odstotno tarifno stopnjo na izdelke s Kitajske, odkoder vsako leto v ZDA pride za 400 milijard dolarjev blaga. Kot piše NY Times, je Trumpov izvršni ukaz končal tudi priljubljeno rešitev, ki so jo uporabljala številna kitajska podjetja za pošiljanje blaga v ZDA brez plačila tarif, ki jih je Trump uvedel leta 2018. Določba, znana kot de minimis, je priljubljenim spletnim trgovinskim podjetjem, kot sta Shein in Temu, dovoljevala, da pošiljajo izdelke neposredno ameriškim potrošnikom brez carin.
Carine na premog, nafto, zemeljski plin, ...
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Čeprav je iz Washingtona prišlo sporočilo, da so se pripravljeni pogajati tudi s Pekingom, je uvedba dodatnih carin danes začela veljati. A Kitajska se je hitro odzvala. "Enostranska uvedba carin s strani ZDA je huda kršitev pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ne prispeva k reševanju problemov ter ovira normalno gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med državama," je sporočilo kitajsko ministrstvo za finance, kitajske oblasti pa so uvedle vrsto protiukrepov, namenjenih kaznovanju ameriških podjetij. "Na premog in utekočinjeni zemeljski plin (LNG) bodo uvedene 15-odstotne carine," je sporočilo kitajsko ministrstvo za trgovino in hkrati napovedalo uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz surove nafte, kmetijske mehanizacije, poltovornjakov in vozil, kot so športni avtomobili z motorji z veliko prostornino. Kitajske carine bodo v veljavo stopile v ponedeljek. Peking je zaradi ameriških carin vložil tudi pritožbo na WTO, da bi zaščitil "svoje legitimne pravice in interese", je še sporočilo ministrstvo za trgovino.
Omejitev izvoza kritičnih mineralov, preiskava zoper Google
Peking je prav tako uvedel omejitve za izvoz nekaterih kritičnih mineralov (volfram, telur, ...), od katerih se mnogi uporabljajo v proizvodnji visokotehnoloških izdelkov. Obenem je sprožil preiskavo zoper ameriškega tehnološkega velikana Google, ki je osumljen kršitve kitajske protimonopolne zakonodaje. Googlu je blokiran dostop do kitajskega interneta.
Grožnje tudi EU
Trump s carinami grozi tudi EU. V Bruslju zagotavljajo, da so pripravljeni na odločen odziv na uvedbo carin.