V središču pozornosti bo seveda tudi Melania Trump. Ameriški mediji že zdaj ugibajo, kakšno obleko bo imela in kaj bo z njo sporočala. Med prisego pa bo imela tudi pomembno protokolarno vlogo. V rokah bo držala biblijo, na kateri bo prisegel njen soprog Donald Trump. Vendar po protokolu ni bilo vedno tako. Prvi predsednik, ki je prosil svojo ženo, da drži biblijo med prisego, je bil Lyndon B. Johnson.
Termometri globoko pod ničlo
Obeta se eden izmed bolj mrzlih dni v Washingtonu. Vremenoslovci napovedujejo, da bi lahko bilo sredi dneva, ko bo potekala prisega, okoli šest stopinj pod ničlo. To bi bila druga najnižja temeperatura med inavguracijo. Najhladneje je bilo ob drugi prisegi Ronalda Reagana, ko je bilo minus 14 stopinj Celzija.
Melania Trump bo v središču
Mraz bo zagotovo vplival na izbor obleke prve dame Melanie Trump. Ob prvi prisegi moža je nosila obleko, ki je posnemala slog Jackie Kennedy. Podatek, koliko je obleka stala ni nikoli prišel v javnost. Tokrat modni poznavalci pričakujejo, da bo sporočilo Melanijine obleke močno, zagotovo pa bo izražala ameriški trenutek.
Melania Trmup je v enem izmed intervjujev v zadnjih dneh dejala, da je zdaj pripravljena na življenje v Beli hiši. Bolje bo zagotovo pripravljena na sam potek inavguracije. Pred osmimi leti je Donald Trump ob izstopu iz vozila ni počakal, ampak se je kar sam povzpel po stopnicah Bele hiše, kjer sta ga čakala Barack in Michelle Obama. Sledil je še en neroden trenutek. Melania je Michelle ponudila roko, ta pa je ni sprejela in jo je namesto tega objela in poljubila na lica. Melania ji je nato poklonila veliko darilno škatlo podjetja Tiffany & Company, Michelle pa je bila vidno zmedena in ni vedela, kaj naj stori z darilom. Situacijo je rešil njen mož. Šele po enem letu je vsebina škatle postala javna. V njej je bil - okvir za sliko.
Med nastopajočimi tudi Village people
Kot glavna zvezda bo na inavguraciji nastopila country pevka in zmagovalka televizijskega šova Ameriški idol Carrie Underwood. “Ponižna sem, da sem lahko odgovorila na klic v času, ko moramo vsi stopiti skupaj v duhu enotnosti in pogledu v prihodnost”, je dejala.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Na enem izmed številnih plesov pa bo nastopila tudi ameriška disko skupina Village People. Njihove uspešnice YMCA in Macho man sta bili stalnici na Trumpovih zborovanjih. "Vemo, da mnogi oboževalci ne bodo veseli, ker bomo nastopili, vendar verjamemo, da je treba glasbo izvajati ne glede na politiko."
Kdo bo plačal?
Za inavguracijo pred osmimi leti je Donald Trump zbral 103 milijone evrov, tokrat mediji poročajo, da naj bi njegov odbor zbral več kot 160 milijonov evrov. Na račun davkoplačevalcev gre le prireditev ob prisegi na Kapitolu, vse ostale dogodke pa financira odbor. Denarnico so na široko odprli vsi Trumpovi zavezniki in lastniki visokotehnoloških podjetij. Po milijon dolarjev ( 970 000 evrov) so prispevali lastniki Amazona Jeff Bezos, lastnik Mete Mark Zuckerberg in predsednik uprave Appla Tim Cook.
Pogled v zgodovino
Več predsednikov je priseglo v mesecu marcu kot januarja. Kar 37-krat so predsedniške inavguracije potekale 4. marca. Prvi ki je prisegel januarja je bil Franklin Delano Roosvelt, ko je prisegel drugič, leta 1937. Edini ameriški predsednik, ki ni prisegel ne marca, ne januarja je bil prvi predsednik George Washington. Njegova prva inavguracija je bila 30. aprila 1789.
Prireditev bo tudi velik televizijski spektakel. Prva inavguracija, ki je bila fotografirana, pa je potekal leta 1857, ko je prisegel predsednik James Buchanan. Na filmski trake je bila prva posneta prisega Williama McKinleya, zvočnike s prvič uporabili leta 1921. Prvič pa so jo neposredno prenašali po televiziji leta 1949, ko je prisegel Harry Truman. Prvič pa so inavguracijo v videli gledalci v barvah, ko je prisegel John F. Kennedy.
Najkrajši nagovor je imel George Washington. Imel je le 135 besed. Najdaljši nagovor pa je imel William Henry Harrison. Imel je kar 8445 besed in je še do nedavnega veljalo, da ga je prav ta govor stal življenja. Ob njegovi prisegli leta 1841 je bilo v začetku marca zelo mraz, Harrison pa ob prisegi ni želel nositi klobuka, plašča in rokavic. Kmalu po inavguraciji se je prehladil in dobil pljučnico ter en mesec po prisegi umrl. Pred kratkim pa so raziskovalci pojasnili, da je najverjetneje umrl zaradi pitja onesnažene vode.
Prve inavguracije pa niso potekale v Washingtonu. George Washington je prisegel v New Yorku, naslednji dve prisegi pa sta potekali v Filadelfiji v Pennsylvaniji. Ob teh prisegah sta bili mesti prestolnici ZDA.
Slovenci na inavguraciji
Čast, da bodo prisotni na inavguraciji, bo imelo tudi več Slovencev. Bodoča prva dama ZDA Melania Trump je z očetom Viktorjem Knavsom na inavguracijo svojega soproga povabila podjetnika Iva Boscarola ter ljubljanskega škofa Antona Jamnika. Neuradno pa naj bi bili na inavguracijo povabljeni tudi ustanoviteljica Mednarodnega centra za zdravljenje bolezni srca in ožilja MC Medicor Metka Zorc, njena sestra Ruda Zorc Pleskovič, Alojz Pleskovič in Rok Pleskovič ter bivši lastnik orožarskega podjetja Arex Ivan Kralj in njegov sin Gregor Kralj. Poslanca SDS-a Žana Mahniča in Poglajna so povabili mladi iz Republikanske stranke in razvpiti skrajni kongresnik slovenskih korenin Paul Gosar.