Včerajšnjo tragedijo azerbajdžanskega letala v bližini mesta Aktau v Kazahstanu, v kateri je umrlo 38 potnikov, je po poročanju EuroNews povzročila ruska raketa zračne obrambe. Na letalu Embraer 190, s katerim je upravljala azerbajdžanska letalska družba Azerbaijan Airlines, in je bilo na poti iz Bakuja v Grozni, se je nahajalo 67 potnikov in pet članov posadke. Po tem, ko je Kaspijsko morje prečkalo izven svoje poti, je začelo krožiti nad območjem, kjer je nato strmoglavilo oziroma "zasilno pristalo".
Po poročanju Euronews je bila ruska raketa izstreljena nad ukrajinski dron nad Groznim, a je eksplodirala poleg azerbajdžanskega letala, ki jetedaj letel nad ozemljem Čečenije. Poškodovanemu letalu pa kljub prošnjam pilotov za zasilni pristanek ni bilo dovoljeno pristati na nobenem ruskem letališču, ampak jim je bilo ukazano, naj letijo čez Kaspijsko morje proti mestu Aktau v Kazahstanu, daleč od svoje prvotne poti.
Raketa je bila izstreljena iz sistema ruske zračne obrambe Pantsir-S, je poročal časopis AnewZ s sedežem v Bakuju, ki se sklicuje na azerbajdžanske vladne vire. Ruski vojaški strokovnjak Jurij Podoljaka je ocenil, da so luknje na razbitinah letala podobne poškodbam, ki bi jih povzročil protiletalski raketni sistem, navaja AFP. Podobno je menil tudi nekdanji direktor francoskega urada za preiskovanje letalskih nesreč (BEA) Jean-Paul Troadec.
Moskva: prezgodaj je za teorije in ugibanja
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Oblasti v Moskvi so medtem danes opozorile, da je prezgodaj za teorije in ugibanja, ter poudarile, da je treba počakati na rezultate preiskave. "Preiskava poteka, vsak incident v letalstvu morajo preiskati specializirani organi. Bilo bi napačno postavljati hipoteze, preden bodo na voljo rezultati preiskav," je za rusko državno tiskovno agencijo Tass povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Tudi oblasti v Kazahstanu vztrajajo, da vzroka strmoglavljenja letala še ni mogoče potrditi. "Niti Azerbajdžan, niti Rusija, niti Kazahstan - nobena država ni zainteresirana za skrivanje informacij. Vse informacije bodo na voljo javnosti," je ob tem poudaril predsednik kazahstanskega senata Maulen Ašimbajev. Kazahstanska vlada je potrdila tudi, da se bodo kazahstanskim in azerbajdžanskim ekipam pri preiskavi nesreče letala Embraer 190 pridružili brazilski strokovnjaki, vključno s predstavniki proizvajalca letala Embraer.
V Azerbajdžanu danes dan žalovanja
V Azerbajdžanu medtem danes poteka dan žalovanja za žrtvami strmoglavljenja letala, ki je terjalo 38 življenj. Skupno je bilo na krovu 67 ljudi, vključno s petimi člani posadke, preživelo jih je 29. Azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev je prejel več izrazov sožalja, med drugim od kitajskega predsednika Xi Jinpinga, zunanjega ministrstva v Parizu in zveze Nato. Tiskovna predstavnica Nata Farah Dakhlallah je ob tem na omrežju X pozvala tudi k "celoviti preiskavi".