Policija vse od jutra v nekaj večinsko srbskih občinah na severu države izvaja preiskave v povezavi z eksplozijo, ki je odjeknila v petek okoli 19. ure pri Zubinem Potoku in poškodovala kanal. V betonski steni kanala zeva velika luknja. V več krajev na severu Kosova, pa tudi za del Prištine, dovajajo pitno vodo.
Premier Kurti krivi Srbijo
Eksplozija kanala je povečala napetosti med Srbijo in Kosovom. O tem, da je kosovski premier Albin Kurti za eksplozijo, ki je poškodovala kanal na severu Kosova, ključen za hlajenje dveh termoelektrarn na premog, ki proizvajata skoraj vso električno energijo v državi, okrivil sosednjo Srbijo, rekoč, da gre za teroristični napad, smo pisali že TUKAJ, situacija pa se navkljub temu, da so cevi ekspresno že popravili, zaostruje.
"To je zločinski in teroristični napad, katerega namen je uničiti našo kritično infrastrukturo," je dejal Kurti."Izvedli so ga profesionalci," je rekel in menil, da za njim stojijo tolpe, ki jih kontrolira Srbija. Kurti je obiskal prizorišče eksplozije in naznanil, da so izvedli več aretacij. Krivci bodo po njegovih besedah morali odgovarjati pred zakonom. Na prizorišču so tudi pripadniki madžarskega kontingenta v Natovi mirovni misiji Kfor, ki varujejo območje, in predstavniki pravosodne misije EU Eulex.
Vučić: Namen neutemeljenih obtožb očrniti Srbijo
Srbija zavrača kakršnokoli vpletenost v napad, je sporočil predsednik Aleksandar Vučić in očitke označil za neodgovorne in neutemeljene. "Take neutemeljene obtožbe imajo namen očrniti ugled Srbije in spodkopati prizadevanja za mir in stabilnost v regiji," je dejal Vučić, medtem ko je več drugih predstavnikov srbske vlade pozvalo k hitri preiskavi, v kateri naj sodelujeta tudi Kfor in Eulex. Tudi srbski zunanji minister Marko Đurić je zavrnil, kot je dejal, "neutemeljene obtožbe" o vpletenosti Beograda in namignil, da je za eksplozijo odgovorna pravzaprav kosovska vlada.
Eksplozija sledila nizu incidentov
Kosovo, kjer živijo večinoma Albanci, je leta 2008 razglasilo neodvisnost od Srbije, skoraj desetletje po gverilskem uporu proti njegovi vladi, vendar Srbija Kosova ni priznava kot neodvisne države. Odnosi so še vedno posebej napeti na severu, kjer je prišlo do eksplozije in kjer velika srbska skupnost noče priznati državnosti Kosova in še vedno vidi Beograd kot svojo prestolnico.
Petkova eksplozija je sledila nizu incidentov na tem območju, kjer je v začetku tedna v poslopje občine in policijsko postajona severu Kosova, kjer živijo etnični Srbim priletelo več granat.
Kosovo aktiviralo vojsko
Zaradi eksplozije je Varnostni svet Kosova, ki je imel izredne pogovore zgodaj v soboto, sporočil, da so aktivirali oborožene sile za preprečitev podobnih napadov. Varnost so sicer že okrepili po dveh nedavnih napadih na severu. "Varnostni svet je odobril dodatne ukrepe za krepitev varnosti okoli kritičnih objektov in storitev, kot so mostovi, transformatorske postaje, antene, jezera, kanali," so dejali njihovi predstavniki v sobotni izjavi.
Napad obsodile tudi ZDA
Dogodek so kot "napad na kritično infrastrukturo Kosova" že obsodile tudi ZDA. Kot je sporočilo ameriško veleposlaništvo v Prištini, pozorno spremljajo razmere in bodo pomagali kosovski vladi pri ugotavljanju krivcev in zagotovitvi njihove odgovornosti.
"Tisti, ki so izvedli ta napad, niso navadni kriminalci, to počne dobro organizirana struktura, ki dobro ve, da bo zapiranje vode na tej lokaciji vplivalo tudi na proizvodnjo električne energije," je Arben Gjukaj, nekdanji izvršni direktor kosovske energetske koropacije (KEK), povedal za Reuters. "Razmere so zelo kritične." Delavci so namestili vrsto velikih cevi, da bi obšli puščanje. Oskrba z električno energijo je zaenkrat še večinoma delujoča, ponekod pa je prekinjena oskrba s pitno vodo.
Kosovska ministrica za energijo Artane Rizvanolli je dejala, da poteka usklajevanje z albansko elektroindustrijo, da bi zagotovili več električne energije. Dodala je, da bodo pitno vodo na prizadeta območja vozili s tovornjaki.
Popravilo čez noč
Faruk Mujka, vodja vodovoda Ibar-Lepenci, je na Facebooku sporočil, da so cevi popravljene in da elektrarne dobivajo vodo. "Dragi prijatelji in državljani Republike Kosovo, po noči, polni tesnobe in stresa, vas z največjim veseljem obveščam, da zahvaljujoč neutrudnemu delu vseh relevantnih akterjev v izjemno težkih vremenskih razmerah, na čelu z podjetja FAMIS CO, delavcev Ibër Lepenca in Kosovske policije, so v rekordnem času na poškodovani kanal namestili 6 cevi premera 900 mm, kar je omogočilo nemoteno oskrbo KEK z vodo iz kanala Ibër Lepenca. Verjamemo, da bomo zelo kmalu našli rešitev tudi za oskrbo s pitno vodo. Pokazali smo, da se znamo tudi izjemno dobro in hitro organizirati ter odlično uskladiti," je zapisal Mujka.