Petkova eksplozija in posledično poškodovanje pomembnega kanala na severu Kosova, ki oskrbuje vodo za dve termoelektrarni na premog, je znova razplamtela že dodobra načete odnose med Srbijo in Kosovom. Trenutno ni poročil o poškodovanih osebah, vzrok eksplozije, ki je prizadel tudi zaloge pitne, pa tudi še ni razjasnjen.
"To je zločinski in teroristični napad, katerega namen je uničiti našo kritično infrastrukturo," je Kurti dejal v televizijskem nagovoru. Dejal je, da bi zaradi tega nekateri deli države lahko ostali brez elektrike, če težava ne bo odpravljena do jutra. Srbski uradniki se na obtožbe in prošnje o komentarjih niso odzvali, novičarska agencija Reuters pa sicer našla neposrednih dokazov o vpletenosti Beograda.
Primorske Novice
Kako lahko znižamo zimske energetske račune?
Faruk Mujka, vodja vodnega podjetja Ibar-Lepenci, je za lokalni novičarski portal Kallxo povedal, da je bila v kanal vržena eksplozivna naprava, ki je poškodovala steno mostu. Dejal je, da bo treba pretok vode, ki s pitno vodo napaja tudi prestolnico Prištino, začasno ustaviti, da bi čim prej odpravili težavo, saj je to glavni kanal za oskrbo Kosovske energetske korporacije (KEK), glavnega dobavitelja električne energije v državi.
Neodvisnost Kosova je prišla leta 2008, skoraj desetletje po gverilskem uporu proti srbski oblasti. Vendar pa napetosti ostajajo, predvsem na severu, kjer srbska manjšina noče priznati Kosova in še vedno vidi Beograd kot svojo prestolnico. Veleposlanik EU za Kosovo Aivo Orav je obsodil napad, ki je po njegovih besedah že "prikrajšal precejšnje dele Kosova za oskrbo z vodo".