Ameriške volitve

Bitka za novega ameriškega predsednika izjemno tesna, odločalo bo nekaj ključnih zveznih držav

P. S./S.R./STA
5. 11. 2024, 14.22
Posodobljeno: 6. 11. 2024, 06.26
Deli članek:

V ZDA volivci odločajo, ali se bo v Belo hišo vrnil republikanec Donald Trump ali pa bo država dobila prvo predsednico, demokratko Kamalo Harris. Volilni dan so zaznamovale grožnje z bombo na nekaterih voliščih.

Profimedia
Vse ankete so kazale na izjemno tesno tekmo za predsedniški stolček.

6.00 - Republikanec Donald Trump je po ocenah ameriških medijev zmagal v zvezni državi Severna Karolina, eni od sedmih t. i. nihajočih zveznih držav, kjer se republikanci in demokrati izmenjujejo v vodstvu. Poleg Severne Karoline so nihajoče zvezne države še Pensilvanija, Wisconsin, Georgia, Arizona ter Michigan, kjer štetje glasovnic poteka, izid pa je za zdaj preveč tesen, da bi lahko predvideli zmagovalca.

4.00 - Pričakovati je, da bo Harris zmagovalka v zveznih državah na zahodni obali ZDA, tako bo pričakovano odločala peščica zveznih držav, v katerih so že rezultati anket kazali na izjemno tesen rezultat in kjer bo treba na končni razplet počakati kar nekaj časa.

3.20 - Nadaljevanje razpleta ameriških predsedniških volitev še naprej poteka po pričakovanjih in ameriške televizije republikanca Donalda Trumpa in demokratko Kamalo Harris razglašajo za zmagovalca v državah, kjer sta imela bistveno prednost v predvolilnih anketah. Doslej še ni bilo odločitve v nobeni od sedmih ključnih držav.

Trump je nanizal zmage v Zahodni Virginiji, Kentuckyju, Ohiu, Teksasu, Indiani, na Floridi, v Južni Karolini, Alabami, Mississippiju, Tennesseeju, Arkansasu, Louisiani, Wyomingu, Severni in Južni Dakoti ter Oklahomi in zbral 177 elektorskih glasov.

Demokratka Harris pa je bila okrog tretje ure zjutraj po srednjeevropskem času razglašena za zmagovalko v Vermontu, Massachusettsu, Rhode Islandu, New Jerseyju, New Yorku, Connecticutu, Delawaru in Illinoisu, za skupaj 99 elektorskih glasov.

Za zmago mora kandidat zbrati najmanj 270 od 538 elektorskih glasov, ki se razdelijo med državami proporcionalno glede na število prebivalcev.

3.00 - Ob 3. uri je volišča zaprlo še 15 zveznih držav, vključno z Arizono, Michiganom in Wisconsinom, tremi zveznimi državami, v katerih je pričakovati tesen rezultat.

2.10 - Glede na projekcije CNN malo po 2. uri ima Donald Trump v žepu že 90 elektorskih glasov, Kamala Harris pa 27 (projekcije tiskovne agencije AP: 95 - 35). Uganka zaenkrat ostajata »nihajoči« zvezni državi Georgia in Pensilvanija, ki predstavljata pot do končne zmage in kjer bo na dokončne projekcije treba bržkone čakati dlje časa, mogoče tudi več dni, celo tednov. 

2.05 - Rezultati malo po 2. uri kažejo, da je Donald Trump zmagal tudi na Floridi, v Alabami, v Tennesseeju, Missouriju in Oklahomi. Gre za zvezne države, v katerih je slavil že pred štirimi leti. Kamala Harris je glede na projekcije zmagala še v zveznih državah Connecticut, Massachusetts, Rhode Island in Maryland. Presenečenj zaenkrat še ni bilo.

2.00 - Ob 2. uri so se zaprla še volišča v preostalih zveznih državah na vzhodu ZDA.

1.30 - Donald Trump je pričakovano zmagal tudi v Zahodni Virginiji (štirje elektorski glasovi).

1.05 - Glede na prve projekcije je Donald Trump pričakovano močno zmagal v zvezni državi Kentucky, s čimer je vknjižil prvih 8 elektorskih glasov. Pričakovano je zmagal tudi v republikanski utrdbi Indiana, kjer je na voljo 11 elektorskih glasov. Na drugi strani je Kamala Harris pričakovano zmagala v zvezni državi Vermont in si prislužila pičle tri elektorske glasove.

Končno zmago bo slavil tisti kandidat, ki bo prejel najmanj 270 od skupno 538 elektorskih glasov.

1.00 - Ob 1. uri so se zaprla preostala volišča v Kentuckyju in Indiani ter volišča v Južni Karolini, Vermontu, Virginiji in eni od ključnih zveznih držav, Georgii, a tam zaradi groženj z bombo na petih voliščih prihaja do zamud.

0.50 - Ob polnoči se je sicer že zaprlo nekaj volišč v zveznih državah Kentucky in Indiana. Po teh rezultatih je že znano, da so republikanci tam osvojili dva kongresna sedeža, ki jih bosta zasedla Hal Rogers in Thomas Massie. Ob predsedniških so v namreč v ZDA potekale tudi volitve vseh 435 članov predstavniškega doma ter 34 od skupno sto senatorjev. V 11 zveznih državah so volili guvernerje, poleg tega je v 41 državah potekalo 147 referendumov.

0.50 - Glede na prve rezultate vzporednih volitev medijske hiše CNN ima nekoliko večje število volivcev pozitivno mnenje o Kamali Harris. Pozitivno mnenje o Harris je izrazilo 46 odstotkov volivcev, medtem ko je pozitivno mnenje o Donaldu Trumpu izrazilo 42 odstotkov volivcev.

0.40 - V pričakovanju prvih rezultatov so vse oči uprte v prvo od tako imenovanih »nihajočih« zveznih držav, kjer se zaprejo volišča, to je Georgia, kjer bi morali s prvimi rezultati postreči malo po 1. uri, a je zdaj že znano, da se to ne bo zgodilo. Zaradi groženj z bombo na nekaterih tamkajšnjih voliščih bodo te namesto ob 1. uro zaprli šele ob 1.45 uri.

0.30 - Na predsedniških volitvah bo zmagal tisti kandidat, ki bo prejel najmanj 270 od skupno 538 elektorskih glasov. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev. Zaradi velike izenačenosti predsedniških kandidatov Kamale Harris in Donalda Trumpa v predvolilnih anketah je pričakovati tesen izid. Poleg tega je treba prešteti tudi več kot 80 milijonov glasovnic s predčasnega glasovanja. Več milijonov glasovnic, s katerimi so volivci glasovali po pošti, danes najverjetneje še ne bodo prešteli. Po zveznih državah namreč s štetjem glasov po pošti začnejo različno - ponekod pred dnevom volitev ali na dan volitev, ponekod po zaprtju volišč.

Profimedia
Volitve v ZDA

23.40 - Glede na prve rezultate vzporednih volitev, kjer so volivce ob odhodu z volišč med drugim spraševali po njihovi motivaciji za odhod na volitve, je največ volivcev izpostavilo stanje demokracije in ekonomije, sledita vprašanji pravice do splava in migracij. 

23.20 - V štabu Kamale Harris pričakujejo, da bo Donald Trump zmago razglasil predčasno, še preden bodo projekcije jasno pokazale na verjetnega zmagovalca volitev. Trump je že napovedal, da bo po zaprtju volišč nagovoril svoje privržence, zbrane v konvencijskem centru nekaj kilometrov od njegove rezidence v Mar-a-Lagu na Floridi. Kdaj natančno bo imel govor in ali bo v njem ne glede na prve projekcije razglasil zmago, ni znano. Prve projekcije rezultatov bodo v nekaterih zveznih državah znane tekom noči. Zaradi različnih časovnih pasov in pravil zvezne države volišča zapirajo ob različnih urah, od polnoči naprej, pri čemer bi lahko v primeru tesnega rezultata na končno razglasitev zmagovalca čakali dneve, celo tedne.

22.30 - Kot poroča britanski BBC, bodo prvi rezultati vzporednih volitev, ki jih za večje število medijskih organizacij izvaja ameriška družba Edison Research, začeli prihajati že pred polnočjo. Pri tem opozarjajo, da na podlagi teh rezultatov še ni mogoče sklepati o končnem rezultatu volitev, temveč služijo predvsem temu, da se ustvari splošna slika o mnenju volivcev, in sicer na podlagi vprašalnikov, ki so jih po glasovanju izpolnjevali tisoči volivcev po vsej državi, in predhodnih telefonskih anket.

22.10 - Policija je v večernih urah postregla z več informacijami o incidentu v Kapitolu. Kot smo že poročali, so tam aretirali moškega, ki je z baklo in signalno pištolo poskušal vstopiti v Kapitol. Na vratih so ga ustavili varnostniki, ki so zaznali vonj po bencinu. Kapitol so za preostanek dneva zaprli za javnost. Policijski načelnik Thomas Manger je pojasnil, da se je vse skupaj odvilo malo po 12. uri po lokalnem času (18. uri po srednjeevropskem času). Varnostniki so pri varnostnem pregledu opazili »nekaj v obliki pištole« in »dve steklenici v njegovem nahrbtniku.« Eden od policistov je obenem zaznal vonj po bencinu, ki je vel iz njegovega nahrbtnika, kjer je, kot so pozneje ugotovili, iz plastenk curljal bodisi bencin bodisi »nekakšna vnetljiva snov.« S seboj je imel signalno pištolo, vžigalnik, plinski gorilnik oziroma tako imenovan »brener« in še nekatere druge predmete. S seboj je imel tudi nekakšne papirje, ki jih je po lastnih besedah želel izročiti kongresnikom. Policija še vedno ugotavlja, od »kod se je moški vzel.« Trenutno ždi v priporu.

21.50 - Trenutni ameriški predsednik Joe Biden, ki se bo januarja poslovil s položaja, na prve rezultate volitev čaka v Beli hiši. Kot je potrdila njegova tiskovna predstavnica, danes ne bo imel nobenih javnih nastopov. Nazadnje se je na javnost obrnil v soboto, ko je v Scrantonu v Pensilvaniji v imenu predsedniške kandidatke Kamale Harris nagovoril tamkajšnje delavce. Medtem je Harris prispela na sedež nacionalnega odbora demokratske stranke v Washingtonu, kjer se je zahvalila osebju, ki pomaga pri njeni kampanji.

21.30 - Predsednik lokalnega odbora demokratske stranke v Philadelphii Robert Brady je dejal, da so na tamkajšnjih voliščih zjutraj zabeležili »izjemno veliko« število volivcev. Po njegovih besedah takšnega števila volivcev tam doslej še ni videl. »Z volitvami se ukvarjam že 50 let, 40 let sem predsednik, danes je to največje število, ki sem ga na tej točki videl doslej.« Philadelphia je največje mesto Pensilvaniji, ki je ena od ključnih držav, ki lahko tehtnico prevesi v eno ali drugo smer. Po navedbah Bradyja je visoka volilna udeležba v tem velemestu dobra novica za demokrate.

O rekordni volilni udeležbi so že pred tem poročali iz zvezne države Michigan.

Profimedia
Volivci čakajo v vrsti v mestu Schoeneck v zvezni državi Pensilvanija.

21.10 - Volitve v 15 zveznih državah spremljajo tudi predstavniki ameriške nacionalne garde. Nacionalna garda je na nekatera volišča v zveznih državah Alabama, Arizona, Delaware, Havaji, Illinois, Nova Mehika, Severna Karolina, Oregon, Pensilvanija, Tennessee, Teksas, Washington, Wisconsin in Zahodna Virginija poslala več kot 250 članov svojega osebja, poroča CNN. Še več njihovih članov je v pripravljenosti, v kolikor bi prišlo do izgredov.

21.00 - V ameriški zvezni državi Alabama poročajo o veliki napaki z glasovnicami. Na nekaterih voliščih so namreč ugotovili, da v glasovnicah manjka ena stran, zato so morali na ta volišča poslati nove, popravljene glasovnice. Zaradi napake bodo po nareku tamkajšnjega sodnika Andrewa Weathingtona v zadevnem okrožju volišča ostala odprta dve uri dlje. Glasovnice, ki so že bile oddane, bodo obveljale kot veljavne.

20.50 - Najbogatejši Zemljan, ustanovitelj Tesle in SpaceX ter lastnik omrežja X Elon Musk bo prve projekcije volilnih rezultatov spremljal skupaj z Donaldom Trumpom v njegovi rezidenci Mar-a-Lago na Floridi, poroča New York Times. Musk je v Trumpovo kampanjo vložil več kot 100 milijonov dolarjev lastnega denarja. 

20.30 - V večernih urah so tudi v Zveznem preiskovalnem uradu (FBI) potrdili, da za lažnimi grožnjami z bombo, ki so jih zabeležili v »več zveznih državah,« stojijo ruski akterji. Prihajale so namreč z »elektronskih naslovov na ruskih domenah.« Pojasnili so še, da so se zaenkrat vse grožnje izkazale za lažne.

20.00 - Po poročanju tiskovne agencije AP je policija v Washingtonu aretirala moškega, ki je s plinskim gorilnikom in signalno pištolo poskušal vstopiti v Kapitol. Na vratih so ga ustavili varnostniki, ki so zaznali vonj po bencinu. Obenem je prenašal dva plastenki, v kateri se je sodeč po vonju nahajal bencin. Policija primer še preiskuje, Kapitol pa so za preostanek dneva zaprli za javnost. Kot smo že poročali, v Washingtonu v teh dneh veljajo zaostreni varnostni ukrepi, dogajanje v prestolnici pa nadzorujejo tudi agentje FBI.

19.50 - Po poročanju britanskega Guardiana naj bi Donaldu Trumpu nekateri svetovalci svetovali, naj v primeru zvezne države Pensilvanija, ene od držav, v katerih se bodo lomile volitve, predčasno razglasi zmago, če bodo prve projekcije kazale na njegovo vodstvo oziroma če bodo njihove interne ankete kazale, da bi lahko tam zmagal. Kako bo ravnal Trump, bo pokazal čas, proti tej strategiji pa naj bi bil celo njegov tesen zaveznik, razvpiti strateg Steven Bannon.

Profimedia
Trump, ki je svoj glas oddal v Palm Beachu, se je v spremstvu vrnil v Mar-a-Lago.

19.40 - Donald Trump bo po lastnih besedah razglasitev rezultatov volitev skupaj z družino in prijatelji spremljal v svoji rezidenci v Mar-a-Lagu na Floridi. Kamala Harris na drugi strani dan preživlja v podpredsedniški rezidenci v Washingtonu. Pozneje, ko se zaprejo volišča, bo predvidoma spregovorila na washingtonski univerzi Howard University, kjer je doštudirala.

19.30 - Demokrat Tim Walz, ki ga je Kamala Harris izbrala za podpredsedniškega kandidata, je svojim podpornikom, s katerimi se je srečal v lokalnem gostišču v Pensilvaniji, dejal, da so volitve izjemno tesne, »na nož.« Glede Trumpa je sicer dejal, da ga je »država naveličana. Nihče ni nad prekletim zakonom.« Podpornike je pozval, naj ostanejo »mirni,« in dodal: »Pensilvanija, prinesi to zmago Ameriki.« 

Agentje Zveznega preiskovalnega urada (FBI) so medtem zaradi groženj, povezanih z volitvami, dve osebi aretirali tudi v zvezni državi Michigan. The Detroit News poroča, da naj bi aretirali moškega z imenom Isaac Sissel, ki naj bi na omrežju Reddit grozil z atentatom na Donalda Trumpa. Drug moški, 46-letni Christopher Clay Pierce, naj bi v zadnjih dveh letih na spletu večkrat grozil neimenovanemu demokratskemu odboru za politično akcijo (political action committee - PAC ).

Profimedia
Volitve v ZDA

19.20 - V ameriški zvezni državi New York so aretirali moškega, ki je grozil, da bo požgal eno od volišč. Kot poroča tiskovna agencija AP, se je dogodek odvil v kraju Fowler na meji s Kanado. Moški, ki je bil v preteklosti kaznovan zaradi težkega kaznivega dejanja, je želel na volišče, a so mu tam oddajo glasu preprečili, ker se po izpustitvi iz zapora ni znova registriral oziroma vpisal v volilni imenik. Moškega je to tako razburilo, da je zagrozil, da se bo vrnil s pištolo ali pa bo volišče požgal do tal. Nato je s kraja pobegnil, a ga je policija izsledila in aretirala.

19.00 - Na volilni dan v ZDA je agencija John Zogby Strategies danes objavila zadnjo predvolilno anketo, ki je pokazala, da ima demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris 49,3-odstotno podporo, republikanec Donald Trump pa 45,6-odstotno. Anketa, ki je bila izvedena 2. in 3. novembra na nacionalni ravni med 1005 verjetnimi volivci, kaže, da je razlika med kandidatoma na nacionalni ravni še vedno majhna, čeprav presega tri odstotne točke, za katere demokratični politični strategi trdijo, da so nujno potrebne za možnosti njihove kandidatke za zmago.

Profimedia
Volitve v ZDA

18.40 - Da so v okrožju Fulton v v ameriški zvezni državi Georgii danes pred odprtjem volišč prejeli grožnje z bombo, je potrdil tamkajšnji državni sekretar Brad Raffensperger. Kot smo že poročali, so morali zaradi groženj, ki so se izkazale za lažne, začasno evakuirati in izprazniti dve volišči. Skupno so sicer prejeli pet groženj z bombo, ki po navedbah Raffenspergerja »izvirajo iz Rusije.« Več pojasnil ni dajal, dejal je le: »Kaže, da delajo zdrahe. Ne želijo, da bi naše volitve potekale gladko, pošteno in natančno.« Grožnje so že pred tem potrdili v Zveznem preiskovalnem uradu (FBI), kjer pa morebitne ruske povezave niso omenjali.

18-00 - V delih zvezne države Missouri se zaradi obilnih padavin srečujejo s poplavami. Po poročanju tiskovne agencije AP so morali pristojni zaradi zemeljskih plazov in hudourniški poplav zapreti številne ceste, najmanj eno volišče v okrožju Jefferson pa je za prebivalce povsem nedostopno. Volivce so pozvali, naj se odpravijo na drugo bližnje volišče. Še na enem volišču v predmestju St. Louisa so zaradi poplav ostali brez elektrike. Volišče se nahaja v tamkajšnji cerkvi, v kateri zdaj elektriko zagotavljajo s pomočjo generatorja.

17.40 - Nekdanji ameriški predsednik in danes znova kandidat Donald Trump je svoj glas skupaj s soprogo Melanio oddal v Palm Beachu na Floridi. Trump je po oddaji glasu dejal, da je prepričan v zmago. »Slišim, da nam gre povsod dobro,« je poudaril in dodal, je bila to njegova najboljša kampanja do zdaj. »Sploh ne bo tesno, ampak bo trajalo, da rezultati postanejo uradni.«

17.40 -V Pensilvaniji, eni izmed ključnih držav v boju za predsednika, še naprej poročajo o težavah z napravami za štetje glasov. Kot so pojasnili tamkajšnji uradniki, odgovorni za izvedbo volitev, se s težavami srečujejo v več voliščih v okrožju Bedford. Zatrdili so sicer, da so volivci kljub temu lahko oddali svoj glas. Po navedbah Jeffreyja Gabla, direktorja volilne komisije v okrožju, so jih o težavah z volišč obvestili že pred začetkom volitev. Njihovi strokovnjaki so hitro ugotovili vir težave in na teren poslali ekipe, da zadevo razrešijo. Gable je poudaril, da lahko volivci glasove oddajajo nemoteno, težave pa rešujejo na vseh voliščih, na katerih so o njih poročali.

17.10 - V zvezni državi Georgia, eni od tako imenovanih »nihajočih« držav, ki bodo odločale o razpletu volitev, poročajo o težavah na dveh voliščih, in sicer v okrožju Fulton, ki vključuje tudi glavno mesto zvezne države Atlanto. Zaradi groženj z bombo so morali obe volišči začasno evakuirati in zapreti. Po približno 30 minutah sta volišči znova odprli vrata, saj so se grožnje izkazale za lažne. Po navedbah lokalnih uradnikov bodo zaradi zapletov od sodišča zahtevali odobritev podaljšanja obratovanja teh volišč. 

16.40 - Javnomnenjske ankete napovedujejo tesen boj v tekmi za predsedniški položaj v ZDA, a glede na napovedi samičke povodnega konja v tajskem živalskem vrtu Moo Deng, ki je na družbenih omrežjih zelo priljubljena, bo Belo hišo ponovno osvojil bivši predsednik Trump. 

Profimedia
Volitve v ZDA

16.30 - V ameriški zvezni državi Pensilvanija so začetek današnjega volilnega dne zaznamovale težave na dveh voliščih, zaradi česar so obe volišči odprli nekoliko pozneje. Težave so bile povezane s prepoznim prihodom uradnikov na volišče. Še na enem volišču so se po poročanju Euronews srečali s tehničnimi težavami s programsko opremo. Težave so hitro odpravili.

16.00 - V Washingtonu so na volilni dan okrepili varnostne ukrepe. Nad morebitnimi grožnjami bodo celoten teden bdeli agentje Zveznega preiskovalnega urada (FBI) in tudi drugih varnostno-obveščevalnih agencij. Kot so pojasnili v FBI, je spomin na napad na Kapitol 6. januarja 2021 »še svež,« zato so tokrat že v času volitev okrepili varnostne ukrepe. Kot poroča Euronews, so številne trgovine, podjetja in druge prodajalne v neposredni bližini Bele hiše že na volilni dan z barikadami zaščitile svoje prostore, če bi slučajno prišlo do kakšnih izgredov.

Profimedia
Volitve v ZDA

V prvih izidih izenačena

Volilni dan se je začel s tradicionalnim polnočnim glasovanjem v nekaterih vaseh v ameriški zvezni državi New Hampshire. Glasovanje tako zgodaj zjutraj omogoča zakonodaja New Hampshira, po kateri se volišča v krajih z manj kot sto prebivalci lahko odprejo že opolnoči na dan volitev in se zaprejo, ko vsi prijavljeni volivci opravijo svojo dolžnost. Tako Harrisova kot Trump sta v vasici Dixville Notch prejela po tri glasove.

Profimedia
Boj za vstop v Belo hišo

Sedem odločilnih

Izid volitev bo, sodeč po javnomnenjskih raziskavah, tesen. Ker v ZDA predsednika volijo posredno, izbere ga namreč večina 270 elektorjev iz 50 zveznih držav in glavnega mesta Washington v 538-članskem elektorskem kolegiju, pa ni nujno, da si štiriletni mandat v ovalni pisarni Bele hiše zagotovi kandidat, ki prejme največ glasov volivcev. Izid bo odvisen od glasovanja v sedmih tako imenovanih nihajočih državah, ki niso tradicionalno demokratske ali republikanske.

Sodnik odločil, da Musk ni ravnal nezakonito

Ameriško pravosodno ministrstvo je opozorilo, da Elon Musk oziroma njegova politična skupina s tem, ko ponuja milijon dolarjev tistim, ki so podpisali peticijo v podporo prvemu in drugemu amandmaju ameriške ustave, morda krši volilno zakonodajo, ki prepoveduje plačevanje ljudem, da se registrirajo za glasovanje. Okrožni državni tožilec Philadelphie je tudi vložil tožbo, a sodnik v Pensilvaniji je odločil, da Muskova skupina lahko še naprej podeljuje denar.

Profimedia
Elon Musk

Močno orodje v rokah Muska

Objave podpornika Donalda Trumpa Elona Muska na njegovi platformi X so bile pod drobnogledom organizacije Centra za boj proti digitalnemu sovraštvu (CCDH). Na svoji družbeni platformi je objavil na videz neskončen tok političnih sporočil, številnih v podporo Trumpu in skrajno desničarskim političnim nazorom, ki so od julija, ko se je javno politično opredelil za Trumpa, ustvarili več kot 17,1 milijarde ogledov. Imran Ahmed, ustanovitelj organizacije CCDH in oster Muskov kritik, je dejal, da je Muskov X postal "nenehen stroj za dezinformacije", odkar je Musk odstranil številne zaščitne ograje spletnega mesta, ki so platformo ščitile pred dezinformacijami.

Obveščevalci v ZDA upirajo prst v Ruse

Ameriške obveščevalne službe so pred uradnim začetkom volitev svarile pred dezinformacijami, s katerimi želi Rusija vplivati na rezultate. Predvidevajo, da se bodo te aktivnosti nadaljevale na volilni dan in v prihodnjih tednih, najizrazitejši pa naj bi bili poskusi vplivanja na stališča v t. i. nihajočih državah.

Zadnje dejanje kampanje

Oba predsedniška kandidata sta v ponedeljek v ključnih zveznih državah zaključila maratonski predvolilni kampanji pred današnjimi volitvami. Kamala Harris je v Philadelphii v zvezni državi Pensilvaniji, ki je ena od ključnih držav, shod končala na znamenitih stopnicah, ki se pojavijo v filmu Rocky. Donald Trump pa je na zaključnem shodu v mestu Grand Rapids v Michiganu, še eni izmed t. i. nihajočih držav na oder pripeljal več družinskih članov, med katerimi pa je manjkala njegova žena Melania.

Za volitvami na novembrski torek je posebna zgodovinska zgodba

Znano je, da je dan za ameriške volitve prvi torek v mesecu novembru. A zakaj je tako? Odkod ideja, da bodo volitve med tednom in ne konec tedna oziroma v nedeljo, kot je to običaj v večini držav? Za odgovor je treba oditi v preteklost, natančneje v 19. stoletje.