Kapital

Zakaj Elon Musk Donalda Trumpa naenkrat tako vneto podpira na volitvah?

A. M.
29. 10. 2024, 23.33
Posodobljeno: 30. 10. 2024, 10.10
Deli članek:

Musk je, zanimivo, eden največjih Trumpovih podpornikov na prihajajočih predsedniških volitvah. Ni potrebno ugibati, da je v ozadju tega nenavadnega sodelovanja poslovni in denarni interes. Ampak kakšnega obsega?

Profimedia
Na Trumpovem predvolilnem shodu v Pennsylvaniji se je pojavil tudi Musk, ki je za Trumpa pripravljen tvegati svoj ugled pred celim svetom.

Elon Musk, najbogatejši človek na svetu, lastnik omrežja X ter izvršni direktor podjetij SpaceX in Tesla, je postal največji pokrovitelj ameriškega predsedniškega upa Donalda Trumpa. Trdi celo, da bi bil za Trumpovo vrnitev v Belo hišo pripravljen tvegati svoje lastno življenje.

»Dramatično povečanje tveganja za moj atentat in neposredna dejavnost v politiki, kar mi je sodelovanje s Trumpom neizogibno prineslo, ni ravno to, kar bi si v življenju želel,« je oktobra dejal Musk med obiskom v Pittsburghu . »Toda potenciali so tako visoki, da čutim, da nimam druge izbire, kot da to storim.« Tehnološki tajkun namreč ni bil Trumpov podpornik od vedno, nekoč je bil liberalec iz Silicijeve doline, ki je bil politično precej sredinski.

Po Trumpovi izvolitvi leta 2016 pa je bila ameriška tehnološka elita povabljena v Trump Towers na srečanje s takratnim predsednikom, kar je marsikaj spremenilo. Pogovori na tistem sestanku so Musku odprli oči in spoznal je, da je to njegova priložnost. Musk se je takrat zelo previdno izrazil, in sicer, da misli, da bi lahko »prepričal« in »vplival« na Trumpa glede določenih političnih stališč, predvsem pri vprašanjih, kot je priseljevanje, je v svoji knjigi zapisala tehnološka novinarka Kara Swisher. A v resnici to nikoli ni bila njegova prava skrb.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Torej, zakaj serijski tehnološki podjetnik zdaj tako neomajno podpira Trumpa, da je pripravljen porabiti lastnih 120 milijonov dolarjev (111 milijonov evrov) za kampanijo in politično podkupovanje volilcev?

Vse je samo posel

»Musk verjame, da bi s Trumpovo zmago lahko dosegel boljšo povezavo njegovega podjetja SpaceX z državno NASO, več državnega odjema za njegov Starlink, prav tako pa tudi popularnost za njegovo omrežje X, ki je bilo še v času Twitterja Trumpu tako zelo pri srcu. Potenciali so neskončni,« je za Euronews pokomentiral politični strategist Bradley Tusk. Je pa to prava ruleta – namreč, če zmaga Kamala Harris, bo izgubil ne samo ves vložek v Trumpa, ampak tudi ves ugled.

Nasprotno, če Trump povede, pa to pomeni, da se bo Musk zavihtel na sam svetovni vrh vplivnosti v najbolj dobičkonosnih plateh tehnologije in razvoja. Se bo Muskova ruleta splačala? Dosedanja statistika pravi, da zelo verjetno ne.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja