Status zaščite volka izhaja iz mednarodne bernske konvencije o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov, katere pogodbenice so tudi EU in njene članice. Po konvenciji je bil status zaščite določen na podlagi razpoložljivih znanstvenih podatkov iz leta 1979.
Evropska komisija je septembra lani napovedala zbiranje novih podatkov, na podlagi katerih se je decembra odločila, da predlaga spremembo statusa zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Ob tem so poudarili, da gre za pomemben korak k prožnosti zakonodaje, ki lahko zaščiti tako biotsko raznovrstnost kot preživetje podeželja.
Danes so predstavniki držav članic s t. i. kvalificirano večino podprli zmanjšanje zaščite, so potrdili na Evropski komisiji. Pred spremembo ustrezne evropske zakonodaje bo sicer moral status zaščite volkov znižati stalni odbor bernske konvencije.
Na komisiji so odločitev Sveta EU, ki jo bodo v četrtek predvidoma uradno potrdili ministri, pristojni za konkurenčnost, pozdravili. "Po našem mnenju bo prilagoditev statusa zaščite pomemben korak pri naslovitvi izzivov, ki jih predstavljajo naraščajoče populacije volkov, in ohranjanja vrst hkrati," je povedal njen tiskovni predstavnik Adalbert Jahnz.
Pojasnil je, da bo po uradni odločitvi Sveta EU komisija stalnemu odboru bernske konvencije, ki se bo naslednjič sestal v začetku decembra, podala predlog za spremembo statusa zaščite volka. Sprememba konvencije je namreč predpogoj za spremembo zakonodaje EU. Če bo stalni odbor potrdil spremembo konvencije, bo nato komisija predlagala tudi spremembo statusa v evropski direktivi o habitatih.
Več kot 300 organizacij za zaščito okolja in živali, med njimi tudi več slovenskih, je pretekli teden ob 45. obletnici bernske konvencije pozvalo članice, naj zavrnejo predlog Evropske komisije o znižanju zaščite volkov. Države članice bi morale zaščito volkov okrepiti, ne pa oslabiti, so prepričane organizacije.