Vlada slovaškega premierja Roberta Fica je bila danes deležna ostrih kritik tako slovaških založnikov kot opozicije in študentov. Razlog? Finančni minister Ladislav Kamenicky je naznanil, da bodo DDV na knjige z 10 odstotkov dvignili na 23 odstotkov, poroča Politico. Vlada želi z dvigom DDV znižati proračunski primanjkljaj, pri čemer je številne kritike zbodla predvsem izjava Kamenickyja, da »glede na naše analize knjige v glavnem kupuje bogatejši sloj prebivalstva, tako bodo deležni višjega DDV.«
V slovaški zvezi založnikov in knjigarn so v odzivu poudarili, da v svojih raziskavah vseskozi ugotavljajo, da največ knjig kupujejo potrošniki iz srednjega razreda, ob tem je »presenetljivo veliko kupcev med upokojenci in prebivalci z nižjimi prihodki.« Kot so še dodali, se vsaka »ovira,« ki jo država postavi pred založnike in knjigarne, odrazi v tem, da je izdanih, prodanih in prebranih manj knjig. To po njihovih navedbah ne bo prizadelo le »komercialnih knjig, temveč tudi dela slovaških avtorjev.«
Kamenicky se je pozneje znova oglasil in zatrdil, da so njegove besede napačno interpretirali, saj da si želi, da bi bila slovaška družba karseda izobražena. Pri tem je opomnil, da je predlagal znižanje DDV na šolske učbenike z 10 na 5 odstotkov. Ker je napoved naletela na hude kritike, se je oglasil še notranji minister Matúš Šutaj Eštok, ki je dejal, da bo vlada o tem ukrepu razmislila še enkrat.
V kolikor bi DDV na knjige dvignili na 23 odstotkov, bi imela Slovaška enega najvišjih DDV na knjige v Evropski uniji. Pred njo bi bila le Danska s 25 odstotki. V Sloveniji DDV na knjige od začetka leta 2020 znaša vsega 5 odstotkov. Takrat je namreč začela veljati novela zakona o davku na dodano vrednosti (DDV), ki jo je sprejela vlada Marjana Šarca. Da bi prispevali k večji dostopnosti kakovostne pisane besede za bralcem so za knjige in druge publikacije uvedli posebno stopnjo davka, najnižjo od vseh.