Opozorilo pred cunamijem velja za vzhodno in južno obalo japonskega otoka Kjušu ter južno obalo otoka Šikoku, je sprva po potresu magnitude 7,1 sporočila japonska meteorološka agencija. Po podatkih ameriškega geološkega zavoda (USGS) sta se v resnici v kratkem času zvrstila dva potresa. Najprej potres magnitude 6,9, ki mu je manj kot minuto pozneje sledil še sunek magnitude 7,1. Japonska meteorološka agencija je pozneje sporočila, da so približno pol ure po potresu vzdolž obale Kjuša zabeležili pol metra visoke valove.
Žarišče potresa je bilo približno 30 kilometrov od obale oziroma mesta Miyazaki na vzhodni obali otoka Kjušu. Meteorologi na obalah obeh otokov pričakujejo meter visoke valove.
Poročila o morebitni škodi ali žrtvah so zaenkrat skopa. Japonci so sicer tako močnih potresov vajeni. Po poročanju tiskovne agencije AP operaterji jedrskih elektrarn na otokih Kjušu in Šikoku še preverjajo, ali je na nuklearkah nastala kakšna škoda. Z letališča v Miyazakiju, ki se nahaja v bližini žarišča, medtem poročajo o razbitih steklih.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Japonska, ki leži na stičišču štirih glavnih tektonskih plošč ob zahodnem robu pacifiškega ognjenega obroča, je ena od držav z največjo potresno aktivnostjo na svetu. Na otočju, kjer živi približno 125 milijonov ljudi, vsako leto zabeležijo okoli 1500 potresnih sunkov, poroča STA.