Pregled cen

Nova sezona, novo zvišanje cen v kampih na hrvaški obali

Žiga Kariž
6. 2. 2024, 05.53
Deli članek:

Pregledali smo cene kampiranja na hrvaški obali in jih primerjali s cenami v preteklih treh letih. Nekoč cenovno ugodno kampiranje postaja vse dražje, tako pri sosedih Hrvatih kot drugod v Evropi.

Profimedia
30 odstotkov Slovencev, ki dopustujejo na Hrvaškem, se odpravi v kampe.

Marsikdo te dni že načrtuje preživljanje poletnega dopusta in tradicionalno se Slovenci najraje odpravimo v bližnjo soseščino, na Hrvaško. Obala je lepa, jezik in ljudje so nam blizu. A cene vedno manj. Zadnji dve leti se slovenski turisti, predvsem kampisti, pritožujejo nad cenami in velikimi spremembami, ki jih doživljajo predvsem kampi v Istri in Kvarnerju. Tam imajo vse manj posluha za tako imenovane pavšaliste, vse več prostora pa namenjajo mobilnim hiškam, katerih cene so vsako leto višje in za povprečnega slovenskega turista težko dosegljive.

Cene v Istri

Klemen Hren, urednik spletnega portala Avtokampi.si, ki že več let ponuja podatke iz večine kampov na Hrvaškem, nam je povedal: »Cene pavšalov so letos zelo različne – nekateri se niso nič podražili, drugi za 100–300 evrov, nekateri tudi za 30 odstotkov.« Kot je razvidno iz cenikov, zbranih na spletni strani Avtokampi.si, se cene pavšalov v Istri gibljejo vse od 2500 evrov v kampu Veli Joža v Savudriji do neverjetnih 9145 evrov za parcelo v kampu Istra premium v Funtani. Nanizajmo še nekaj cen v kampih, ki so pri Slovencih najbolj priljubljeni: Kamp Sirena Novigrad 3950 evrov, Kamp Lanterna Poreč od 5150 do 7320 evrov, nudistični kamp Solaris od 3565 do 7150 evrov, Kamp Valkanela od 4400 do 5900 evrov, Kamp Porto Sole Vrsar od 4300 do 5150, FKK kamp Koversada od 4050 do 4600 evrov, Kamp Polari Rovinj od 4000 do 6500, Kamp Pineta Fažana 3499 evrov, Kamp Stoja Pulj od 3100 do 5000 evrov, Kamp Stupice Premantura od 3100 do 4400 evrov. Kampi iz Umaga in okolice, ki jih upravlja podjetje Plava laguna, cenikov še niso objavili.

Profimedia
Visoke cene v kampih odganjajo pavšaliste.

V Kvarnerju več kot 10.000 evrov za poletne počitnice

Cene v kampih na Kvarnerju letos dosegajo rekorde. Glede na podatke na spletni strani Avtokampi.si se gibljejo od 2900 evrov, kolikor znaša pavšal v kampu Medveja v Opatiji in v kampu Bijar na Cresu, do neverjetnih 10.280 evrov, kolikor jih za nekaj tednov morskih užitkov želijo v kampu Krk Premium Resort. Kamp je odprt od maja do konca septembra, najcenejši pavšal pa znaša 8030 evrov. Pavšal velja za štiri osebe, če se vam na parceli pridruži še kakšen prijatelj ali prijateljica, je treba bivanje zanj doplačati, prav tako v pavšal ni všteta turistična taksa 1,80 evra na osebo na dan. Cene pavšalov v preostalih kampih so v povprečju med 4000 in 6000 evrov.

Dalmacija

Med slovenskimi pavšalisti so izjemno priljubljeni tudi kampi na otoku Pagu, Murterju in v okolici Zadra. V kampu Šimuni na Pagu so cene pavšalov od 5560 do 8810 evrov, v kampu Straško od 5900 do 6680 evrov, v kampu Jezera na Murterju od 4500 do 6500, v kampu Soline pri Biogradu od 4400 do 7700 evrov. Najugodnejši sezonski najem parcele ponujajo v kampu Slanica na Murterju, in sicer za 3000 evrov. Hren pravi, da so podražitve pavšalov posledica vse višjih cen individualnega kampiranja. »V turizmu se vse draži, to velja za Hrvaško in enako za Italijo in Avstrijo. Vzrokov je več – začelo se je z višjimi cenami elektrike, v zadnjih dveh letih pa se povečujejo tudi stroški dela, ker nihče več ne želi delati v turizmu za 'jurja',« je pojasnil.

Kaj pa šotori in prikolice?

Je individualno kampiranje na Hrvaškem res dražje kot lani? Pimerjali smo cene v kampu Olea, Pag, ki je bil lani na spletni strani Camping.info razglašen za kamp leta. Leta 2021 je petčlanska družina za 14-dnevno bivanje v kampu, na premium parceli z elektriko in vodo, plačala nekaj manj kot 700 evrov. Enak dopust bi družino letos stal 1124 evrov. Lansko letno 14-dnevno dopustovanje v enem od kampov na otoku Lošinj je štiričlansko družino stalo 1050 evrov, letos bi na enaki parceli v istem kampu za dopustovanje odšteli dobrih 120 evrov več. Rešitev za zagotovitev nižjih cen je lahko zgodnja rezervacija, pri kateri številni kampi ponujajo privlačne popuste.

In druge države?

Zaradi višjih cen na Hrvaškem marsikatera slovenska družina pogleduje tudi za drugimi destinacijami. Tradicionalno se številni Slovenci radi odpravljajo na Korziko. Sicer je treba za pot do tja odšteti znatno več denarja, na poti se preživi tudi več časa, a samo bivanje v kampih je veliko ugodnejše. Tako 14-dnevno bivanje v kampu Camping des Iles na jugu Korzike štiričlansko družino stane okoli 600 evrov. V kampu Torraccia na zahodni strani otoka bi odšteli 700 evrov, enako v kampu Balanea. Tudi kampisti, ki s šotori bivajo v grških kampih, bodo za samo bivanje v Grčiji letos odšteli znatno manj, kot če bi se odpravili v sosednjo Hrvaško. Pregled cen na polotoku Halkidiki, ki je med najmanj oddaljenimi deli Grčije, pokaže, da se cene gibljejo celo od 500 evrov za 13 dni za štiričlansko družino (v manjših družinskih kampih) pa do 900 evrov (za bivanje v popolnoma prenovljenih, sodobnih kampih).

Ponudbo je treba proučiti

»Ob primerjavi cen kampiranja se izkaže, da so zelo različne. Dve osebi lahko na Korčuli kampirata za 30 evrov, v Funtani pa za 200 evrov, enako je v Italiji. Ceneje je seveda v Črni gori, Albaniji, a je tudi ponudba drugačna, v Grčijo pa se večinoma odpravljajo tustisti z avtodomi, ki spijo gratis na plaži in kampe obiskujejo, ko potrebujejo oskrbo avtodoma,« nam pove Hren. Njegova izjava seveda drži in jasno je, da se cene dvigajo povsod.

Opravili smo tudi primerjavo cen kampa v Franciji, v katerem je petčlanska družina leta 2022 za desetdnevno kampiranje plačala 770 evrov, letos pa bi jih enak dopust, na enaki parceli, v istem kampu in ob enakem terminu, prišel kar 500 evrov dražje. Slovenski dopustniki, ki prisegajo na bivanje v kampih, bodo, kot kaže, morali letos nameniti več časa primerjavi cen, če si bodo želeli zagotoviti ugoden dopust.