© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Vse več primerov
Čas branja 1 min.

Na Dunaju alarm zaradi razmaha ošpic in hepatitisa


S.R.
9. 7. 2025, 08.59
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Mestne oblasti na Dunaju so tamkajšnje bolnišnice, zdravstvene domove in reševalne službe opozorile, da v mestu beležijo razmah tako hepatitisa kot ošpic.

ošpice
Profimedia
Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, ki po svetu še vedno povzroča veliko število smrti.

Po navedbah dunajskih oblasti so v avstrijski prestolnici v letošnjem letu zabeležili že 59 potrjenih primerov ošpic in 110 primerov suma na okužbo z ošpicami. Gre seveda za zelo nalezljivo virusno bolezen, ki po svetu še vedno povzroča veliko število smrti, zaradi vse večjega nezaupanja v cepiva pa je v zadnjih letih znova v porastu tudi v razvitih državah.

Kot poroča avstrijski Kronenzeitung, velikemu razmahu ošpic na Dunaju v prvi vrsti botrujeta dva razloga, in sicer oklevanje pri cepljenju otrok in posledično prenizka precepljenost v splošnem prebivalstvu ter tudi nizka precepljenost med migranti, ki bodisi cepljenje zavračajo bodisi ne vedo, da je to sploh na voljo. Kot že dolgo opozarjajo strokovnjaki, je cepljenje najbolj učinkovita zaščita pred ošpicami, za katere so dovzetni vsi, ki jih še niso preboleli ali pa niso bili uspešno zaščiteni s cepljenjem.

V Sloveniji v zadnjih letih beležimo le še posamične uvožene primere bolezni, ki povzročijo nekaj sekundarnih primerov, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Zadnjo epidemijo smo doživeli v v letih 1994 in 1995.

Porast primerov hepatitisa A

Na Dunaju obenem beležijo velik porast primerov okužbe s hepatitisom A. Gre za virusno vnetje jeter, ki lahko po navedbah NIJZ poteka brez očitnih znakov na prebavilih. V večini primerov se najprej pojavijo nespecifične težave zaradi vnetja jeter, kot so utrujenost, slabo počutje in bolečine pod desnim rebrnim lokom. Po tem praviloma pride do rumenice kože oziroma zlatenice, blato dobi svetlo barvo, urin pa temno. Simptomi so hujši predvsem pri starejših osebah. Povzročitelj, torej virus, se prenaša s hrano, vodo ali preko umazanih rok.

Po navedbah dunajskih mestnih oblasti so od januarja letos zabeležili že 124 primerov okužbe s hepatitisom A. Večinoma gre za primere v zavetiščih za brezdomce. Tudi proti hepatitisu A se je mogoče zaščititi s cepljenjem, pri čemer dva odmerka cepiva nudita trajno zaščito.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.