Premier Golob začenja niz srečanj o obrambnih referendumih
Premier Robert Golob danes začenja serijo ključnih pogovorov glede napovedanih obrambnih referendumov.

Cilj je poiskati rešitve za nastalo situacijo, ki jo zaznamujejo predlog Levice za posvetovalni referendum o povišanju obrambnih izdatkov in napoved Gibanja Svoboda o posvetovalnem referendumu o članstvu Slovenije v Natu. Slednjega v največji vladni stranki vidijo kot edino vprašanje, na katerega morajo odgovoriti državljani.
Golob bo najprej prisluhnil ustavnim pravnikom, s katerimi se bo posvetoval dopoldne. Popoldne se bo sestal izvršni odbor Gibanja Svoboda. V četrtek sledi srečanje s koalicijskimi partnerji, v petek pa še vrh parlamentarnih strank.
Kabinet predsednika vlade ob tem poudarja, da "Varnost in odpornost države ne sme biti predmet dnevnopolitičnih preigravanj. Slovenija je trenutno po vseh mednarodnih lestvicah varna država. Naša skupna odgovornost je, da zagotovimo, da tako tudi ostane."
Pomisleki ustavnih pravnikov, s katerimi se Golob danes posvetuje, so se v preteklih dneh nanašali predvsem na referendum o Natu. Opozarjali so, da bi ta moral biti izveden kot referendum o mednarodnih povezavah, ki bi bil pravno zavezujoč, ne pa kot posvetovalni referendum. Izpostavili so tudi potencialno nejasnost predlaganega vprašanja in smiselnost sočasnega izvajanja obeh referendumov.
Politika intenzivno išče izhod iz nastale situacije. Ena od možnosti je preklic že potrjenega predloga za referendum o obrambnih izdatkih in odstop Svobode od napovedi referenduma o Natu. Takšen predlog je že prejel podporo opozicijske NSi. Medtem ko Levica vztraja pri izvedbi že izglasovanega referenduma, so se tudi v SD sprva nagibali k temu. Vendar pa je predsednik stranke Matjaž Han v Odmevih dejal, da bi tudi SD podprla umik referendumskih pobud. V SDS so se medtem zavzeli za referendum o zaupnici Golobovi vladi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se