Kot smo že poročali, je želela stranka SDS s predlogom sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola omogočiti prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih v šolskih prostorih v času, ko tam ni pouka in obšolskih dejavnosti. Okoli predloga se je razvila burna razprava s številnimi besednimi dvoboji, tudi na današnjem nadaljevanju seje pa ni bilo povsem mirno. Poslanci SDS in NSi so zato sejo ob začetku glasovanja zapustili iz protesta, ker je predsednica odbora Tamara Kozlovič (Svoboda) razpravo zaključila kljub njihovim željam, da jo nadaljujejo. Poslanci so predlog zavrnili soglasno z devetimi glasovi proti, a so se zaradi protesta SDS in NSi o njem izrekli le poslanci Svobode in SD.
Predlog bodo vložili še enkrat
Predsednica odbora Kozlovič je ob začetku današnje seje pojasnila, da je bilo ob prekinitvi k razpravi prijavljenih še nekaj poslancev, ki pa so danes odsotni. Danes sta tako besedo dobila poslanec SDS Žan Mahnič kot predstavnik predlagateljev in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež, ki je odgovoril na nekatere Mahničeve očitke. Nato je Kozlovič dejala, da je razprava zaključena in da sledi glasovanje.
Temu so ostro nasprotovali poslanci opozicijskih SDS in NSi, ki so si še želeli razpravljati. Poslanec SDS Andrej Poglajen je Tamari Kozlovič očital, da krši poslovnik. Ta namreč omogoča sprotne prijave poslancev k razpravi, je dejal. "Nikjer vam ne omogoča, da zaključite razpravo na podlagi števila prijavljenih na prvem delu seje, ki je bil prejšnji dan," je poudaril.
Kozlovič je kljub opozicijskim očitkom sprožila začetek glasovanja. Mahnič je zato napovedal, da bodo v SDS predlog sprememb zakona vložili še enkrat. Poslanci SDS in NSi so nato ob glasnem nasprotovanju sejo odbora za zdravstvo zapustili. "Sram vas naj bo. Večina zlorablja manjšino," je bilo ob odhodu iz dvorane slišati poslanca NSi Aleksandra Reberška.
Ker po obstrukciji opozicijskih poslancev odbor ni bil sklepčen, je Kozlovič odredila odmor. Po premoru se je seji pridružil tudi poslanec SD Jonas Žnidaršič, odbor pa je nato sklepčen zavrnil tako predlog dopolnila kot predlog sprememb zakona SDS.
![gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2024/11/05/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a/672b2991bb789/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a.jpeg)
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Ni dovoljeno, a se dogaja
V SDS so s predlogom želeli omogočiti prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih v šolskih prostorih v času, ko tam ni pouka in obšolskih dejavnosti. Mahnič je tudi danes poudaril, da je ponekod šolsko igrišče edini prostor v lokalni skupnosti, kjer se lahko organizirajo športni dogodki, turnirji, pa tudi gasilske veselice. Po trenutnem zakonu v teh primerih točenje alkohola ni dovoljeno, a se to kljub temu dogaja, je povedal. Zato so v SDS predlagali spremembo zakona.
Po Mahničevih besedah nekateri župani in pravniki iščejo način za ureditev problematike, in sicer z občinskimi odloki. "Se bo pač takšna igrišča in športne telovadnice z odlokom enostavno drugače opredelilo. In bodo to objekti, ki so prvotno namenjeni za druge zadeve, šole pa bodo imele s temi objekti pogodbe za brezplačno uporabo," je ponazoril.
Nihče ne nasprotuje, da občine tržijo športne dvorane tudi za druge storitve. Če je objekt registriran kot vzgojno-izobraževalna institucija, pa se alkohola tam ne sme točiti, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je ponazoril, da se je nekoč kadilo tudi v bolnišnicah in zdravstvenih domovih, danes pa to ni dovoljeno niti v restavracijah, saj gre za zaščito javnega zdravja.
Poslanec Svobode Aleksander Prosen Kralj je poudaril, da zakon o omejevanju porabe alkohola že 23 let ščiti slovenske otroke. "V Sloveniji se soočamo s težavo mokre družbe in smo daleč nad evropskim povprečjem z visoko toleranco do alkohola," je dejal.
Nasprotovanje predlogu zakona so sicer v teh dneh izrazili tako v Združenju ravnateljev in pomočnikov ravnateljev kot na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).