Informativni dan

Ne zamudite roka za vpis v dijaški dom. Kaj morate vedeti o prijavi, cenah in bivanju?

D.K.
14. 2. 2025, 10.13
Posodobljeno: 14. 2. 2025, 10.14
Deli članek:

Srednje in višje šole ter fakultete bodo v petek in soboto v znamenju informativnih dnevov, v okviru katerih potekajo tudi dnevi odprtih vrat dijaških domov, ki so sicer namenjeni dijakom, a tudi študentom višjih šol, ki zaradi študija na oddaljeni šoli začasno bivajo izven domačega okolja.

Andraž Purg
Dijaški dom Celje

Danes in v soboto bo v dijaških domovih informativni dan, na katerem bodo kandidatom za sprejem  posredovane podrobnejše informacije v zvezi s sprejemom in bivanjem v dijaški domu. Domove bodo prav tako predstavljali na daljavo. 

Na voljo 1806 postelj

V dijaških domovih je za prihodnje šolsko leto za novince predvidenih skupaj 1806 postelj. Za srednješolce je sicer v prihodnjem šolskem letu na voljo skupaj 26.008 vpisnih mest.

V dijaške domove, katerih temeljni namen delovanja je zagotavljanje urejenih življenjskih in učnih pogojev ter vzgoja dijakov, ki zaradi šolanja začasno bivajo izven domačega okolja, se lahko vpišejo dijaki, vajenci in študenti višjih strokovnih šol, na prosta mesta pa tudi udeleženci izobraževanja odraslih in študenti visokošolskih zavodov.

Ne zamudite roka prijave

Kandidati, ki želijo v šolskem letu 2025/2026 bivati v dijaškem domu, morajo do 2. aprila 2025 dijaškemu domu, za katerega so se odločili, poslati izpolnjeno prijavnico za sprejem v dijaški dom, ki bo na voljo v dijaških domovih ter na spletnih straneh ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Z vpisom v šolsko leto 2025/2026 na ministrstvu uvajajo tudi možnost elektronske oddaje prijavnice, do katere lahko kandidati prav tako dostopajo na navedeni spletni povezavi.

Andraž Purg
Vsak kandidat se lahko prijavi samo za en dijaški dom, v katerem želi bivati.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Vsak kandidat se lahko prijavi samo za en dijaški dom, v katerem želi bivati. Kandidati lahko prijave prenesejo v drug dijaški dom do 2. julija 2025. Kandidati, ki bodo prvotno prijavnico oddali fizično, bodo svojo prijavnico iz prvotnega dijaškega doma odnesli v drug dijaški dom. Tisti kandidati, ki bodo prvotno prijavnico oddali elektronsko, pa bodo lahko prenos prijavnice prav tako izvedli elektronsko na način, kot so oddali prvotno prijavnico.

Vpis v dijaške domove brez omejitve vpisa bo potekal od 3. do 8. julija 2025, v dijaške domove z omejitvijo vpisa pa od 3. do 11. julija 2025. Vpis v dijaške domove, ki imajo še prosta mesta, bo za kandidate, ki v dijaških domovih z omejitvijo vpisa niso bili izbrani, potekal do 11. julija 2025. Po tem datumu in do 29. avgusta 2025 se lahko na prosta mesta vpisujejo še kandidati, ki se v roku za prvo prijavo niso prijavili za bivanje v dijaškem domu.

Do 2. julija lahko prijavo oddajo tudi kandidati, ki so prenesli prijavo za vpis v srednji šoli do 6. maja 2025 in bi posledično želeli bivati v dijaškem domu ter se predhodno še niso prijavili v noben dijaški dom, prav tako kandidati, ki bi zaradi zaradi vpisa v drugo srednjo šolo v drugem krogu vpisnega postopka v srednje šole želeli bivati v dijaškem domu in se predhodno še niso prijavili v noben dijaški dom ter kandidati, ki so se zadnje šolsko leto izobraževali v tujini.

O morebitnih omejitvah vpisa bodo kandidati obveščeni med 2. in 7. julijem 2025. Podatki pa bodo objavljeni tudi na spletnih straneh ministrstva in dijaških domov.

Izhodiščna cena oskrbnine za dijake v dijaških domovih za šolsko leto 2024/2025 znaša 264,04 € na mesec

Dijaki oziroma njihovi starši za nastanitev in prehrano v domu plačujejo mesečno oskrbnino. Cena bivanja v domu je sestavljena iz stroškov za prehrano in stroškov bivanja. Oblikuje jo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, in sicer za 22 delovnih dni v mesecu, kar v tem šolskem letu znaša 264,04 evra. V primeru, ko ima mesec manj (več) kot 22 delovnih dni, se cena oskrbnine temu primerno zniža (zviša), tako da se odšteje (prišteje) dnevna vrednost prehrane. 

Subvencijo oskrbnine lahko uveljavljajo družine z več dijaki, ki sočasno bivajo v istem ali drugem dijaškem domu, pri čemer subvencija pripada za drugega in naslednje dijake. Vlogo je treba praviloma oddati ob vpisu.

Dodatek za bivanje

Pri tem naj še omenimo, da če dijaki prejemajo državno štipendijo, so upravičeni do dodatka za bivanje v dijaškem domu. Cena pa je za vse enaka in se ne spreminja glede na ekonomsko stanje družine. Dodatek za bivanje znaša 98,76 evrov in pripada dijaku ali študentu, ki ima stalno prebivališče oddaljeno od kraja izobraževanja več kot 25 km; če je strošek najema najmanj 65 evrov na mesec ter štipendist ali njegovi starši niso lastniki nepremičnine v kraju izobraževanja; če ne prejema subvencije za bivanje v študentskem domu ali pri zasebniku in nima sklenjene pogodbe o bivanju v dijaškem domu, ki je skladna s predpisi, ki urejajo subvencioniranje bivanja študentov in dijakov. Dodatek začne veljati ob spremembi začasnega prebivališča štipendista.

Zanimivosti

telovadba, motivacija
Za več motivacije

V vsakdan preprosto vključite telesno aktivnost

Limone
Brezhibna oblačila

Trik z limono bo rešil vaše majice pred madeži deodoranta

krema za roke, nega rok
Brez gub in starostnih peg

Nasveti za mladostno kožo, ki jim morate slediti vsak dan

1aaafinal1AAA1final_LOW
Zanimivosti

Idilično bivanje ob vznožju Šmarne gore

spanje
Spočiti in naspani

Izločite najpogostejše motilce spanca

Cvrtje, krofi
Odpadki

Kaj boste storili z oljem, ki bo ostalo po cvrtju krofov?