Javna obravnava

Video: Ministrica Čalušić zavrača očitke, da se je zakonodaja na področju kmetijstva pripravljala v tajnosti

S.R.
3. 2. 2025, 14.00
Posodobljeno: 3. 2. 2025, 15.52
Deli članek:

Na seji sveta za kmetijstvo in podeželje so danes razpravljali o obsežnem zakonodajnem svežnju, ki ga je v javno obravnavo poslalo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Sašo Švigelj
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.

Seje sveta za kmetijstvo in podeželje se je danes udeležila tudi kmetijska ministrica Mateja Čalušić, ki je po razpravi stopila pred medije.

Spomnimo, ministrstvu za kmetijstvo je nedavno pripravilo predloge zakonov o hrani, o varni hrani in krmi ter o zdravju živali, pa tudi novele zakonov o kmetijskih zemljiščih, o zaščiti živali in o gozdovih. Gre za obsežen paket predlogov novih zakonov in novel zakonov s področja kmetijstva, ki je naletel tudi na nekaj neodobravanja, saj da v pripravi niso sodelovale vse zainteresirane strani. Veliko prahu je dvignil tudi predlog zakona o kmetijstvu, v skladu s katerim je načrtovana selitev kmetijske svetovalne službe s Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) nazaj na ministrstvo.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Ministrica Čalušić je po seji, na kateri so po njenih besedah sodelovali člani sveta in nevladne organizacije, izpostavila tri »ključne zadeve.« Kot prvo je naslovila skrbi nevladnih organizacij glede domnevno preobsežne zakonodaje in prekratkih rokov za sprejemanje. Dejala je, da razumejo stisko, saj si ne želijo sprejemanja zakonov, ki bi bili »neučinkoviti za kmeta in potrošnike.« Zato so po njenih navedbah nekatere roke že podaljšali. Javnost bo tako imela za podajanje pripomb na osnutke 45 dni, in ne 30 dni, razen pri osnutku zakona o kmetijstvu, ki bo v javni obravnavi namesto sprva določenih 45 dni 60 dni, poroča STA.

Kot drugo je ministrica izpostavila, da se na pobudo ministrstva za kmetijstvo ustanovijo posvetovalna strokovna delovna telesa, ki bodo »vsebinsko prispevala k samim razpravam, medtem ko bo zakon v javni obravnavi.«

Naslovila je tudi očitke, da se je zakonodaja pripravljala v sami tajnosti. Ta teorija po njenih besedah ne drži, »z deležniki smo jih sprejemali na način, da so potekali javni posveti, sestanki, razprave z različnimi deležniki.« Dodala je, da so pridobili »širše mnenje, na kakšen način je treba postopati na področju kmetijstva, in osnovna izhodišča,« ki so jih nato pripravili s strokovnimi sodelavci na ministrstvu, torej osebami, ki so med drugim zadolžene tudi za pripravo zakonskih sprememb. »Ko smo vso zainteresirano javnost večkrat poslušali, ne samo poslušali, ampak tudi slišali, smo to pripravili v paketni zakonodaji, ki se medsebojno prepleta.« Izhodišča so nato decembra lani skozi različne sestanke predstavili tudi nevladnim organizacijam, je še pojasnila.

Zanimivosti

pršice
Higiena ležišča

Večina se ne zaveda, kaj vse se skriva v vzglavniku

zelenjava, hladilnik
Presna hrana

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko preklopite na presno prehrano?

almonacid-del-marquesado, hudici
Fotogralerija

Špansko vasico preplavili hudiči

hujšanje, dieta, jojo učinek
Jojo učinek

Posledice nihanja telesne teže imajo velik vpliv na vaše zdravje

rep05-2025_naslovka
Zanimivosti

Jankovićev spomenik sramote: trupla 3450 žrtev povojnih pobojev v plastičnih vrečkah v garaži kočevske komunale

moški, mačo, moškost
Vloga spola

Kako razširjena je toksična moškost v Sloveniji in po svetu