Kam vodi in ali jo znate uporabljati

Kako mi je umetna inteligenca izračunala pokojnino

Mitja Prek
1. 2. 2025, 06.00
Posodobljeno: 1. 2. 2025, 07.37
Deli članek:

Zdi se, da je strah pred umetno inteligenco velik. Mnogi opozarjajo pred pastmi teh orodij.

Profimedia
Čez nekaj let ne bo poklica, ki ne bo potreboval umetne inteligence

Drugi pravijo, da si čez nekaj let brez teh orodij ne bo več mogoče predstavljati nobenega poklica. Kam vodi umetna inteligenca, koliko ji lahko zaupamo in kako jo sploh uporabljati?

Družbena omrežja so preplavili napačni odgovori programa DeepSeek, ki je še posebej po inavguracij Donalda Trumpa pridobil izjemno popularnost. Zaradi popularnosti so se celo tresle svetovne borze. Kitajska aplikacija pa je bila deležna tudi precejšnjega posmeha na družbenih omrežjih, zaradi milo rečeno neposrečenih odgovorov. Kdo je Mitja Prek, avtor tega članka, sem vprašal DeepSeek in Chat GPT. In dobil presenetljive odgovore, v večini primerov napačne. DeepSeek je najprej odgovoril, da sem slovenski podjetnik in inovator, ko sem dodal, da iščem podatke o novinarju in uredniku, se je opravičil in se popravil. Ponovno napačno. Zapisal je, da sem urednik na Radiu Slovenija, kjer delujem v kulturno-umetniškem program. Ko sem mu pojasnil, da nikoli nisem delal na Radiu Slovenija, se je ponovno popravil, kljub temu pa je vztrajal, da delujem v kulturno-umetniškem programu. Res sem bil večkrat v pisarnah kulturno-umetniškega programa, to je bilo pa tudi vse. Očitno še ne ve, da že skoraj dve leti ustvarjam novice na Svet24TV.

Tudi ChatGPT ni ravno blestel pri tem vprašanju. Najprej je zapisal, da to ime ni posebej prepoznavno v širšem javnem prostoru, vsaj glede na splošno znane osebnosti. Ko sem mu pojasnil, da iščem novinarja Mitjo Preka, je zapisal: Mitja Prek deluje kot novinar in urednik, predvsem v okviru novinarstva, ki pokriva teme iz politike, gospodarstva in družbe. Sledilo je več floskul, ki bi jih lahko zapisal za kateregakoli novinarja. Ko sem ga prosil, naj napiše članek o Mitji Preku, novinarju, pa sem dobil sicer na prvi pogled lep tekst, vendar poln floskul, brez konkretnih podatkov. Enostavno iskanje na Googlu ponudi o meni veliko več kot umetna inteligenca.

Zajem zaslona
Prvi poskus rabe orodja Deepseek

Slaba vprašanja, slabi odgovori

Vendar je bila večja težava v mojih vprašanjih kot v sami umetni inteligenci. Ko sem Chat GPT vprašal, koliko bom dobil pokojnine, me je vprašal po osebnih podatkih, kot so starost, delovna doba, povprečna plača, in dostavil vsaj na prvi pogled logičen odgovor. Tudi ko sem podatke primerjal z izračunom na spletni strani zavoda za pokojninsko zavarovanje, je bil izračun pokojnine enak kot na Chat GPT-ju. Tudi DeepSeek je ponudil skoraj enak izračun. Obe aplikaciji umetne inteligence pa ob tem opozorita, da se morate za natančne izračune obrniti na zavod za pokojninsko zavarovanje.

Kako delujejo orodja umetne inteligence?

Najpomembnejša stvar je razumevanje, da gre za jezikovne modele, ki predvidevajo naslednjo besedo, kar pomeni – tako, čisto po kmečko –, da je treba preverjati vsa dejstva, ki jih ti modeli vračajo, nam je pojasnil Klemen Selakovič, ustanovitelj podjetja Astra AI.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Če bomo aplikacijo vprašali, kdaj se je osamosvojila Slovenija, bo odgovorila pravilno, vendar program to predvideva. Odgovor pa bo pravilen slučajno, ker je teh podatkov na spletu veliko, pojasni Selakovič. Ob tem opozarja, da bolj ko gremo v podrobne podatke, bolj je treba biti previden. Takrat tem modelom ne smemo več zaupati brez preverbe.

Kot primer dobre uporabe modelov Selakovič navede naslednje ... "Si študent in imaš velik korpus zapiskov. Lahko imaš tudi 1000 strani in hočeš, da model ustvari kviz. Modelu damo vire in rečemo: generiraj kviz z 10 vprašanji in ABCD-odgovori. Tako v bistvu umetna inteligenca testira naše znanje," ponazori Selakovič.

Selakovič: lahko uporabljamo žlico ali pa bager

"Če nam je všeč ali ne, uporaba umetne inteligence je že zdaj v marsikaterih poklicih nujna. V drugih pa še bo. Na nekaterih področjih si že povsem nekonkurenčen, če ne uporabljaš teh orodij. Recimo, da moramo skopati jamo. Lahko se kopanja lotimo z lopato, lahko uporabljamo bager, lahko pa uporabljamo žlice," slikovito opiše Selakovič. Zdaj se v družbi sprašujemo, ali bi bilo dobro uporabljati raje žlice, zato da bodo imeli ljudje kaj delati, na zaskrbljenost mnogih odgovarja Selakovič. V roku desetih let pa si ne predstavlja več poklica, ki se ne bi vsaj malo dotaknil uporabe umetne inteligence.

Klemen Finkšt
Selakovič: Človek bo še vedno moral prevzeti odgovornost, ne stroj

Odgovornost ne moremo prevaliti na stroj

Kljub temu opozarja na odgovornost človeka. Odgovornosti ne moremo prevaliti na stroj. Mnoge je namreč strah, da bo tudi novinarske izdelke pisala umetna inteligenca. Raba orodij umetne inteligence v novinarstvu se Selakoviču ne zdi sporna, če novinar opravi svoje delo. Torej preveri dejstva in prevzame odgovornost za objavljeno. "Mislim, da bodo vsi poklici še nekaj časa potrebovali človeško komponento – že z vidika odgovornosti. Kdo bo prevzel odgovornost, ko gre kaj narobe. V primeru novinarstva mora tisti, ki je članek napisal s pomočjo teh orodij, tudi stati za tem z vso odgovornostjo," zaključi ustanovitelj podjetja Astra AI Klemen Selakovič.