Kot smo že poročali, je bila minimalna neto plača pri nas lani 903 evre neto (1254 evrov bruto), le evro nad pragom tveganja revščine. Pri sindikatih zato zahtevajo rednejše usklajevanje tudi z inflacijo in predlagajo 1300 evrov minimalne bruto plače. "Delovno aktivni, ki so zaposleni polni delovni čas in prejemajo minimalno plačo, so na meji praga tveganja revščine in se uvrščajo med revne zaposlene," so zapisali v sindikatih. In če bi obveljal njihov predlog, bi se ta zvišala za 44 evrov, torej na 1298 evrov.
Kot so povedali na ministrstvu za delo, je minister s socialnimi partnerji že opravil posvet, novo minimalno plačo, ki bo usklajena tudi v koaliciji, pa bo objavil v zakonsko določenem roku, predvidoma ta teden.
Nekaj držav minimalne plače ne pozna
Kaj pa to pomeni v primerjavi z drugimi evropskimi državami? Slovenija namreč trenutno spada v tako imenovano skupino 2 na evropski lestvici. Sicer je po podatkih Eurostata lani na sredini leta minimalna plača segala od 477 (v Bolgariji) do 2571 evrov (v Luksemburgu).
Trenutno ta instrument pozna 23 od 27 držav EU, brez minimalne plače pa delujejo Danska, Italija, Avstrija, Finska in Švedska. Med desetimi kandidatkami za vstop v EU minimalno plačo poznajo v sedmih: od Črne gore, Albanije in Srbije pa do Severne Makedonije in Ukrajine.
Eurostat je države po minimalnih plačah razdelil, kot omenjeno, v tri skupine. V prvi so države, kjer delavci prejemajo 1500 evrov ali več, med njimi je šest držav; najnižjo v tej skupini ima Francija s 1767 evri in najvišjo Luksemburg z 2571 evri.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Skupino 2 sestavljata dve državi, Španija in Slovenija, ki imata minimalno plačo v razponu med 1000 in 1500 evri. Španija je s 1323 evri za 70 evrov nad Slovenijo (trenutno pri nas velja 1254 evrov).
Skupina 3 je najštevilnejša, saj obsega 14 držav; vanjo so uvrščene države z manj kot 1000 evri minimalne mesečne plače. V tej je na najvišjem mestu Ciper s 1000 evri, najnižje pa Bolgarija s 477 evri.
Po trendu rasti smo bolj pri repu
Zanimivi so tudi trendi rasti teh plač, v zadnjih desetih letih so najvišjo letno stopnjo rasti zabeležili v Romuniji, in sicer 14 odstotkov, pri dnu pa sta Francija (z dvema odstotkoma) in Luksemburg (s tremi odstotki). Slovenija je s 4,7 odstotka povprečne letne stopnje rasti v spodnji polovici evropskih držav. Najvišje stopnje rasti so zabeležile države v tretji skupini.
Smo pa v zadnjih desetih letih napredovali od 789 evrov, kolikor je znašala minimalna plača leta 2014, na sedanjih 1254 evrov oziroma za kar 59 odstotkov.
Leta 2018 je mediana bruto plače predstavljala več kot 60 odstotkov povprečne bruto plače le v štirih državah EU, med njimi smo bili tudi Slovenci z 62 odstotki, sedanje številke pa pravijo, da smo padli na okoli 54 odstotkov.
Mediana mesečne bruto plače je pri nas znašala 1830 evrov, kar pomeni, da polovica Slovencev zasluži več, polovica pa manj od tega zneska. Najvišje je seveda Luksemburg z dobrimi 4000 evri mediane, Italija je pri 2000 evrih, Španija pa na primer pri 1960 evrih. Bolgarija na dnu ima mediano 915 evrov.