Reševanje termoelektrarne

Poslanci sprejeli zakon o nadaljnjem delovanju Teša

S.R./STA
12. 12. 2024, 13.48
Posodobljeno: 12. 12. 2024, 14.14
Deli članek:

V državnem zboru je danes potekala razprava o zakonu o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Gre za zakonsko podlago za nov režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj, ki so jo poslanci s 50 glasovi za in 14 proti sprejeli.

Andrej Petelinšek
V skladu s predlogom zakona bo Teš zagotavljal toploto po ceni, ki je veljala na 1. oktober letos, nato pa bo letno usklajena z inflacijo.

Okoli predloga zakona, v skladu s katerim bo Teš naslednji dve leti in pol opravljala javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino, se krešejo mnenja koalicije in opozicije. Kot smo že poročali, predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga predvideva, da bo Teš od 1. januarja 2025 do 30. aprila 2027 izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje občin Velenje in Šoštanj. To je po navedbah vlade edina možnost, da se Teš in Premogovnik Velenje izogneta insolvenčnim postopkom ter se tako ohranijo delovna mesta in vir toplote za 35.000 prebivalcev, javne ustanove in podjetja.

Koalicija je ob opozarjanju na domnevno napačne odločitve in korupcijo pri gradnji šestega bloka Teša napovedala podporo predlogu, saj da ni druge možnosti za rešitev težave in preprečitev tega, da bi breme padlo na ljudi v Šaleški dolini.

"To ni lokalno vprašanje, to je vprašanje nacionalnega pomena," je dejal Miha Lamut (Svoboda) in poudaril, da zakon rešuje trenutno krizo in je most do pravičnega prehoda, ki ga bosta zagotovila zakona o zapiranju Premogovnika Velenje in o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije. Napovedal je, da bo vlada ta dva zakona sprejela v prvi polovici leta 2025.

Nataša Sukič (Levica) je dejala, da bomo posledice dejanj "pohlepnih elit v politiki in državni energetiki" čutili še leta, saj bo kljub popolni ekonomski in okoljski zavoženosti nadaljnjega obratovanja Teša in premogovnika treba v šaleško jamo zmetati še na stotine milijonov evrov. Račun bo astronomski - na stanovanje na sezono 13.350 evrov, je dejala, a izbire ni, intervencija države je nujna za ohranitev ogrevanja za ljudi, javne službe, podjetja.

Predrag Bakovič (SD) je poudaril, da je za stranko nesprejemljivo, da bi premog prenehali uporabljati pred letom 2033, saj da bi to pomenilo socialno katastrofo. Ta zakon po njegovih besedah zakon ohranja delovna mesta, skrbi za lokalno okolje in zagotavlja ogrevanje domov ter potrjuje, da se Šaleške doline ne bo zavrglo in pozabilo.

Opozicija je bila proti

Zakona, ki predvideva izločitev tako velike proizvodne enote, ne bi smeli sprejemati po nujnem postopku, poleg tega metodologija in ekonomski razlogi, na katerih temelji, ne odražajo trenutnih geostrateških sprememb in energetskih razmer, je dejal Franc Rosec (SDS). Izrazil je dvom o projekcijah poslovanja Teša in ocenah glede prihodnjih cen električne energije. Menil je, da bi lahko HSE Teš dokapitaliziral, če ne more pokrivati njegove stroškovne cene, s tem pa pridobil čas, da se z Evropsko komisijo izpogaja za odpustke glede emisijskih kuponov. V SDS sicer pričakujejo, da bo sistem kuponov v prihodnje zamrznjen.

"Dober gospodar ne dela tako. Da ima Teš hude finančne težave, smo vedeli že pred septembrom in dolžnost dobrega gospodarja je, da pravočasno išče rešitve in ukrepa," je bil do nujnega postopka in sprejemanja zakona tik pred zdajci kritičen Janez Žakelj (NSi) in potegnil vzporednice s potrjevanjem državnega poroštva za Teš 6. Ker da je zgodba s Tešem od začetka prepletena s sumi korupcije in velikimi izgubami brez epiloga odgovornosti, se bojijo, da zakon odpira vrata privatizaciji državne energetike. Opozoril je, da ni celovite rešitve glede oskrbe z energijo v prihodnosti.

gen-i, elektrika, električna-energija, nova-omrežnina

Vestnik

Kako zmanjšati stroške elektrike do 60 %

Državni zbor je zakon sprejel s 50 glasovi za in 14 proti.

Kaj predvideva zakon

Po predlogu zakona, o katerem bo DZ glasoval danes, bo lastništvo Teša in Premogovnika Velenje, ki je odvisen od delovanja Teša, preneseno s Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) na državo, družbi pa bosta prešli v upravljanje Slovenskega državnega holdinga (SDH).

Država bo za tri kurilne sezone zagotovila predvidoma 403,1 milijona evrov, od tega 323,9 milijona evrov nadomestila za kritje stroškov javne službe in 79,2 milijona evrov za odplačilo posojila za gradnjo Teša 6. V prvi sezoni je predvidenih skupno 164,1 milijona, v drugi 151,7 milijona in v tretji 87,3 milijona evrov.

Določeno bo, da bo Teš zagotavljal toploto po ceni, ki je veljala na 1. oktober letos, nato pa bo letno usklajena z inflacijo.

Teš bo veliko večino proizvedene elektrike prodal Borzenu, del pa na trgu. Če bodo razmere na trgu dopuščale, bo lahko obratoval z večjo močjo, kot je potrebna za proizvodnjo toplote, ter proizvajal več elektrike, s tem pa se bi znižala potreba po državnem nadomestilu.

Zakon naj bi dal Šaleški dolini čas, da najde alternativni vir ogrevanja. Distributer toplote, Komunalno podjetje Velenje, bo moral glede na zakonsko določilo do 1. junija 2025 objaviti razpis in do 1. januarja 2026 izbrati novega ponudnika toplote, ki bo moral dobavo vse potrebne toplote zagotoviti iz alternativnih proizvodnih virov.

Ukrepe za pravični prehod z uporabe premoga naj bi opredelila omenjana zakona o postopnem zapiranju premogovnika in o prestrukturiranju regije, ki sta v pripravi. Pristojni odbor DZ je v torek vlado pozval, naj njuna predloga potrdil v roku šestih mesecev.

Zanimivosti

metla, pometanje
Čist dom

Drobni triki, da vam prah in umazanija ne bosta uhajala z metle

kit-grbavec
Osupljivo

Preplaval je kar 13.000 kilometrov

IMG_2719
Zanimivosti

Dan v Emoniki: Vse kar potrebujete na dosegu roke

Lumniya LUX
Zanimivosti

Dosežki Marlesa v letu 2024 in ambiciozni cilji za 2025: Usmerjenost v trajnost, razvoj novih produktov in širitev na mednarodne trge

sodišče, pravica
Ustavna presoja

Čeh se na osebni izkaznici ne sme smejati iz verskih razlogov

spletni nakup, božič, darila, december
Spletne prevare

Praznična darila: pri nakupovanju z miško pazite na morebitne pasti