Sredi preteklega tedna je že kazalo, da nas v nedeljo čaka izdatnejša snežna pošiljka tudi do nižin, a so se napovedi nato obrnile na glavo. Velika neznanka je ostal položaj ciklona v sredozemlju, zadnje napovedi pa še vedno kažejo, da nas čaka mešanica snega in dežja.
Če strnemo, čez dan se bo ohladilo, zato se bo meja sneženja spuščala, v noči na ponedeljek se bodo padavine razširile nad vso državo. Glavnina vremenskega dogajanja, vključujoč veter in padavine, se bo odvijala od nedeljskega do ponedeljkovega jutra, je za STA povedal meteorolog Arsa Luka Ravnik.
Izpostavil je močno burjo, ki bo od nedelje dopoldne do začetka ponedeljkovega popoldneva pihala v sunkih nad 100 kilometrov na uro. "To je posledica razvoja ciklona v severnem Sredozemlju, ki se bo v današnjem popoldnevu formiral, nastal in vztrajal pa bo malce dlje od naših krajev, kot je bilo predvideno pred nekaj dnevi," je dejal. Arso je namreč zaradi močne burje, ki bo od nedelje dopoldne do sredine ponedeljka na Primorskem pihala s sunki nad 100 kilometrov na uro, za to območje prižgal oranžni alarm.
V nedeljo zjutraj so na zahodu že možne prve padavine v obliki dežja, ki se bodo čez dan razširile nad osrednjo, južno in severozahodno Slovenijo. Čez dan se bo ohladilo, posledično pa se bo spuščala meja sneženja, ki bo sprva na okoli 500 metrov nadmorske višine, nižje pričakujejo mešanico snega in dežja. "Teh padavin bo predvidoma jutri čez dan malo, potem pozno popoldne in zvečer pa kaže, da bi se lahko nekoliko okrepile," je pojasnil Ravnik.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Glavnino padavin pričakujejo v južni polovici države, na severu jih bo manj. V noči na ponedeljek pa je velika verjetnost, da bo občasno snežilo tudi po nižinah.
"Scenariji so zelo negotovi, kar se tiče količine, zato ker tudi sama meja sneženja zelo variira," je dejal meteorolog. Po trenutnih napovedih ocenjujejo, da bi v pasu med Postojno in Kočevjem lahko zapadlo od 10 do 20 centimetrov snega, drugje pa od pet do največ 10 centimetrov snega.
Nad nadmorsko višino 500 metrov pa zaradi kombinacije burje in snega lahko pride tudi do zametov, zato pozornost ni odveč, opozarja Ravnik, a ob tem poudarja, da so te napovedi še zelo negotove.