Spremenjen status

Število volkov v Evropi raste, zato ne bodo veljali več za strogo zaščiteno vrsto

M.G.
3. 12. 2024, 21.15
Posodobljeno: 3. 12. 2024, 21.20
Deli članek:

Sekretariat bernske konvencije pripravlja predlog za spremembo statusa volka v okviru mednarodne konvencije o varstvu prosto živečega rastlinstva in živalstva iz strogo zaščitenega v zaščitenega, saj njihovo število v več državah Evropske skupnosti nenehno narašča. To bo tudi omogočilo fleksibilnejše upravljanje s populacijo volka, so poudarili v Bruslju.

Profimedia
Za približno 100 volkov, ki tvorijo približno 14 tropov, ki živijo na območju Slovenije, se z novo zakonodajo ne bo kaj spremenilo.

Populacija volkov v Evropski uniji se je v zadnjih desetletjih skoraj podvojila zaradi boljšega varstva, vračanja naravnih habitatov in zakonodaje, kot je Direktiva EU o habitatih, ki zagotavlja strogo zaščito vrst. Še pred stoletjem pa je bila populacija volkov skoraj iztrebljena. Po ocenah v EU danes živi več kot 19.000 volkov, razporejenih v več populacijah, ki prekrivajo različne države. Dandanes je volkove moč najti v Skandinaviji, Alpah, Karpatih, Pirenejih, na Apeninskem polotoku, Balkanu in v večini baltskih držav, največ jih je na vzhodu Evrope (Slovaška, Poljska, Romunija) in na Balkanu.

Zaradi tega je danes pristojni odbor v Bruslju z 49 glasovi za podprl predlog Evropske komisije za zmanjšanje zaščite volka, ki ga je Svet EU potrdil že septembra. Po prejšnji zakonodaji je volk veljal za strogo zaščiteno vrsto, odslej bo le še zaščitena vrsta. Sprememba statusa bo seveda še vedno vključevala stroga pravila, a bi v določenih okoliščinah lahko olajšalo lov na problematične volkove, njihove premestitve in podobno.

Iz leta v leto, kar seveda logično sovpada s porastom števila populacije volkov, se povečuje tudi število domačih živali, predvsem ovc in koz, ki jih pobijejo volkovi v EU. Ocenjujejo, da je takšnih pobojev najmanj 65.500 na leto. "Naložbe v ustrezne ukrepe za preprečevanje škode ostajajo bistvenega pomena za zmanjšanje plenjenja živine. Komisija bo še naprej pomagala državam članicam in zainteresiranim stranem pri oblikovanju in izvajanju takih ukrepov s financiranjem in drugimi oblikami podpore," so zapisali v sporočilu z Evropske komisije.

Brez sprememb v Sloveniji

Sprememba varstvenega statusa volka v okviru bernske konvencije sicer ne bo vplivala na upravljanje te živalske vrste na ozemlju Slovenije, saj na njem volk ni zavarovan v skladu s konvencijo, uveljavljeno leta 1982, so že septembra za STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire in prostor. Slovenija predlogu Evropske komisije za spremembo statusa sicer ni nasprotovala, glasovanja se je vzdržala.

So pa predlogu močno nasprotovale okoljevarstvene organizacije, saj menijo, da bo to omogočilo odstrel volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine.

Zanimivosti

2024_11_21_LFT_GM108_Malt_WEB_120-1024x683
Zanimivosti

Slovenske železnice prejele prestižno nagrado ETC, Rail Tourism Awards 2024

jezus
Kristijani ali judi?

Kdo so mesijanski judje, pripadniki vsega pol stoletja starega gibanja

dunaj, slovenske-železnice, praznična-mesta
Zanimivosti

Najlepši praznični izleti z vlakom

sušilna stroj, pralni stroj
Sušilni stroj

Previdno s sušenjem čipkastega perila in športne opreme

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice

parfum, darilo, prazniki, bozic, december, soliver
Zanimivosti

Izberite vonj, ki bo pisan na kožo