Prvi na svetu

Salvador uvedel bitcoin kot uradno plačilno sredstvo, a revščina narašča

M.G.
1. 12. 2024, 11.45
Posodobljeno: 1. 12. 2024, 18.59
Deli članek:

Srednjeameriška država Salvador je kot prva država na svetu uvedel bitcoin kot uradno plačilno sredstvo. Kriptovalute po Trumpovi izvolitvi doživljajo razcvet in porast, a kaj to pravzaprav pomeni za to državo?

Profimedia
Avtokratsko vladanje Nayiba Bukeleja je zagotovo sporno, ljudje ga sicer imajo še vedno radi, a zaradi vse večje revščine je tudi vse več nezadovoljstva.

"Rekel sem vam," je na omrežju X zmagoslavno sporočil salvadorski predsednik Nayib Bukele, ki že od leta 2021 pridno vlaga državni denar v bitcoine. Zahvaljujoč nedavni rasti vrednosti bitcoina se je salvadorsko premoženje v enem tednu povečalo za več kot 100 milijonov dolarjev. Bodoči ameriški predsednik Donald Trump, ki je bil nekoč kritičen do kriptovalut, si je med predvolilno kampanjo premislil in obljubil, da bodo ZDA postale svetovni kriptocenter, piše Deutsche Welle.

To je takoj vplivalo na rast vrednosti kriptovalut, predvsem vodilne valute bitcoina. Rafael Lemus, ekonomist z univerze UCA v San Salvadorju, pa je previden. "Nekdo, ki je vložil zasebna ali državna sredstva, bi lahko ustvaril dobiček, če bi kupoval pod trenutno tržno ceno in če bi se vrednost bitcoina dvignila," je Lemus povedal za CNN. "Toda dokler bitcoin ni prodan, je to samo potencialni dobiček."

Prebivalstvo skeptično

Predsednik Bukele še ni prodal bitcoinov, zato zaenkrat ni bilo ne izgub ne dobička, pravi salvadorska ekonomistka Tatiana Marroquín. "A to je javni denar, ki ni bil vložen v druge stvari. Če naredimo analizo stroškov in koristi, je to enostavno breme državnega proračuna," je kritična. "Če je predsednik doslej vložil 100 milijonov dolarjev v bitcoine, ta denar ni bil na voljo, zato smo morali plačevati visoke obresti za druga posojila, da smo na primer izplačali plače." Marroquín dodaja: "Za vlaganje v bitcoin si moramo izposoditi denar za druge stroške. Salvador nima denarja na pretek, primanjkuje nam denarja. Ne moremo si privoščiti izgube niti enega dolarja."

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Manjka tudi preglednost. Naložbam avtoritarnega predsednika je mogoče slediti samo prek njegovih objav na platformi X. Približno 250 milijonov dolarjev javnega denarja je vložil predsednik Salvadorja v spodbujanje uporabe bitcoina. Med njimi v razvoj bitcoin aplikacije Chivo Wallet ter bon v vrednosti 30 dolarjev za vsakega državljana kot spodbuda za uporabo in postavitev številnih bankomatov za kriptovalute po vsej državi.

To je absolutna izguba, pravi ekonomistka Marroquín, ker se kriptovaluta ne uporablja dovolj. Kljub vladni promociji bitcoina je oktobra le 7,5 odstotka državljanov izjavilo, da ga redno uporabljajo za transakcije, le trije odstotki pa ga uporabljajo v vsakdanjem življenju.

Porast kriptoturistov

Toda odkar je Salvador konec leta 2021 sprejel kriptovaluto kot uradno plačilno sredstvo, so se prihodki v turističnem sektorju povečali za približno 30 odstotkov. Vedno več bitcoin navdušencev prihaja v to majhno srednjeameriško državo, da bi videli, kako tak sistem deluje. Nekateri Salvadorci obžalujejo, da niso vlagali, ko so bile cene bitcoinov nizke. Mnogi bi bili zdaj znatno bogatejši.

Vendar ostaja dilema, ali bodo vladni dobički od bitcoinov dejansko koristili državljanom Salvadorja. V državi pod pragom revščine živi približno 48 odstotkov prebivalcev – skoraj polovica od 6,5 milijona prebivalcev živi v težkih razmerah. Predsednik Bukele pa tudi v drugem mandatu ni predstavil trajnostnega načrta za zmanjšanje revščine. Revščina se je v zadnjih letih celo povečala, pravi ekonomistka Marroquín. "To kažejo podatki CEPAL in Svetovne banke. Salvador si ni opomogel od pandemije. Potencialni dobiček iz bitcoina ne bo pomagal prebivalcem Salvadorja."