Da situacija na trgu stanovanjskih nepremičnin ni najboljša, se zavedajo tudi na Geodetski upravi. Ponudbe je malo, povpraševanja po stanovanjih, hišah in zazidljivih zemljiščih za gradnjo stanovanjskih nepremičnin pa veliko. Cene zato še vedno rastejo, kljub temu da število kupoprodajnih pogodb strmo pada.
V primerjavi z drugo polovico leta 2021, ko je število transakcij z nepremičninami po epidemiji covida-19 doseglo vrh, je bilo število kupoprodaj stanovanjskih nepremičnin in zazidljivih zemljišč v prvi polovici letošnjega leta manjše že za okoli 45 odstotkov.
Za boljšo informiranost javnosti so na Geodetski upravi pripravili informativni brošuri za pomoč pri nakupu stanovanjske nepremičnine. Namenjeni sta predvsem laičnim kupcem, ki kupujejo nepremičnino za svoje bivanje.
»Brošuri služita kot priročnik in opomnik na ključne dejavnike, ki so pomembni pri nakupu oziroma prodaji nepremičnine,« so zapisali pri Geodetski upravi. V nadaljevanju smo strnili nekaj ključnih poudarkov.
Urejeno zemljiškoknjižno stanje
Za uspešen prenos lastništva ter uživanje polne lastninske pravice na stanovanjski nepremičnini je nujno, da je urejeno zemljiškoknjižno stanje nepremičnine.
Pri stanovanjski nepremičnini je pomembno, da ima pravnomočno gradbeno in pravnomočno uporabno dovoljenje. Zgrajeno stanovanje ali stanovanjska hiša mora ustrezati izdanemu gradbenemu in uporabnemu dovoljenju.
Pri stanovanju v večstanovanjski stavbi pa je pomembno, da je etažna lastnina vpisana v zemljiško knjigo.
Pred vpisom novega lastnika nepremičnine v zemljiško knjigo mora biti sklenjena prodajna pogodba z notarsko overjenim zemljiškoknjižnim dovolilom, ustrezno pa mora varovati tako interese kupca kot prodajalca.
Vpis v zemljiško knjigo ni možen, če niso izpolnjene vse javnopravne obveznosti, kot na primer plačanega davka na prometa z nepremičnino.
Strošek nakupa ne predstavlja edinega izdatka
Nakup stanovanjske nepremičnine je velikokrat izveden na podlagi prihrankov kupca in najema dolgoročnega posojila.
Pri Geodetski upravi opozarjajo, da se mora kupec zavedati, da poleg začetnih investicijskih stroškov nakupa, pri lastništvu in uporabi nepremičnine kasneje nastajajo tudi obratovalni, vzdrževalni in investicijski stroški, pri čemer njihova višina ni odvisna samo od navad uporabnika, ampak v veliki meri od velikosti in kakovosti kupljene nepremičnine.
Lokacija in kakovost nepremičnine
Poleg nujnosti izpolnitve pravnih in finančnih pogojev, sta za kupca pri nakupu stanovanjske nepremičnine ključna njena lokacija in kakovost.
V praksi sta prav slednja dejavnika podvržena velikemu kompromisu, še posebno v obdobjih velikega povpraševanja, majhne ponudbe in posledično visokih rasti cen nepremičnin. V takih razmerah so kupci na trgu nepremičnin pod velikim pritiskom, saj konkurirajo z zelo dobro informiranimi investitorji, ki iščejo možnosti zaslužka. V teh razmerah običajno primanjkuje časa za ustrezno preverbo lokacije in kakovosti nepremičnine, včasih pa tudi ni možno, saj se mnoga stanovanja prodajajo in prodajo še predno so zgrajena.
Skrbnost in previdnost
Zaradi zahtevnosti postopkov je možnosti za napake pri nakupu stanovanjske nepremičnine veliko, sploh če v postopku niso vključeni ustrezni strokovnjaki, ki najbolje poznajo morebitne pasti in lahko kupca nanje še pravočasno opozorijo. Pri Geodetski upravi zato poudarjajo, da je pri odločitvi za nakup nepremičnine treba biti skrben in previden.
Več informacij najdete v brošurah Geodetske uprave, in sicer v kratki ali dolgi verziji dokumenta.