Ženske zaradi raka dojk umiramo vedno manj. Res veliko primerov zahvaljujoč presejalnim programom ujamejo dovolj zgodaj, da bolezen zazdravijo. Pri vseh pa to žal ne uspe. Približno četrtina bolnic se sreča z razsejanim rakom dojk, pri katerem so se rakave celice iz mlečnih žlez naselile drugod po telesu, kjer nenadzorovano rastejo. Rak se lahko razširi v bezgavke ali pa ga kri prenese v druge organe. Lahko napade tudi tkiva okoli dojk, na primer kožo ali steno prsnega koša. Različne vrste raka dojk rastejo in se širijo različno hitro. Nekatere se iz dojk razširijo v nekaj letih, druge pa rastejo in se širijo hitreje. Raka dojk delimo na pet stadijev. Določijo jih na podlagi velikosti tumorja, števila vpletenih bezgavk in razširjenosti raka. Stadij IV imenujemo razsejani ali metastatski rak dojk. V tem stadiju se je rak razširil na druge dele telesa, najpogosteje jetra, pljuča in kosti. Čeprav te celice rastejo drugje, gre še vedno za celice dojk, zato bolnice vedno zdravi onkolog, specializiran za to področje.
Kakšni so simptomi? Nekateri ljudje z metastatskim rakom – nekaj je med bolniki tudi moških – nimajo simptomov. Bolezen razkrijejo preiskave, na katere jih napotijo iz drugih razlogov. Ko se simptomi pojavijo, sta tip in pogostost odvisna od velikosti ter mesta metastaze. Rak dojk najpogosteje zaseva v kosti (v 70 odstotkih), pljuča, jetra in osrednji živčni sistem (v 10–16 odstotkih). Skupni simptom pri vseh je utrujenost, sicer pa različna mesta zasevka izzovejo različne simptome. Če gre za kosti, so to bolečine v kosteh, zlomi, utesnitev hrbtenjače ter znaki hiperkalcemije – utrujenost, slabost, bruhanje, zaprtost in splošno slabo počutje. Pri zasevkih na pljučih so pogosti kašelj, kratka sapa in zadihanost. Na jetrih se rak kaže s slabostjo, hujšanjem, zlatenico in izgubo apetita, na možganih in hrbtenjači pa z glavobolom, slabostjo, bruhanjem, motnjami ravnotežja, govora, spomina in čutnih zaznav ter z zmedenostjo, krči in ohromelostjo.
Kombinacija terapij. Zdravljenje pri razsejanem raku dojke je odvisno od podtipa bolezni. V poštev pridejo kemoterapija, hormonska terapija, biološka zdravila in paliativno obsevanje. Pri treh četrtinah bolnic gre za hormonsko odvisnega raka, ki ga zdravijo s hormonskimi zdravili. Remisije pri tej obliki so lahko dolgotrajne, neželenih učinkov zdravljenja pa je manj v primerjavi s kemoterapijo. Agresivnejša vrsta bolezni je HER2 pozitivni rak, za katerim zboli 15 odstotkov bolnic. Zdravijo ga s z zdravili anti-HER 2, ki imajo malo stranskih učinkov, življenje pa lahko izboljšajo in podaljšajo za več let. Še ena oblika raka na dojki je trojno negativen rak, ki ga zdravijo s kemoterapijo, s citostatiki. Tu je neželenih učinkov več in so močnejši, a večinoma prehodni. V pomoč pri lajšanju simptomov je tudi obsevanje, ki omili simptome napredovane bolezni.
Ne ostanite sami. Z diagnozo razsejani rak dojk pride tudi duševna stiska. Samo zdravljenje telesa ni dovolj. Poskrbeti je treba tudi za dušo. Prvi korak je iskren pogovor z zdravnikom. Ne le o zdravljenju, tudi o vaših skrbeh in pričakovanjih. Bližnjim diagnoze ne skrivajte, saj bi tako ostali osamljeni s svojimi skrbmi in žalostjo. Pustite jim, da vam stojijo ob strani in vam pomagajo. Ne glede na vašo življenjsko situacijo boste gotovo našli vsaj nekoga, ki mu zaupate. Brez pomislekov ga vzemite s seboj tudi na pregled in posvet. Ne sramujte se poiskati pomoči pri terapevtu, kadar čutite, da vam depresivnost, nespečnost ali težave s koncentracijo uhajajo izpod nadzora.
Če doslej nikoli ni bilo časa za šport, hobije, meditacijo, duhovnost, branje ali kar koli drugega, kar vas sprošča in napolni, potem je zdaj trenutek, ko si morate ta čas vzeti brez slabe vesti. Vreden je prav toliko kot zdravila. S seboj ravnajte nežno in skrbno. Tudi če ste živeli nezdravo, se ne krivite za bolezen, ampak raje opustite morebitne slabe razvade. Ne skrbite na zalogo, jemljite vsak dan posebej in si ob tem dovolite, da boste kdaj pač slabe volje. Predvsem pa odprite vrata v svoje življenje ljudem, ki imajo enake težave. Občutek, da vas nekdo popolnoma razume, je neprecenljiv. Poiščite jih v združenjih bolnikov z rakom.
Po informacije in zgodbe, ki bodo odgovorile na marsikatero vaše vprašanje, se lahko obrnete tudi na spletno mesto rakdojk.si, kjer so zbrane vsebine o bolezni in oddaja Roza mikrofon. V njej se voditeljica Miša Molk in njeni sogovorniki posvečajo navdihujočim, čustvenim in tudi nekoliko težjim zgodbam o raku dojk.
Več podobnih zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana.