Vse več okužb

Zaradi covida prazni šole in vrtci, polne ambulante in bolniške sobe

Jana Juvan, Barbara Bradač
1. 10. 2024, 21.30
Posodobljeno: 1. 10. 2024, 21.30
Deli članek:

Zaradi covida vse več ljudi sprejemajo v bolnišnice, v šolah manjkajo učenci in učitelji, a vse je še v mejah obvladljivega.

Andrej Petelinšek
Povečuje se tudi število ljudi, ki zaradi covida-19 potrebujejo bolnišnično zdravljenje.

V zadnjem času se povečuje število okuženih s koronavirusom. Povečano število primerov že ves september zaznavajo tako v zdravstvu kot v šolah in med zaposlenimi. »Več primerov je tako med bolniki kot med osebjem, ki je zato odsotno, vendar za zdaj ne v tolikšni meri, da bi to ogrožalo delovanje naše službe,« nam je povedala vodja družinskih zdravnikov v mariborskem Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maja Arzenšek. Predstojnica oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor Božena Kotnik Kevorkijan tudi pove, da se covid pri njih pojavlja vse pogosteje. »Imamo vse več bolnikov. Nekaj več jih je tudi hospitaliziranih, predvsem pa je več ambulantnih bolnikov, ki jih pregledamo in po potrebi uvedemo protivirusna zdravila. Ti potem prihajajo k nam na infuzije in takih je vse več,« je pojasnila.

Obiski v mariborski bolnišnici (še) niso omejeni, a vse obiskovalce prosijo, naj si pred vstopom v bolniško sobo in po odhodu iz nje razkužijo roke ter naj na obisk k hospitaliziranim svojcem prihajajo zdravi oziroma brez znakov okužbe dihal.

Učenci manjkajo, a ne le zaradi covida

Z začetkom šolskega leta vselej naraste število bolnih učencev in učiteljev zaradi različnih bolezni, tudi covida-19. S povečano obolevnostjo za covidom se soočajo na OŠ Toneta Čufarja Maribor. »Zelo veliko je učiteljev, ki se testirajo in so pozitivni na covid. V nekaterih razredih je veliko manjkajočih učencev. A ne samo zaradi covida, tudi bruhanja, vročine,« pojasni ravnateljica Eva Raušl. Osem učiteljev je ta teden manjkalo na tej šoli, še dva, trije, pa bo težko izpeljati pouk.

Sašo Švigelj
Testiranje ni obvezno, je pa smiselno v primeru pojava vročine in drugih tipičnih znakov.

Na OŠ Tabor I se soočajo s posameznimi okužbami s koronavirusom, zaznavajo pa pogoste izostanke zaradi prebavnih težav in vročine. »Driska, slabost, bruhanje, zaradi tega izostajajo otroci in zaposleni. Pogosto je tako na začetku šolskega leta. Mlajši otroci, ki si med seboj bolj izposojajo šolske potrebščine, se še stiskajo k učiteljici, se med seboj bolj tesno družijo, naj prej ostanejo doma kot večji, ki si že znajo nos obrisati in vedo, da si je treba umivati roke, in si jih tudi znajo umiti. Razumem pa, da so starši v službi in pogosto nimajo možnosti varstva ali ob pogostih odsotnostih zaradi otroka razumevajočega delodajalca,« pove ravnateljica Martina Rajšp. Tudi v Račah je manjkalo približno deset odstotkov učencev, pet učiteljev je bilo prav tako odsotnih. Ravnatelj Rolando Lašič opaža, da starši bolnih otrok ne pošiljajo v šolo, a učitelji pogosto prihajajo na delo, čeprav niso povsem zdravi.

Kakšni so napotki ob okužbi

V času epidemije covida-19 so zaradi odsotnosti zaposlenih pogosto trpeli tudi v gospodarstvu. Kako je danes? V podjetju Impol, ki je največji izdelovalec aluminijevih polizdelkov v Sloveniji, nimajo povečanega števila bolniških odsotnosti. Imajo pa protokole v primeru izrednih dogodkov, da ti kar najmanj vplivajo na delovne procese. »Trenutno bolniške odsotnosti ne odstopajo od siceršnjih v tem obdobju, se pa zavedamo, da prihaja jesen, in lahko pričakujemo več odsotnosti,« pa nam povedo v podjetju Talum in ob tem dodajo, da delodajalec nima pravice spraševati delavca o vzroku bolniške odsotnosti.

Andrej Petelinšek
Povečano število okuženih s koronavirusom že ves september zaznavajo tako v zdravstvu kot v šolah in med zaposlenimi.

Ukrepi so znani

Splošni napotki zaposlenim, kadar so okuženi s koronavirusom, so enaki kot pri drugih respiratornih boleznih, pove Maja Arzenšek. »Tiste dni, ko imamo znake okužbe, se zadržujemo doma, ne hodimo v službo ali v velike skupine ljudi. Testiranje ni obvezno, je pa smiselno, da ga ljudje opravijo doma. Tudi mi jih včasih napotimo na testiranje, kadar je to pomembno za nadaljnje zdravniške odločitve. Če gre zgolj za prehlad, obolelega ne testiramo več. In v večini primerov covid zdaj poteka kot blaga respiratorna okužba – z izcedkom iz nosu, glavobolom, vročino, bolečinami v mišicah, kašljem, kihanjem,« opiše družinska zdravnica. Kot je znano, nekateri izgubijo voh, pri otrocih se okužba izrazi tudi kot bolečine v trebuhu, driska in bruhanje.

Nekaj dni za bolniško

Bolniški stalež zdravniki obolelim za covidom izdajajo glede na izražene težave, še pove Maja Arzenšek. »Prvih nekaj dni, ko smo prehlajeni in imamo vročino, je bolniški stalež umesten. Ko se počutimo bolje, pa lahko gremo na delo,« pojasni. Ob tem spomni, da je covid še vedno lahko problematičen pri določenih ljudeh, zlasti starejših in kronično bolnih, tudi zato je pomembno, da bolni in s simptomi ne hodimo na javna mesta.