Ministrica Stojmenova Duh je bila 26. maja na službeni poti v Ženevo. Njen voznik je pri vožnji na dunajsko letališče uporabil modre luči in pospešil, s tem pa je storil prekršek, zaradi prehitre vožnje ga je ujel radar. Ministrstvo je julija dobilo poziv avstrijske policije, naj ji posreduje informacijo, kdo je vozil vozilo in torej storil prometni prekršek. kasneje pa želela doseči, da avstrijski organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti. Gre za novo afero ministrice, potem ko že dlje časa odmeva sporen nakup prenosnih računalnikov, zaradi katerega se bo Stojmenova Duh v petek zagovarjala v državnem zboru. SDS je namreč že drugič vložila interpelacijo zoper njo.
Medtem ko so z vladne strani še prejšnji teden prihajala zagotovila o podpori premiera Roberta Goloba ministrici, pa naj ta zdaj ne bi bila več gotova. Nezadovoljen zaradi afere naj bi namreč bil tudi predsednik vlade, ki je ta teden na službeni poti v New Yorku.
Na vprašanja o podpori ministrici je tako danes odgovarjal finančni minister in podpredsednik vlade Klemen Boštjančič. Dejal je, da ni obveščen o nobeni spremembi podpore ministrici Stojmenovi Duh. "V petek se bo zagovarjala pred očitki iz interpelacije, napovedanih je 11 ur razprave, verjamem, da bo več kot dovolj časa, da bo sama odgovorila na vsa vprašanja. Več kot to danes nimam za dodati," je bil redkobeseden.
Da gre za kočljivo zadevo, je medtem poudaril minister za delo Luka Mesec. "Ta stvar je zelo kočljiva, ta hip čakamo odziv predsednika vlade, ministrica prihaja iz kvote stranke Svoboda, po tem odzivu pa pričakujem, da se bomo, če ne že danes, pa jutri zjutraj pred sejo vlade, pogovorili, kako ukrepati," je dejal.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Opozicija zahteva odstop
Ostri odzivi na ravnanje Stojmenove Duh prihajajo iz opozicijskih vrst, kjer menijo, da bi morala odstopiti, če želi ohraniti integriteto.
Ministrica Stojmenova Duh danes za pojasnila ni dosegljiva.
KPK: Če je vplivala na postopek, je to nesprejemljivo
Na dogajanje se je danes odzval tudi predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je pri spornem nakupu računalnikov zaznala sum kršitve zakona o javnem naročanju, Robert Šumi. O primeru je bil sicer, kot je dejal ob robu srečanja z novinarji ob 20-letnici komisije, obveščen prek medijev, a je poudaril, da mora vsak funkcionar, v tem primeru ministrica za digitalno preobrazbo, dajati dober zgled, tako svojim zaposlenim kot tudi družbi v celoti. Po njegovih besedah je narobe, če je ministrica vplivala na uporabo modrih luči, kar v Avstriji ni dovoljeno. "Če pa je vplivala, da se prekrškovni postopek v Avstriji ne izpelje do konca, pa je to nesprejemljivo," je poudaril Šumi.