Kot poroča N1 se je ministrica za digitalno preobrazbo 26. maja odpravila na službeno pot v Ženevo. Njen voznik je pri vožnji na dunajsko letališče uporabil modre luči in pospešil, s tem pa je storil prekršek, zaradi prehitre vožnje ga je ujel radar. Ministrstvo je julija dobilo poziv avstrijske policije, naj ji posreduje informacijo, kdo je vozil vozilo in torej storil prometni prekršek.
Ministrstvo se je odločilo namesto informacije avstrijski policiji poslati dopis slovenskemu veleposlaništvu na Dunaju s prošnjo naj pristojne avstrijske organe zaprosi, da odstopijo od morebitnega pregona in kaznovanja voznika. N1 še poroča, da je kot razlog za takšno zaprosilo navedlo, da je bil na avstrijski avtocesti zastoj, zato je službeno vozilo ministrstva obtičalo v koloni. Da ministrica ne bi zamudila leta, pa je bil voznik službenega avtomobila "primoran prižgati modre luči".
Ministrstvo za zunanje zadeve: "Z vidika ugleda Republike Slovenije naj kazen poravna"
Slovensko veleposlaništvo na Dunaju se je glede dopisa ministrstva za digitalno preobrazbo posvetovalo z zunanjim ministrstvom. MZEZ je podalo usmeritve, da ne vidi ustrezne pravne podlage za oprostitev kazni. “Vozilo je vozilo samo, torej ni bilo vključeno v varovano policijsko kolono, in je zato lahko vplivalo na hitrost vožnje.” Veleposlaništvu v Avstriji je zunanje ministrstvo predlagalo, naj ministrstvu za digitalno preobrazbo svetuje, “da z vidika ugleda Republike Slovenije kazen poravna”.
Slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Gerežina je v odgovoru ministrstvu za digitalno preobrazbo upošteval navedbo MZEZ, da vožnja z modrimi lučmi ni dovoljena, razen v primeru, ko je slovensko vozilo vključeno v tujo varovalno kolono in jasno poudaril, da v situaciji, v kateri se je znašla ministrica Stojmenova Duh, uporaba modrih luči ni dovoljena niti v Sloveniji, na ozemlju tuje države pa jih slovenska vozila sploh ne bi smela uporabljati.
N1 je povprašal MZEZ ali so se ministrstva doslej že obračala na veleposlaništvo z željo, naj organe tuje države pozove k odstopu od morebitnega pregona. Je takšno ravnanje morda pogosta praksa? “Da, vendar izključno v primerih, ko je tuja država najvišjim slovenskim predstavnikom zagotovila varovano policijsko spremstvo in voznik vozila, s katerim je bil storjen prekršek, ni mogel vplivati na hitrost varovane policijske kolone,” se je glasil odgovor za N1 iz zunanjega ministrstva.
Center za varovanje in zaščito je vozniku pojasnil, da v dani situaciji ne sme uporabiti modrih luči
Časnik N1 se je z vprašanjem, kako je z uporabo modrih luči na vozilih slovenskih ministrstev v tujini, obrnil tudi na slovensko policijo.
Dejali so jim, da zakonodaje, ki v Avstriji ureja področje uporabe modrih luči na vozilih s prednostjo, ne poznajo. Ob tem pa so dodali, da "v Sloveniji tuji državni organi na svojih vozilih ne smejo uporabljati teh signalov, razen v primerih čezmejnega zasledovanja pobeglega vozila, ki je urejeno z bilateralnim sporazumom med posameznima državama."
Na slovenski policiji so poudarili še: "V konkretnem primeru gre za ugotavljanje individualne odgovornosti voznika za prekršek. Tudi slovenska policija postopa enako, če je pri nas ugotovljen prekršek in je lastnik vozila tuja pravna oseba ali državni organ."
Sogovorniki N1 so dejali, naj bi inšpektor CVZ (Centra za varovanje in zaščito) na katerega se je obrnila ministrica v dani situaciji vozniku pojasnil, da v tujini ne sme uporabiti modrih luči, če se bo za to vendarle odločil, pa je odgovornost njegova. Prav tako je N1 izvedel, da je v policijskih vrstah mogoče slišati, da se voznik, ki vozi ministrico Stojmenovo Duh, tudi v Sloveniji rad zateče k uporabi modrih luči – verjetno ne brez navodila oziroma soglasja ministrice.
Stojmenova Duh ni bila prva ...
Ministrica Emilija Stojmenova Duh pa ni prvaministrica, ki se je neupravičeno vozila po avtocesti s prižganimi modrimi lučmi. Zaradi podobnega početja se je moral v vladi Marjana Šarca zagovarjati tedanji minister za kohezijo Marko Bandelli. Bandelli je modre luči uporabil, ker se mu je mudilo na kongres občin in tekmovanje osnovnošolskih otrok. V težavah se je zaradi neupravičene rabe signalov znašel tudi minister v vladi Alenke Bratušek Samo Omerzel. Še pred tem so na avtocesti policisti ujeli ministra Patrika Vlačiča, ko je njegov voznik z modrimi lučmi vozil po odstavnem pasu. Nekdanjo notranjo ministrico Katarino Kresal pa so policisti ujeli, ko je divjala po avtocesti iz smeri Italije proti Ljubljani. Obadva sta vztrajala, da nista vedela, da njuna šoferja kršita cestnoprometne predpise.