Sobivanje z zvermi

Projekt LIFE Varna paša za boljše sobivanje z velikimi zvermi

M.G./STA
25. 9. 2024, 10.54
Posodobljeno: 25. 9. 2024, 10.55
Deli članek:

Zavod za gozdove Slovenije je v sodelovanju s partnerji lansiral projekt LIFE Varna paša, ki bo iskal sistemske rešitve za preprečevanje konfliktov med ljudmi in velikimi zvermi. Kljub nujnosti ohranjanja teh vrst ostaja problem njihovih napadov na pašne živali in premoženje. Projekt bo osredotočen na razvoj novih metod za zaščito živali in izboljšanje sobivanja z naravo.

Tine Gotar
Stacionarni čebelnjak z električno ograjo.

V Sloveniji prisotne vse tri vrste velikih zveri

Slovenija je po navedbah zavoda ena od evropskih držav, ki ima ohranjene vse tri vrste velikih zveri - rjavega medveda, volka in evrazijskega risa. "Kljub izjemni pokritosti naše države z gozdom pa nimamo obsežnih gozdnih kompleksov, ki bi zagotavljali 'samostojen' življenjski prostor za velike zveri, zato so interakcije z njimi neizogibne. Zaradi prepletanja naravnega okolja in kulturne krajine je tako nujno, da ljudje z zvermi soobstajamo," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Velike zveri se v zadnjih letih pojavljajo tudi na območjih, kjer več desetletij niso bile stalno prisotne, na primer v alpskem svetu. Pojav je pri lokalnih skupnostih, zlasti pri živinorejcih, sprožil številna vprašanja, saj obstoječi nabor preventivnih ukrepov in način njihovega izvajanja ni vedno primeren za zahtevnejša območja alpskih pašnikov, so zapisali.

Projekt Varna paša

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

S Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko gozdarskim zavodom Nova Gorica, Univerzo v Ljubljani, Čebelarsko zvezo Slovenije in Občino Pivka so tako začeli nov projekt. Cilj je izboljšati, prilagoditi in uvesti izvedljive ukrepe za preprečevanje škod, razširiti njihovo uporabo z aktivnim sodelovanjem deležnikov ter razviti stroškovno racionalne in učinkovite ukrepe, ki bodo vključeni v novo skupno kmetijsko politiko po letu 2027.

Sredstva za izvajanje projekta so pridobili iz evropskega mehanizma LIFE, sofinancira pa ga ministrstvo za naravne vire in prostor.

Namen: zmanjševanje škode ob napadih zveri na pašne živali in človekovo premoženje

Kot so pojasnili, bodo glavnino projektnih aktivnosti namenili zmanjševanju škod, ki nastajajo zaradi napadov velikih zveri na pašne živali in drugo človekovo premoženje. "Vsa zaščitna sredstva in prakse bomo razvijali ali prilagajali v sodelovanju s kmeti, čebelarji, kmetijskimi in čebelarskimi svetovalci, pooblaščenci za cenitev škod ter lokalnimi skupnostmi, vključno z občinami. Poleg tega bomo z vključevanjem prostovoljcev izboljšali in razširili mrežo ljudi za pomoč kmetom," je povedal vodja projekta Rok Černe z zavoda za gozdove.

Namen projekta je tudi razvijati spretnosti skupnega dialoga med različnimi interesnimi skupinami in strokami ter povečati znanje o velikih zvereh, s poudarkom na učinkovitih praksah za preprečevanje konfliktov. Pri tem je ključnega pomena tudi prenos znanj iz prakse v šole. "Z vključitvijo tematik v redne izobraževalne programe s področja kmetijstva, gozdarstva in naravovarstva se bo zapolnila vrzel v sistemskem izobraževanju ter tako dolgoročno prispevala k strpnemu soobstoju velikih zveri in človeka," so prepričani projektni partnerji.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost