Kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je bilo treba glede na razvoj v zvezi z novimi tehnologijami in spletno prodajo dosedanjo evropsko direktivo o splošni varnosti proizvodov revidirati in posodobiti. V luči tega je bila lani sprejeta nova evropska uredba o splošni varnosti proizvodov, s katero se izboljša skladnost z razvojem harmonizacijske zakonodaje EU in zakonodaje o standardizaciji, boljše delovanje odpoklica proizvodov iz varnostnih razlogov ter jasnejši okvir za proizvode, podobne živilom.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Cilj predloga zakona je tako v slovenskem pravnem redu zagotoviti učinkovito izvajanje evropske uredbe, ki se uporablja neposredno, in s tem zagotoviti varnost potrošniških proizvodov. "Nevarni proizvodi imajo lahko zelo negativne posledice za potrošnike in državljane. Vsi potrošniki, vključno z najbolj ranljivimi, kot so otroci, starejši ali invalidi, imajo pravico do varnih proizvodov. Predlog zakona zato želi potrošnikom zagotoviti zadostna sredstva za uveljavljanje te pravice, pristojnim organom za nadzor trga pa ustrezne instrumente in ukrepe za izvrševanje določb uredbe in predloga zakona," so izpostavili na ministrstvu.
Predlog zakona je po njihovih navedbah krovni sistemski predpis na področju splošne varnosti proizvodov. V skladu s tem je pripravljen na način, da določa obveznosti, pooblastila, ukrepe in globe ter ustvarja potrebne pravne podlage za podrobnejše urejanje področja. V predlogu zakona se za izvajanje evropske uredbe določajo obveznosti gospodarskih subjektov in ponudnikov spletnih tržnic glede zagotavljanja splošne varnosti proizvodov, pristojni organi za nadzor nad izpolnjevanjem določb tega zakona in izvajanjem uredbe, njihova pooblastila in ukrepi ter prekrški in globe v zvezi z izvajanjem uredbe.