V Nici vihrajo slovenske zastave

Veličastno! Tadej Pogačar z etapno zmago tretjič osvojil Dirko po Franciji

G.G./STA
21. 7. 2024, 18.45
Posodobljeno: 21. 7. 2024, 19.58
Deli članek:

Pri prvem vmesnem času na kronometru je bil Tadej Pogačar najhitrejši, na drugem ga je povečal na 24 sekund, na zadnjem vmesnem času pa je bil spredaj že minuto. Tudi v cilju je bil najhitrejši.

Profimedia
Tadej Pogačar je bil najhitrejši tudi na kronometru v Nici.

Pogačar je znova sedel na prestol kot kralj francoske pentlje, potem ko je moral v zadnjih dveh letih priznati premoč Jonasu Vingegaardu (Visma-Lease a Bike). Tokrat je Danca v skupnem seštevku ugnal za kar 6:17 minute, medtem ko je tretjeuvrščeni Belgijec Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) zaostal 9:18 minute.

Slovenski as s Klanca pri Komendi je tudi v 33,7 km dolgi vožnji na čas za konec Toura slavil. Začel je malce bolj rezervirano, a nato na obeh vzponih vozil precej hitreje od svojih najbližjih tekmecev. Nato pa je predvsem na dokaj nevarnem spustu vozil precej hitreje in po zadnjih nekaj ravnih kilometrih ciljno črto prečkal 1:03 minute pred Vingegaardom in 1:14 pred Evenepoelom.

"Super zadovoljen sem, tega ne morem opisati z besedami. Po dveh težkih letih na Touru in vedno s kakšno napako je tokrat šlo popolno. Nimam besed, to je neverjetno," je v prvem odzivu za organizatorje dejal Pogačar. "To je prva tritedenska dirka, na kateri sem bil povsem samozavesten od starta do cilja. Tudi na Giru sem imel en slab dan, a ne bom razkril, v kateri etapi. Letošnji Tour je bil res izjemen. Užival sem od prvega do zadnjega dne. Podpora je bila sijajna, užival sem tudi za vse te ljudi, ki jih nisem želel razočarati," je še dodal slovenski as.

Pogačar je postal prvi kolesar po 26 letih in pokojnemu Italijanu Marcu Pantaniju, ki je v eni sezoni dobil tako dirko po Italiji kot Franciji. Maja je v Italiji tekmece ob šestih etapnih zmagah ugnal za skoraj deset minut. Tokrat je prav tako s šestimi osvojenimi etapami v precej močnejši konkurenci prepričljivo dobil še rumeno pentljo.

S tretjo zmago na Touru se je na šestem mestu večne lestvice pridružil Belgijcu Philippu Thysu (1913, 1914, 1920), Francozu Louisonu Bobetu (1953, 1954, 1955) in Američanu Gregu LeMondu (1986, 1989, 1990).