Tuja državljana, osumljena vohunjenja, so aretirali decembra leta 2022 v ljubljanskih Črnučah, kjer sta živela v hiši na Primožičevi ulici. V javnosti sta se predstavljala z imenoma Maria Rosa Mayer Munos in Ludwig Gisch, imela sta dva otroka, ki sta obiskovala ljubljansko osnovno šolo. Dejansko sta to Ana Valerevna Dulceva in Artem Viktorovič Dulcev, elitna agenta ruske obveščevalne službe SVR, je junija ob sklicevanju na slovenske in zahodne obveščevalne uradnike poročal časnik Wall Street Journal. Po navedbah časnika je bila tarča njunega vohunjenja v Sloveniji Agencije EU za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani nedaleč od njune hiše. Slovenijo pa sta uporabljala kot bazo za potovanja v Italijo, Hrvaško in drugod po Evropi za stike z drugimi obveščevalci, ki sta jim prenašala ukaze iz Moskve.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
»Sodišče je na podlagi sprejetega priznanja krivde izreklo sodbo, s katero je vsakemu od njiju zaradi kaznivega dejanja vohunstva po 3. odstavku 358. člena KZ-1 določilo kazen enega leta in 5 mesecev zapora, za kaznivo dejanje overitve lažne vsebine po 2. odstavku 253. člena KZ-1 določilo vsakemu kazen treh mesecev zapora in izreklo enotno kazen vsakemu po eno leto in 7 mesecev zapora ter stransko kazen izgona tujca iz države za čas 5 let. V enotno izrečeno kazen je vštet tudi čas pridržanja ter čas, ki sta ga prestala v priporu,« so zapisali na spletni strani Okrožnega sodišča v Ljubljani.
Ruska vohuna kazni najverjetneje ne bosta prestajala v Sloveniji in bi lahko bila del večje izmenjave zapornikov, ki naj bi stekla med Rusijo, ZDA, Nemčijo in Belorusijo, poroča spletni portal N1. V izmenjavo naj bi bil med drugim vključen pripadnik ruske tajne služne FSB Vadim Krasikov, ki v Nemčiji prestaja dosmrtno zaporno kazen zaradi umora čečenskega poveljnika v Berlinu leta 2019. Pritisk na vključitev Krasikova v izmenjavo naj bi izvajala predvsem Belorusija, kjer je bil konec junija na smrtno kazen zaradi sodelovanja v ekstremistični skupini in terorizma obsojen nemški državljan Rico Krieger. Tudi on bi lahko bil del izmenjave. Pričakovati je, da bo v izmenjavo vključen še ameriški novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich, ki je bil sredi meseca obsojen na 16 let zapora, dodaja N1.