Slovenci postajamo vse bolj energetsko učinkoviti

Danes obeležujemo svetovni dan varčevanja z energijo. Slovenci po ugotovitvah lanske raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS postajamo bolj energetsko učinkoviti, vsaj po ravnanju. Vse več gospodinjstev namreč razmišlja o tem, kako bi učinkovito rabili energijo.
Odstotek gospodinjstev, ki razmišlja o tem, kako bi učinkovito rabili energijo, se je lani glede na leto 2011 povečal, in sicer z 69 na 80. Čeprav se dobra tretjina zaveda vplivov na okolje, pa je za večino glavni namen učinkovite rabe energije znižanje stroškov, je pokazala lanska raziskava REUS, nad katero bdi agencija Informa Echo.
Eden največjih premikov se je lani zgodil pri delitvi stroškov ogrevanja - kar 20 odstotkov več gospodinjstev, predvsem v večstanovanjskih stavbah, je stroške delilo po dejanski porabi. Za to so po ugotovitvah raziskave zaslužni predvsem zakonski okviri, subvencije in komunikacijske aktivnosti.
Pri varčevanju z energijo po ugotovitvah kampanje Energija si, bodi učinkovit prihranimo trikrat: prihranimo denar, zmanjšujemo hitre rasti porabe električne energije in zmanjšujemo emisije toplogrednih plinov.
Novi gospodinjski aparati varčnejši
Na spletni strani kampanje je na voljo vrsto nasvetov za učinkovito rabo energije. Posamezniki precej lahko privarčujejo pri gospodinjskih aparatih. V Evropi je bilo leta 2009 po podatkih kampanje 188 milijonov gospodinjskih aparatov, starejših od 10 let. Če bi jih zamenjali z novimi, bi prihranili toliko energije, kot jo proizvede 12 termoelektrarn z močjo 500 megavatov.
Novi gospodinjski aparati porabijo manj energije, vode in pralnih sredstev. Gospodinjski aparati so v uporabi vsak dan in ker so nekateri vklopljeni 24 ur na dan vse leto, je ključen vidik njihova energijska učinkovitost.
Nov pralni stroj najvišjega energijskega razreda porabi danes 50 odstotkov manj energije in 73 odstotkov manj vode v primerjavi s pralnim strojem iz leta 1990.
Črni zaslon na računalniku
Prihranki so tudi pri uporabi črnega zaslonu na računalnikih. Bel ekran zaslona, npr. ob pisanju besedila, porabi približno 74 vatov energije, medtem ko je povprečna poraba črnega zaslona okoli 54 vatov, je še eden od nasvetov kampanje Energija si, bodi učinkovit.
Prihranki so tudi pri uporabi varčnih sijalk. Klasičnih žarnic je vse manj, v trgovinah imajo le še tiste iz zalog. Ljudje najbolj kupujejo halogenske varčne žarnice in LED sijalke. Res, da so dražje, a imajo dolgo življenjsko dobo, deset let in več, ter porabijo manj električne energije od navadnih, so nam pred kratkim povedali v novomeški trgovini s svetili.
Cene varčnih žarnic

Evropski trg bo kmalu preplavljen z izjemno varčnimi LED svetili, ki so v sodobni arhitekturi že davno prevzela prvo mesto pri razsvetljevanju zunanjosti stavb, v notranjosti pa opravljajo naloge splošne ambientalne razsvetljave. Z LED svetili bo preprečeno onesnaževanje z živim srebrom, razvoj pa je – pravijo - tako silovit, da se novi in boljši izdelki pojavljajo skoraj na dva meseca.
In kakšne so cene žarnic? Navadne na žarilno nitko stanejo okrog 60 centov, halogene okrog 2,8 evra, varčne žarnice na živo srebro od 5 do 7 evrov in LED sijalke med 5 in 20 evrov. A dražje žarnice so kvalitetnejše in zdržijo dlje, LED tudi preko deset let.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se