
Bolezni / stran 261

Število hospitaliziranih se spet povečuje tudi v novomeški bolnišnici

Gwen Stefani s pomočjo otrok ugotovila, da ima disleksijo
Pevka odkrito spregovorila o bolezni, ki jo imajo tudi njeni sinovi.

Prazniki v družabnem mehurčku, oblikovati ga je treba že zdaj ...
Ekipa Sledilnika je pripravila nekaj praktičnih nasvetov, kako praznike preživeti varno in v dobri družbi. Med drugim svetujejo oblikovanje družabnega mehurčka.

Znano, koliko doz cepiva je obljubljenih Sloveniji. In koliko bi se jih moralo cepiti, da bi se življenje normaliziralo
Še letos bi za cepljenje, ki bo prostovoljno, namenili 10,5 milijona evrov.

3 zapleteni koraki do vitamina D – in preprosta pot
Vitamin D v resnici ni "pravi" vitamin, saj za njegovo uživanje ne potrebujemo hrane. Naravna sončna svetloba omogoča, da naše telo ustvari vitamin D in celo uniči njegove prekomerne količine.

Kdo ima najlepše?
Zaključek dobrodelne movembrske akcije Movember je mednarodno gibanje, katerega cilj je osveščanje javnosti o zdravju in boleznih, ki prizadenejo moško populacijo. Člani svojo podporo gibanju izražajo z nošenjem brk v novembru, od koder izhaja tudi ime. Gibanje se je leta 2003 začelo v Avstraliji in preraslo v globalno gibanje, ki po celem svetu, tudi v Sloveniji, združuje več kot pet milijonov ljudi. Letos smo se movembrskemu gibanju pridružili tudi v naši medijski hiši Novi tednik in Radio Celje. V celomesečni dobrodelni akciji so sodelovali pevec skupine Šank Rock Matjaž Jelen, deskar na snegu Rok Marguč in radijski voditelj jutranjega programa Boštjan Oder, ki so se pogumno odločili za brkato preobrazbo. Komu so v novembru zrasli najlepši brki?

Urološki bolniki ena od žrtev aktualnih razmer
Čeprav ne bi smeli dopustiti, da nas razmere ohromijo do te mere, da pozabimo na vse ostale stvari, ki nas poleg koronavirusa še vedno ogrožajo, se na žalost dogaja ravno to, pravi Franc Hočevar, predsednik Društva uroloških bolnikov Slovenije. Kot ugotavlja, je bil letošnji movember precej drugačen. Odpadlo je veliko prireditev, ki so jih načrtovali v društvu in sorodnih organizacijah.

11 simptomov, ki so alarm za vaše zdravje
V človeškem telesu skorajda ne obstaja tkivo in celica, ki ne bi imela receptorja za vitamin D.

Osupljivo: vse to so funkcije vitamina D v telesu
Pomen vitamina D je izjemnega pomena, zato je njegovo pomanjkanje pri večini ljudi po vsem svetu toliko bolj alarmantno.

Klinčki, zlata vredna začimba še danes
Klinčki ali nageljnove žbice so predstavljale skoraj revolucijo v času odkrivanja novega sveta. Cenili so jih tako običajni ljudje kot trgovci z začimbami in poznavalci. Zgolj za funt klinčkov, to je približno 0,45 kilograma, pa so morali odšteti prav toliko zlata.

Že en dotik lahko premaga želodčne težave in zgago!
V prazničnih dneh pogosto pretiravamo s hrano in pijačo, telo pa se nad preveč obilja odzove z zgago – s praskajočim občutkom v požiralniku in pekočo bolečino v zgornjem delu trebuha.

Sobotni korakec v pravo smer
V soboto se testira manj ljudi, zato se ugotovi manj pozitivnih primerov.

Poginuli labod zaprl Koseški bajer
Potem ko so v začetku tedna v Ljubljani pri poginjenem labodu z območja Koseškega bajerja potrdili tretji primer aviarne influence ali tako imenovane ptičje gripe v Sloveniji, so danes na istem območju znova našli poginulega laboda.

O vnetju možganov: izvor bolezni je lahko bakterijski ali virusni
Pri meningitisu se vnamejo ovojnice oziroma meninge, ki prekrivajo možgane in hrbtenjačo. Bolezen je lahko, če jo povzroči bakterija, smrtno nevarna.

Ugotovili, kateri geni so krivci za najhujšo obliko covida
Z najhujšo obliko covida-19 je povezanih pet ključnih genov, so britanski znanstveniki ugotovili v raziskavi, ki je pokazala, da bi več obstoječih zdravil lahko preoblikovali v zdravila, s katerimi bi zdravili hude oblike covida-19.

Znani rezultati nacionalne raziskave o prekuženosti Slovencev
Pripravljeno je končno poročilo nacionalne raziskava o razširjenosti bolezni covid-19 v Sloveniji.

Stiske otrok med epidemijo: je to čas, da opazimo sebe in druge?
Skrbi nas zaradi neugodnih posledic razmer, v katerih smo se znašli, a hkrati vemo, da kriza lahko prinaša tudi možnost napredka in razvoja.

Zmanjšanje socialnih stikov vodi v poslabšanje demence
V socialni izolaciji in ob fizični neaktivnosti ljudje med drugim slabše spijo, poglablja se depresija, zviša se krvni tlak, pojavljajo pa se lahko tudi vnetja v možganih.

Bolj verjetni prenašalci se večine priporočil držijo slabše, dlje so na obiskih, jejo, pijejo ...
Razlike med »bolj verjetnimi prenašalci« in »manj verjetnimi prenašalci,« kakor so jih označili avtorji raziskave, niso gromozanske, so pa otipljive.

Med nagrajenci Medis Awards tudi pet slovenskih zdravstvenih strokovnjakov
S podelitvijo nagrad in priznanj za raziskovalno delo najboljšim zdravnikom in farmacevtom, ki se poleg svojega kliničnega dela posvečajo tudi raziskovalnemu, se je končal letošnji, že sedmi zaporedni natečaj International Medis Awards for Medical Research.
Trenutno
11 °C
Jasno
sreda, 30. 4
Jasno
četrtek, 1. 5
Delno oblačno
petek, 2. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti