Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Triletni Oskar:»Prej ni imela doma, zdaj je doma«


Štajerski Tednik
3. 5. 2020, 21.49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tako je povedal triletni Oskar. Govoril je o psički, ki je bila v daljni Irski rejena in trenirana za tek. Psička Arija, ki s svojo milino očara vsakogar že ob prvem pogledu, pa je ena redkih, ki ji bo uspelo spoznati, kaj sploh pomeni življenje. V marcu je prispela v Slovenijo, kjer se je njena zgodba končala in začela popolnoma drugačna.

1588085422_kg_hrti_tujina_oskar.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pse, kot je Arija, redijo za tekmovanja. Tekaška industrija je na Irskem, v Veliki Britaniji, ZDA, Avstraliji razvita in kruta. Da je psička našla svoj dom, je omogočilo društvo HrtjiSvet Slovenije, ki deluje že dobrih 10 let. Delovanje društva je posvečeno širjenju vesti o nesrečni usodi premnogih hrtov, tistim redkim, ki se jim uspe izvleči iz tekmovalne industrije, pa iščejo domove. Svoj prosti čas za to namenja več kot 20 angažiranih posameznikov. »Vsi gojimo ljubezen do živali, še zlasti pa smo s srci osredotočeni na žalostno situacijo tekaške industrije velikih angleških hrtov, lurcherjev in lovskih španskih hrtov ter ibiških psov, ki prav tako služijo lovskim namenom,« je dejala Urška Petek iz društva.

Tekaška industrija na Irskem in v Angliji je izjemno dobičkonosna zaradi stav in zabave, kar močno spodbuja vzrejo hitrih psov. Med najhitrejšimi kraljuje pasma veliki angleški hrt oziroma greyhound. Za namene pasjih dirk je rejenih več tisoč hrtov letno, po podatkih društva naj bi bilo na letni ravni zgolj v Angliji in na Irskem vzrejenih do 40.000 greyhoundov, licenco za tek pa jih pridobi zgolj 10.000. »Le tisti dovolj hitri dobijo licenco za tek. Vsi drugi, ki so prepočasni ali poškodovani, so višek, ki je usmrčen ali zavržen, v najboljšem primeru pa posvojen,« je dodala Petkova. Žalosten je tudi podatek, da se vsako leto upokoji okoli 10.000 greyhoundov z licenco, nov dom po končani karieri pa jih najde le približno 3.500. Za veliko večino teh velikanov se sledi preprosto izgubijo, splošno znano pa je, da jih usmrtijo ali zavržejo.

V Španiji vsako leto zavrženih vsaj 50.000 lovskih psov

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.