Pomagajmo žabicam: Pričenjajo se množične (in krvave) selitve
V teh dneh se bo pričela množična selitev dvoživk. V različnih naravovarstvenih društvih bodo tudi letos pripravili prostovoljne akcije prenašanja žab čez cesto, voznike pa pozivajo, da prilagodijo hitrost vožnje in se žabam na cesti izognejo.

Dvoživke (žabe, krastače in pupki) se od februarja do aprila iz gozdov in s travnikov selijo proti vodi, pri tem pa morajo ponekod tudi čez cesto. Ker v tem času samice nosijo zarod in na hrbtu prenašajo samce, so počasnejše in zato še bolj ranljive. Med vsemi vrstami dvoživk na slovenskih cestah povozijo največ krastač, ki so pri prečkanju cest najpočasnejše. Naravovarstveniki ocenjujejo, da pod kolesi avtomobilov vsako leto pogine tudi polovica lokalnih populacij žab. Pri tem jim dejstvo, da so vse v Sloveniji živeče vrste žab uvrščene na rdeči seznam ogroženih živalskih vrst in zaščitene z zakonom, prav nič ne pomaga.
»Kdaj natanko se bodo selitve dvoživk začele, je pravzaprav nemogoče napovedati. Načeloma se pričnejo, ko je nekaj dni zapored tudi ponoči temperatura nad 5 stopinj Celzija in je v zraku dovolj vlage.
Iščejo se prostovoljci za Ljudski vrt in Pristavo
Prenašanje žab je le začasna rešitev
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se