Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Končno prvi monitoring divjih čebel


Senka Dreu
11. 12. 2019, 15.05
Posodobljeno
15:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Šele ko bo znano gibanje populacije čmrljev in čebel samotark, teh najpomembnejših divjih opraševalcev pri nas, bodo lahko strokovnjaki pripravili ukrepe varovanja. Vsi opraševalci, tako medonosna čebela kot divji opraševalci, so ogroženi zaradi pomanjkanja hrane, bolezni in pesticidov, divjim pa poleg tega primanjkuje še gnezdišč, zato so ranljivejši.

1576078671_čebele.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Raziskave so namreč pokazale, da divji opraševalci v kmetijstvu oprašijo vsaj polovico, v naravi pa še več, zato jih je treba nujno ohraniti in jim nuditi pogoje za življenje. Žal pa so v primerjavi z medonosno čebelo še veliko bolj ogroženi in zapostavljeni, poleg tega imajo strokovnjaki o njih premalo podatkov, da bi jim sploh lahko pomagali.

Po večletnih prizadevanjih raziskovalcev se je novembra le začel projekt, s katerim bodo zasnovali prvi monitoring divjih čebel v Sloveniji, raziskovalci pa bodo dobili podatke o gibanju populacij čmrljev in čebel samotark, najpomembnejših divjih opraševalcev pri nas, kar je nujno za pripravo ukrepov varovanja.

Čmrlj in čebela samotarka spadata med divje čebele, ki so, kot rečeno, glavne opraševalke, uspešno pa oprašujejo tudi muhe trepetavke, metulji, nekateri hrošči in celo ose. Zaradi sprememb v okolju število in pestrost divjih opraševalcev upadata, zato sta posledično ogrožena stabilna pridelava hrane in prehranska varnost.

Model za upravljanje pestrosti opraševalcev?

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.