Pred klopi zaščitite tudi svoje pasje prijatelje!
Pomlad in poletje sta najlepša letna časa za lastnike psov, saj daljši in toplejši dnevi prinašajo več časa za sprehode, igre na prostem in raziskovanje narave.

Vendar pa z lepim vremenom pride tudi manj prijeten spremljevalec - sezona klopov in bolh. Te majhne nadloge lahko povzročijo velike težave vašim štirinožnim prijateljem, zato je pomembno, da ste dobro obveščeni in da zaščitite svoje pse pred temi zajedavci.
Sezona klopov in bolh je kar velik izziv za lastnike psov, saj lahko klopi prenašajo več kot 600 različnih povzročiteljev bolezni, med najpogostejšimi, ki so nevarne za pse, so borelioza, babezioza, ehrilioza in anaplazmoza. Diagnostika bolezni je lahko zelo zahtevna in zdravljenje bolezni dolgotrajno.
Druga pogosta pasja težava so bolhe, ki so majhne, hitre in se hitro razmnožujejo, povzročajo pa intenzivno srbenje in draženje kože, v hujših primerih pa lahko povzročijo alergijski dermatitis ali prenašajo trakulje, zato je treba ob zatiranju bolhavosti odpravljati tudi črevesne zajedavce.
Zaščita
Najučinkovitejša je redna preventivna zaščita domačih živali s sredstvi proti bolham, klopom in drugim zajedavcem.
Redno pregledovanje kože in dlake
Po vsakem sprehodu v naravi temeljito preglejte psa za morebitne klope ali bolhe. Posebno pozornost namenite območjem okoli ušes, vratu, pod pazduhami in okoli repa, kjer se klopi radi prisesajo.

Vzdrževanje čistoče
Redno kopanje in krtačenje psa lahko pomagata zmanjšati tveganje. Uporabite šampone in krtače, ki so posebno zasnovani za odstranjevanje bolh in klopov.
Nadzor okolice
Klopi in bolhe se lahko skrivajo tudi v okolici vašega doma. Redno košenje trave, odstranjevanje listja in vzdrževanje vrta lahko zmanjšajo možnosti za stik z njimi. V notranjih prostorih redno sesajte in perite pasje postelje ter odeje.
Odstranite klopa
Če kljub vsem preventivnim ukrepom na psu najdete klopa, ga čim prej odstranite; dlje je prisesan, večja je verjetnost prenosa bolezni. Klopa čim bolj ob koži primite s pinceto ali podobnim pripomočkom za odstranjevanje klopov pri živalih, ga rahlo zavrtite in izvlecite.
Pazite, da ga ne stisnete!
Ob morebitnem pojavu bolezenskih znakov pa je zelo pomembno čimprejšnje zdravljenje. Če ima vaš pes torej kakršnekoli znake okužbe, takoj obiščite veterinarja.
Misija: bolhe
V primeru bolh je treba ukrepati hitro, saj se hitro razmnožujejo. Uporabite sredstva za odstranjevanje bolh in temeljito očistite okolico, da preprečite širjenje. Naselijo se v gospodinjstvu in vozilu ter povsod, kjer se žival zadržuje. Bolhe se izredno hitro množijo. Na psu ali človeku so že odrasle bolhe, jajčeca bolh, ličinke in bube pa so odložene po kavčih, preprogah, posteljnini, pohištvu …
Bolhe se izredno hitro množijo.
Stanovanje ali vozilo zato temeljito posesajte in počistite, na visoki temperaturi operite vse, kar se lahko opere. Žival, ki ima bolhe, je nemirna, se praska in si lahko poškoduje kožo. Najlažje jih prepoznamo z glavnikom za ugotavljanje bolhavosti. Črni drobci z glavnika so bolšji iztrebki in se, če jih raztopimo na vlažnem papirju, obarvajo rdeče.

Nevarnost za ljudi
Bolhe lahko s psa preidejo tudi na človeka. Pomembno je, da psa preventivno zaščitimo, da se bolhe na njem sploh ne naselijo in ni možnosti za prenos. Če je žival že okužena z bolhami, pa je treba čim prej uporabiti zdravilo proti bolham. Veterinar bo lahko hitro odkril morebitne znake bolezni, ki jih prenašajo klopi in bolhe, ter predpisal ustrezno zdravljenje.
Na naslednja vprašanja odgovarja Janez Ves, dr. vet. med. iz Veterinarske ambulante 4 tačke v Kranju.
Katere zaščitne metode so najvarnejše za pse in zakaj?
Predvsem je treba razmisliti, v kakšnem gospodinjstvu živi pes in kakšne so morebitne druge zdravstvene težave živali. V gospodinjstvih z otroki ali kjer psi živijo v zelo tesnem stiku z lastniki, se otroci živali zelo veliko dotikajo in so potencialno lahko v stiku z učinkovino proti klopom in bolham, če denimo uporabljamo ovratnico.
V navodilih za uporabo, ni dovoljeno, da bi na primer psi spali pri nas v postelji. Varneje je, če uporabimo zaščito, ki jo pes zaužije v obliki okusnega priboljška, ali pa uporabimo ampulo in počakamo, da se mesto nanosa ampule povsem posuši, po tem pa se lahko psa neovirano dotikamo.

Kako se razlikujejo različne zaščite?
Za pse obstajajo različna sredstva proti zunanjim zajedavcem. Najpogosteje se uporablja kombinirano sredstvo za zaščito proti bolham in klopom, nekatera pa odpravljajo tudi notranje parazite (ker so ti tudi lahko nevarne zoonoze, je tudi zaščita pred notranjimi paraziti zelo pomembna) in srčno glisto.
Nekatera zdravila preprečujejo razvoj razvojnih oblik bolh v okolici živali, druga, novejša, pa delujejo tako hitro, da preprečijo, da bi bolhe sploh izlegle jajčeca. Razlikujejo se tudi v načinu uporabe ali nanosa.
Preberite tudi:
- Nasveti za vse, ki si želite na kampiranje s psom
- Katere pasme psov čaka najkrajše življenje?
- Varne sobne in balkonske rastline za hišne ljubljenčke
Kako zaščititi pse, ki so alergični na sestavine v zaščitnih sredstvih?
Odvisno od tipa alergije. Za pse, ki imajo kožne bolezni, se priporoča zdravilo, ki ga pes zaužije, in ne sredstva, ki se nanašajo na kožo ali so v stiku s kožo (ovratnica ali ampula). Pri veterinarjih je za pse na voljo zdravilo v obliki priboljška z okusom govedine, ki pa ne vsebuje nobenih živalskih beljakovin.
Deluje izjemno hitro in je za psa ena najvarnejših in najprijetnejših oblik zaščite. Če ima vaš pes kakršnekoli težave z zdravjem ali kožo, priporočamo, da se o uporabi ustreznega sredstva posvetujete z veterinarjem.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se