Dunajčani s seznamom nevarnih psov, pri nas je nevaren le tisti, ki ugrizne
Nedavno so na Dunaju sprejeli novelo zakona o vzreji živali, po kateri morajo psi, ki so na seznamu nevarnih pasem, obvezno nositi nagobčnik in biti na povodcu. V Sloveniji je takšen zakon v veljavi že dolgo, kazni za njegovo neupoštevanje pa so visoke, celo višje kot v sosednji Avstriji.

Na seznamu nevarnih psov so se drugim znašli bulterierji, rotvajlerji, argentinski mastifi, pitbulterierji, tosa inuji, brazilske file, bulmastifi in argentinske doge. Enako velja tudi za mešance teh pasem. Za pasme, ki niso na seznamu, je predpisana uporaba nagobčnika ali povodca na vozilih javnega prometa in v večjih množicah ljudi. Lastnikom, ki ne bodo svojim nevarnim psom nadeli nagobčnika, grozi še kazen v višini 200 evrov, opraviti bodo morali obvezno usposabljanje s pasjim trenerjem. Kazen za sprehajanje psa brez povodca znaša 100 evrov. Voditelj psa bo moral biti tudi trezen. Delež alkohola v njegovi krvi ne bo smel presegati 0,5 promila, sicer mu grozi kazen v višini tisoč evrov, so sporočili iz predstavništva mesta Dunaj. Po noveli, ki bo v veljavo stopila še letos, bodo psa, ki bo koga ugriznil, lastniku nemudoma odvzeli. Dunajska zakonodaja na področju vzreje živali je že sedaj med strožjimi v Avstriji. Tako je od leta 2010 v avstrijski prestolnici obvezno opravljanje izpita za lastnike nekaterih pasem psov. Od uvedbe je izpit opravilo več kot 6.500 lastnikov in število ugrizov je v treh letih upadlo za 63 odstotkov. Konec leta 2017 je bilo na Dunaju sicer prijavljenih več kot 55.000 psov, med njimi šest odstotkov tako imenovanih nevarnih pasem.
Kako je z nevarnimi psi ter njihovim vodenjem na javnih mestih v Sloveniji? Medtem ko so Dunajčani izdelali seznam nevarnih pasem, v Sloveniji posamezne pasme niso že vnaprej označene kot nevarne. „Pes dobi status 'nevaren', ko je bilo v uradnem postopku ugotovljeno, da je neobvladljiv in/ali kaže napadalno vedenje do človeka, oziroma je bil ugriz evidentiran, dokazan in izvedeni vsi predpisani postopki. Tak pes dobi status nevarnega psa z odločbo uradnega veterinarja v upravnem postopku,“ so povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). V Centralnem registru psov je trenutno vpisanih 2.190 nevarnih psov. Skupno število vseh psov v Sloveniji, vpisanih v register, je 232.794.
Na javnem mestu obvezno s povodcem, sicer sledi visoka kazen
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se