Turizem na prepihu: Skupaj s Savo v prodajo tudi Terme Ptuj
Začetek letošnjega leta je v javnem prostoru zaznamovala polemika o prodaji deleža v podjetju Sava madžarskim investitorjem. Načrtovana prodaja je dvignila precej prahu predvsem zato, ker se v paketu med drugim prodajajo turistični kompleksi na slovenski obali in Bledu, Terme 3000 v Moravskih Toplicah, Zdravilišče Radenci in Terme Ptuj.

Terme Ptuj so nedvomno največji, najpomembnejši in najbolj prepoznaven turistični ponudnik v Spodnjem Podravju. Z zunanjim vodnim parkom, pokritimi bazeni, številnimi vodnimi atrakcijami, hotelom, bungalovi, kampom, wellnesom, ponudbo zdravstvenih storitev, kongresnim centrom in gostinskim delom vabijo goste od blizu in daleč.
Ptujčani toplice gradili s samoprispevkom
Nekoč Ptujske toplice, danes Terme Ptuj, so Ptujčani pred 50 leti gradili s samoprispevkom. Slavnostno odprtje prvih dveh zunanjih bazenov (otroškega in termalnega z valovi) je bilo 10. avgusta 1975. Leto kasneje so namenu predali še zunanji olimpijski bazen in skakalnico. Toplice so poslovale v okviru Kmetijskega kombinata Ptuj, ki je v tistih časih veljal za največje kmetijsko podjetje v Sloveniji. Termalni kopališki kompleks se je postopoma dograjeval, širil programe in vsebine. Prve stacionarne nočitvene kapacitete so bile v bungalovih in apartmajih, postopoma se je razvijal kamp, leta 2007 je vrata odprl Grand hotel Primus s štirimi zvezdicami, ki ima 119 sob ter tri luksuzne apartmaje. V prvem desetletju delovanja je hotel gostil največ gostov iz Slovenije, skoraj polovico vseh. Sledili so gostje iz Avstrije, Italije, Nemčije in Hrvaške. Zadnja leta ptujskim termam v razvojno-investicijskem smislu niso bila naklonjena, z odprtjem hotela Primus se je namreč obdobje velikih naložb v Termah Ptuj končalo. To ne pomeni, da vlaganj ni bilo, ampak so bila precej zdesetkana in omejena na manjši obseg.
Najprej DUTB, potem York in sedaj Madžari
Danes Terme Ptuj, ki so del poslovne skupine Sava, novemu lastniku prodaja luksemburško-ameriški zasebni finančni sklad York. Na sklad York so Savine turistične destinacije prišle preko slabe banke (DUTB). Iz Yorka bodo v prihodnje najverjetneje romale v roke Madžarov. Posel med skladom York in madžarskimi kupci 43-odstotnega deleža v družbi Sava sicer še ni čisto zapečaten, saj ima država kot solastnica (SDH in KAD) možnost uveljavljanja predkupne pravice. Kako se bo zgodba odvijala, bo jasno v prihodnjih dneh.
Ideja o državnem turističnem holdingu vse bolj bleda
Novega lastnika verjetno zanima več kot le 43 odstotkov
Kupci so se oglasili s sporočilom za javnost
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se