Sedem praktičnih predlogov, da se na vrtni terasi ogrejete tudi pozimi
Nizke temperature marsikoga odvrnejo od misli, da bi pozimi uporabljal vrtno teraso. Tako večino dneva preživijo v notranjih prostorih in le skisano čakajo na pomlad, ko se bodo spet lahko usedli na svež zrak v vrtni naslanjač. Pa je res treba čakati tako dolgo? Odgovor je seveda ne. Danes imamo na voljo pestro ponudbo najrazličnejših pripomočkov, s katerimi se lahko ogrejemo tudi v zunanjem domu in tako v svojem, včasih celo pobeljenem zelenem raju uživamo tudi sredi zime. Spomnimo vas, kakšne …

Že od pračloveka je človek za gretje uporabljal ognjišče. Vsi obožujemo kresove, a sredi terase velik, nezavarovan kres ni najboljša zamisel – tako zaradi varnosti kot tudi zaradi masivnosti materiala, ki je potreben za njegovo gorenje. Obstajajo pa seveda alternative, ki so poleg tega, da dajejo toploto in ognjeni motiv na vrtni terasi, tudi zelo impresivnega videza.
Tako si lahko na delu vrta ali vrtne terase uredimo kotiček za druženje, v katerem si v središču, okoli katerega razporedimo vrtne stole ali klopce, zgradimo vrtno gorišče. Najpogostejši material za ta namen so kamni, lahko pa uporabimo tudi opeko ali drug gradbeni material. Ognjišče je lahko vdelano v tla, še bolj navdušujoče pa bo videti, če ogrodje dvignemo od tal vse do višine okoli 0,5 metra. Navadno v takih goriščih za kurjenje uporabljamo drva, je pa pri grajenju treba paziti, da bodo plameni imeli dovolj kisika za nemoteno gorenje.
Poleg izgrajenega ognjišča lahko pri različnih ponudnikih kupimo tudi gorišča iz kovinskih materialov, ki se navadno bolj podajo v modernejše vrtove. Poleg zelo dragih gorišč je na trgu tudi precej bolj varčnih različic, med katerimi so zadnja leta najbolj priljubljena t. i. vrtna držala, ki so pravzaprav večji železni krožniki, dvignjeni na dve ali tri nogice. Čeprav je ideja zelo preprosta, pa primerno postavljena v prostor lahko pričara zares edinstven ambient in postane največkrat celo naša fokusna točka. Na voljo so že za nekaj deset evrov …
Vrtni kamini in žari
Kamini so že za notranje prostore pravi sinonim za romantiko, ko se ob njem grejemo na domačem vrtu pod sijočimi zvezdami, pa je izkušnja še toliko bolj čutna. Ko pred kamin postavimo naslanjač ali kakšno drugo udobno vrtno sedalo in pristavimo še nižjo mizico, se terasa spremeni v dnevno sobo na prostem. Kamin si lahko zgradimo sami, pri tem pa izberemo material, ki se najbolje ujema s tematiko celotne vrtne postavitve. Izbiramo lahko med opeko, kamnom, betonom in kovino.
Če grajenja niste vešči, lahko seveda za pomoč zaprosite tudi katerega od mojstrov za opremo vrtov, na voljo pa je tudi nekaj ponudnikov, pri katerih lahko narejen kamin že kupite in ga le še montirate na teraso. Čeprav je kamin zaradi romantične podobe res nekaj posebnega, pa lahko tudi nekoliko poenostavimo. Slovenci smo narod, ki obožuje peko na žaru, zato ima skoraj vsak ljubitelje čevapčičev na svojem vrtu vsaj majhen žar. Čeprav je njegov namen v prvi vrsti kulinarični in ga najbolj pogosto kurimo skozi poletje, pa se v mrzlem delu leta lahko spremeni tudi v improviziran kamin. Ste na to že pomislili?
Ko se odločamo za prostor, v katerega bomo postavili kamin ali žar, je pomembno, da upoštevamo okolico. Ne postavljamo ga blizu dreves, ker bi lahko veje kmalu postale v napoto, pozorni pa smo tudi, kako se kadi iz dimnika. Izberemo mesto, kjer veter dima in vonja po žaru ne bo nosil pod nos našim sosedom.
Čimni (v originalu Chimenea)
Tudi pri nas postajajo vedno bolj priljubljeni t. i. čimniji, žari iz žgane gline z ročno izdelano dekoracijo, ki spominjajo na veliko vazo z dimnikom. Gre za tradicionalno mehiško kurišče, ki se uporablja tako za gretje kot tudi za peko in kuhanje, s svojo več stoletij dolgo zgodovino pa je lahko tudi čudovit kos vrtnega dekorja. Posebna oblika čimnija omogoča, da ga lahko uporabljamo tudi v deževnem vremenu, saj voda ne najde poti do kurišča.
Oblika je nadvse premišljena in njen namen ni le to, da je glinen žar videti »prisrčno«. Ko ga enkrat prižgemo, polno temperaturo doseže v le 15 minutah, če uporabimo kakšen bolj aromatičen les za kurjenje (v Mehiki sta zelo priljubljena les cedre ali hikorijev les), se bodo čudovite arome širile vse naokrog. Zaželeno je, da se les v čimniju pokuri do konca, dokler ne ostane le še pepel. Ker navadno tega ne dočakamo do konca druženja, je iz varnostnih razlogov priporočljivo, da izberemo mesto, kjer je kurišče vidno skozi okno dnevne sobe ali spalnice.
Kot je to značilno za glino, je tudi čimni nekoliko bolj občutljiv za vlago in nizke temperature. V močnem deževju je tako priporočljivo, da ga umaknemo pod streho, pozimi pa ga obvezno pokrijemo z zaščitno prevleko.
Grelniki in grelna svetila
Predvsem v gostinskih lokalih je že vrsto let praksa, da se gostje ob zunanjih mizah grejejo s plinskim, električnim ali infrardečim grelnikom, ki je lahko tudi svetilka obenem. Ta nadvse praktičen pripomoček, ki ne vzame veliko prostora, je lahko odličen dodatek na domači terasi ali vrtu. Še zlasti če uživate v kosilih na svežem zraku.
Infrardeče grelnike navadno pritrdimo na steno ali pod mizo in so bolj kot ne fiksno postavljeni, plinski in električni pa pogosto stojijo na visokem podaljšku in so prenosljivi. Poleg klasičnih grelnih gobic lahko izberemo tudi manjše grelnike, ki jih preprosto postavimo na mizo ali pa vrt popestrimo z ekstravagantnimi grelniki v obliki stožca, bakle ali kakšne druge nadvse moderne oblike. Grelniki se seveda razlikujejo po svoji moči, od te pa je odvisno, kako veliko prostor bodo ogrevali. Cenovno so plinski bolj varčni, saj je plin cenejši vir energije od elektrike, grelnik pa lahko za določen čas tudi le najamemo.
Talno gretje
Ste že pomislili na teraso s talnim gretjem? Gre sicer za precej drago rešitev, predvsem zaradi visokega stroška energije, ki se porabi za ogrevanje, a tudi pri nas talno gretje zunanjih uporabnih površin postaja vse bolj priljubljeno. Tako kot je to značilno za notranje prostore, talno gretje tudi na vrtni terasi ogreje ozračje nad tlemi. Poleg tega je zelo koristno, ko zapade sneg ali podlaga zaledeni. Na ogretih tleh se sneg in led preprosto stopita, tako pa nam je prihranjeno veliko težaškega dela.
Vroče kopalne kadi in masažna kad
Vroča kopalna kad ali masažna kad na domači vrtni terasi sicer za številne pomeni neuresničljiv luksuz, ko ceno primerjamo s kakovostjo življenja, ki ga ponuja domači wellness, pa se za idejo o nakupu zlahka ogrejemo. Topla voda v mrzlem ozračju je pravi balzam za dušo. Razbremeni nas po napornem delavniku, omehča naše utrujene mišice in nas napolni s svežo življenjsko energijo. Čudovit videz lesenih kopalnih kadi ali prestižne oblike masažne kadi poleg tega našemu vrtu doda pravi uau učinek.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se