© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Bela zalivka na Hrvaškem cenejša za 40 evrov, proteza za polovico


tednik
Andraž Zupančič
11. 7. 2025, 08.24
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovensko zobozdravstvo tudi trpi zaradi splošnega razpada zdravstvenega sistema. Da bi vsaj malce omilili predolge čakalne vrste, bi morali odpreti vsaj 40 novih javnih ortodontskih programov, a o teh ni ne duha ne sluha. Temu primerno dolge so čakalne vrste.

az-zobozdravnik.jpg
Freepik
Zobozdravstvo na Hrvaškem nudi hitrejše in cenejše stroitve

Pri nas je 90 aktivnih zobozdravnikov za čeljustno in zobno ortopedijo, a so njihove ordinacije polno zasedene, zato so čakalne dobe tako za odrasle kot mladostnike tudi več kot pet let. Na začetek aktivnega zdravljenja pa je nato pogosto treba počakati še eno leto. Na drugi strani ima večina odraslih vsaj en plombiran ali izpuljen zob, pogosta so tudi kronična vnetja dlesni. V starostni skupini nad 35 let je to prisotno pri več kot polovici ljudi. Mnogi žal zobozdravnika obiščejo šele, ko se pojavijo težave, preventiva pri nas še vedno ni dovolj razvita,« pravijo strokovnjaki. Med starejšimi od 65 let ima kar tretjina ljudi popolno brezzobost, so v celoti brez zob, kar je več kot v večini zahodnoevropskih držav. Zato pa je zelo razširjena uporaba zobnih protez, a vseeno zaradi slabega zdravja zob pogosto trpi kakovost življenja.

Kot omenja stroka, je pri nas še vedno zelo razširjen neenak dostop do zobozdravstvenih storitev; zlasti na podeželju in v javnem sistemu so čakalne dobe zelo dolge. Kot vzrok težav pogosto omenjajo tudi slabe prehranske navade ter pomanjkanje ustrezne higiene.

Na jugu ceneje

Zato ne preseneča dejstvo, da se veliko Slovencev tudi po te vrste storitev odpravlja prek meje na Hrvaško, najraje v Zagreb ali na Reko, kjer je na voljo niz različnih zobozdravstvenih ordinacij.

Tako se je pri nas pojavila množica agencij, ki urejajo ortodontsko zdravljenje v tujini, običajno v zasebnih klinikah. Preverili smo le nekaj storitev in že hiter pogled na spletne strani nekaterih ponudnikov v Sloveniji in prek meje pokaže, da so podobne storitve na Hrvaškem cenejše za nekaj sto evrov. Za zobni vsadek na primer zahtevajo od 500 do 800 evrov, v Sloveniji pa od 700 do 1000 evrov ali več.

Privijačen mostiček na Hrvaškem stane 2000, v Sloveniji pa tudi do 5000 evrov, zobna proteza je ponekod na Hrvaškem cenejša celo za polovico (cena od 400 do 800 evrov). Klasična bela zalivka pri slovenskem zobozdravniku stane od 60 do 80 evrov, v Zagrebu ali na Reki pa od 30 do 50. Tudi lasersko beljenje zob je pri južnih sosedih za nekaj sto evrov cenejše, stane od 200 do 400 evrov.

Res pa je tudi, da zdravljenje zob zahteva nekaj več časa in predvsem pogostejše obiske zobozdravnika, in to je treba vračunati, če se odločite za zdravljenje v tujini, ki zahteva nekaj logističnih prilagoditev.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.