Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Adlešičan je najstarejši slovenski olimpijec!


tvoji Adlešičani KP Kolpa
28. 4. 2015, 12.30
Posodobljeno
29. 04. 2015 · 09:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

z_racic__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
z_racic__4_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na Markovo - 25. aprila 1920 se je v prostorih osnovne šole Adlešiči (danes tudi sedež Javnega zavoda Krajinski park Kolpa) rodil Marko Račič. V tem času je legendarni Božo Račič-Kume tukaj služboval kot nadučitelj. V Adlešičih so se rodili štirje od petih Račičevih otrok (na fotografiji) in Adlešičani so z vsemi ohranjali prisrčne stike, ti pa se še vedno radi vračajo v Adlešiče.

Marko ne le, da je danes najstarejši olimpijec - sodeloval je na olimpijskih igrah v Londonu 1948 leta, - dosegel je tudi več jugoslovanskih rekordov v atletiki. Marko je starejši tudi od Slovenskega olimpijskega komiteja. Ta je sicer naslednik pred tem ustanovljenega Olimpijskega pododbora Ljubljane oziroma Slovenije. Šlo pa je leta 1920 le za nekaj ur - 25. aprila 1920 zgodaj zjutraj se je v Adlešičih rodil Marko Račič, v Ljubljanski Unionski dvorani pa so nekaj ur pozneje ustanovili Športno zvezo Ljubljane, Nogometno podzvezo Ljubljane in Jugoslovanski olimpijski pododbor Ljubljane. Kot rečeno, pa se je še pred tem v Adlešičih rodil Marko Račič.

Marko je sprinter in njegovi disciplini sta bili predvsem tek na 100 in 200 metrov. Na 100 metrov je tekel najhitreje – 10,8 sekunde. Tekel je tudi na 200 metrov, najhitreje 22,4 sekunde. Na prvi povojni olimpijadi v Londonu leta 1948 pa se je pomeril v disciplini, v kateri ni bil specialist - teku na 400 metrov in v štafeti 4 x 400 metrov. V teku na 400 metrov se je uvrstil v polfinale. Pozneje je več kot 20 let kot zvezni selektor vodil žensko atletsko reprezentanco. Precejšen del njegovega športnega udejstvovanja je bil tudi v okviru društva Partizan v Beogradu; in kot se spodobi za takratne čase, je bil kot vrhunski športnik zaposlen v JNA. Vrhunske rezultate je dosegal tako kot športnik kot tudi trener in pozneje funkcionar. Tudi danes se ukvarja s športom kot rekreativec in teoretik, saj še vedno ureja statistične podatke za nekatere podatkovne baze in publikacije.

Več pa si lahko o Marku Račiču in njegovi športni karieri preberete v knjigi: "Na krilih atletike" avtorjev Marka Račiča in zaslužnega profesorja Rajka Šugmana, ki jo je v pomanjkanju odgovornosti najodgovornejših na tem področju založil Javni zavod Krajinski park Kolpa v zbirki "Ljudje ob Kolpi" v kateri želi predstaviti delo posameznikov, skupin, društev in organizacij v Krajinskem parku Kolpa.

Na voljo je le še nekaj izvodov knjige, v katere Vam na vašo željo "najimenitnejši adlešiški atlet" napiše posvetilo.

Marko - še na mnoga leta!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.