Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

75 let Novega tednika:Iz bronaste kar v zlato dobo


Robert Gorjanc
30. 11. 2020, 05.51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Če smo v prejšnji številki Novega tednika v zgodovinskem pregledu pisanja našega časopisa izpostavili rokometaše Celja Pivovarne Laško kot tiste, ki so dosegli največji uspeh celjskega kolektivnega športa, moramo zgodbo seveda nadaljevati. Tokrat pišemo o največjih posamičnih dosežkih, ki pripadajo celjskim judoistkam Sankakuja. Na olimpijskih igrah od leta 2004 do 2016 so namreč Urška Žolnir, Tina Trstenjak, Lucija Polavder in Ana Velenšek stale na zmagovalnem odru in osvojile tri bronaste in dve zlati olimpijski medalji. Tvorec vseh teh fantastičnih dosežkov varovank iz vadbenega centra JK Sankaku Celje na Lopati je izjemen trener Marjan Fabjan.

1606715755_judoistke.jpg
Arhiv NTRC

O olimpijskih uspehih celjskih judoistk smo seveda obširno poročali s poročili, z reportažami, naš športni novinar Dean Šuster jih je seveda tudi pokomentiral v svojem značilnem iskrivem slogu. Naši fotoreporterji so zabeležili prizore slavja pri starših in domačih naših judoistk, ob sprejemu na brniškem letališču in ob veličastnem sprejemu na Lopati. Tem nepozabnim dosežkom smo namenili tudi naslovnice Novega tednika.

Bronasto dobo olimpijskih uspehov celjskih judoistk je začela Urška Žolnir, za katero so tudi vsi pričakovali, da bo prva osvojila olimpijsko medaljo. To ji je uspelo na olimpijskih igrah v Atenah leta 2004, ko je v kategoriji do 63 kilogramov v odločilnem boju premagala Kanadčanko Marie Helen Chisholm. To je bil hkrati tudi največji uspeh slovenskega juda na olimpijskih igrah, s kasnejšimi dosežki, tudi Urškinimi, so ga celjske judoistke še nadgrajevale.

Za nadaljevanje bronastega obdobja celjske ženske ekipe z Lopate in slovenskega juda je poskrbela Lucija Polavder, ki je na olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008 v kategoriji nad 78 kilogramov v boju za tretje mesto premagala južnokorejsko orjakinjo Na Jung Kim, ki je bila od naše judoistke težja za več kot 40 kilogramov. Lucijin zmagovit pogled po tem dvoboju je tudi že postal legendaren.

Prav je, da se je kolo športne usode in sreče odvrtelo tako, da sta Urški Žolnir, najuspešnejši celjski judoistki, pripadli čast in slava, da tako kot bronasto začne tudi zlato dobo uspehov slovenskega juda na olimpijskih igrah. Največji uspeh kariere in zlato olimpijsko medaljo je Urška Žolnir (že nekaj let poročena Jugovar) dosegla na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012. V velikem finalu je v kategoriji do 63 kilogramov z vazarijem premagala Kitajko Lili Šu. To je bila tudi prva zlata ženska olimpijska medalja za samostojno Slovenijo.

Zlato dobo je na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru podaljšala Tina Trstenjak, ki je v kategoriji do 63 kilogramov nasledila Urško Žolnir in v finalu z iponom premagala Francozinjo Clarisso Agbegnenou, svetovno prvakinjo iz leta 2014. Njen fantastičen dosežek, ki je Celje in Slovenijo spet navdušil, je z bronasto olimpijsko medaljo dopolnila še Ana Velenšek v kategoriji do 78 kilogramov, v kateri je v odločilnem dvoboju premagala Nemko Luise Malzahn.

Če bodo celjske judoistke Sankakuja na olimpijskih igrah prihodnje leto v Tokiu odprle še srebrno dobo, bomo ljubitelji športa v Celju in Slovenije navdušeni, če bo spet zlata, še toliko bolj, a nič seveda ne bomo imeli proti, če se bo ponovila bronasta.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.