Noro obdobje: Rudi in Meta Tavčar o spolnosti po menopavzi
Ogromno parom se v obdobju, ko ženska pride v menopavzo, začnejo dogajati spremembe, ki jih ne razumejo povsem, zato je več nesporazumov. Lažje je, če so spremembe postopne, pri Rudiju in Meti pa so se po njeni operaciji zgodile čez noč.

»Enkrat te obliva, drugič te zebe, občutek imaš, da te partner ne razume, da te nihče ne razume,« se spominja Meta. Potem pa še težave v spolnosti. Moški, ki te je še včeraj privlačil in ti razburkal domišljijo, če je samo slekel majico, ti naenkrat ne diši več. Želja po spolnosti se izgubi. Celo želja po želji, sta povedala. A s ključi, orodji in tehnikami iz svoje dolgoletne terapevtske prakse, dolgimi iskrenimi pogovori, ljubeznijo ter močno vero sta vse to prebrodila in spet uživata na vseh področjih. Razložila sta nam, kako jima je uspelo.
Srečamo se na terasi v prijetnem zavetju njunega doma v Kranju, obdanem z zelenjem in dehtečimi cvetovi ter različnimi kotički, kjer zakonca uživata. A zadnje čase sta precej leteča, upokojena Meta in na tri četrt upokojeni Rudi z avtodomom raziskujeta svet. Ujeli smo ju na kratkem »oddihu« doma, z eno nogo že spet na poti.

Noro obdobje
Kot vsi pari imata in sta imela tudi Tavčarjeva vzpone in padce. Eno najtežjih obdobij njunega zakona je bil čas, ko je Meta tako rekoč čez noč prišla v meno.
»Menopavza je naraven postopek zorenja v drugo življenjsko obdobje. Telo ima svoje zakonitosti, in ko ženska pride v obdobje mene, ki traja približno deset let, v telesu spet vse ponori, kot da si v drugi puberteti. Saj to je po eni strani žalostno, po drugi pa tudi dobro, kako smo ženske odvisne, pa tudi moški, od teh prefinjenih kemikalij, ki jih proizvaja naše telo in jim pravimo hormoni. Tudi žleze z notranjim izločanjem se starajo in začnejo delovati drugače, posebej na območju naših rodil, jajčniki počasi začnejo opuščati svojo funkcijo, ko porodijo toliko jajčec, kolikor nam jih je bilo namenjeno. Fantastično je, da punčka že v maminem telesu nosi vsa jajčeca, ki so ji namenjena. Rodila sem štiri punčke in v svojem telesu nosila pravzaprav polovico genetskega materiala za svoje vnuke, ali ni to neverjetno! Hormonske spremembe vplivajo na vse, na to, kako zaznavaš svet, sebe, enkrat te obliva, drugič te zebe, zdi se ti, da tvoj moški ni nikoli dovolj dober, dovolj prijazen, da te ne sliši, da te nihče ne razume … Če bi to doživljala v naravnem ritmu, bi še nekako šlo. Zaradi težav z zdravjem – imela sem veliko miomov, krvavela sem in bila slabokrvna – so mi zdravniki predlagali odstranitev maternice in jajčnikov. Pri petdesetih, ko sem bila še v rodni dobi, sem tako čez noč padla v meno. To je bilo res noro obdobje,« pripoveduje Meta, kako se je naenkrat začelo vse spreminjati.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 29, 22. julij 2025.
Revija je na voljo tudi v spletni trafiki.


Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se