Zgodbe

Bolezni so zapisane v krvi

Tina Nika Snoj
13. 3. 2018, 09.26
Posodobljeno: 13. 3. 2018, 09.29
Deli članek:

Rek, da kri ni voda, drži le v osmih odstotkih, preostalih 92 odstotkov te življenjsko pomembne tekočine je prav to. A tistih osem odstotkov je nabito polnih informacij o vsem, kar se z nami dogaja. Povejo nam, kaj smo podedovali, kako živimo, kaj jemo in kakšne spremembe se dogajajo v našem telesu. Pokažejo vnetja, neravnovesja, alergije, pomanjkanje in presežke. Eksplozija tehnološkega napredka in z njim medicinskega znanja hitro daljša spisek bolezni, ki jih lahko razberemo iz krvi, in sveti gral raziskav v hematologiji – odkrivanje bolezni, še preden se razvijejo – se ne zdi več nedosegljiv.

Revija Zarja
Kri pod mikroskopom: Oblika, število in poškodbe krvnih celic zdravniku povejo, za kakšno bolezen gre.

Najboljša preiskava v medicini. Ni naključje, da je krvna slika prva preiskava, na katero nas bo poslal zdravnik. Izr. prof. dr. Samo Zver, hematolog s tridesetletnim stažem v ljubljanskem Kliničnem centru, spomni, da krvna slika največ pove o človeku. »Pri osnovni preiskavi pogledamo, kakšno je število eritrocitov, levkocitov in trombocitov ter katere druge celice so še v krvi. Krvno sliko naredi avtomatični analizator krvnih celic, preiskava pa stane dva evra. Na UKC Ljubljana, denimo, naredimo še razmaz periferne krvi, pri katerem laborant 'z očesom' pregleda še 500 celic in naredi tako imenovano diferencialno sliko. Pogleda, kakšne celice plavajo po krvi, in oceni njihove nepravilnosti. Krvne celice so lahko poškodovane na značilen način, kar nam lahko pove, kakšno bolezen ima bolnik. Recimo eritrociti s špičkami kažejo na bolezen ledvic. Za plazmocitom, rakavo obolenje, je značilno, da se eritrociti nalagajo drug na drugega v 'rolojih'. Izkušen laborant lahko, na primer, prepozna parazita malarije, ki živi v eritrocitih. Razmaz periferne krvi stane še dodatne štiri evre. S preiskavo, ki stane borih šest evrov, torej dobite cel kup pomembnih informacij o človeku. Nobena druga preiskava v medicini vam jih ne da toliko.«

Krvno sliko je treba znati brati. Osnovno krvno sliko naredi avtomatski analizator, a »prebrati« jo mora znati človek. »Vedeti je treba, kaj pomeni število določenih krvnih celic, njihova oblika, poškodbe itn.,« pravi dr. Zver. »Prizadevamo si, da bi jo znali odlično brati vsi, od splošnega zdravnika naprej. To bi pomenilo hitrejše odkrivanje bolezni in najučinkovitejše zdravljenje čim prej. Tako kot EKG, ki so ga včasih znali prebrati le internisti, zdaj pa vsak zdravnik spozna infarkt ali motnjo srčnega ritma.« 

Več v Zarji št. 11, 13. 3. 2018.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki